Sposoby kobiet na walkę z siwizną. Co jest polecane, a co tylko osłabia włosy?

Pierwsze siwe włosy pojawią się prędzej czy później. Niektóre kobiety bardzo je lubią, inne natomiast chcą je jak najszybciej zniwelować. Najprostszym sposobem na pozbycie się siwych kosmyków jest ich farbowanie, jednak nie da się ukryć, że to niszczy i osłabia włosy. Jak zatem dbać o siwe włosy lub zamaskować je domowymi sposobami? Co wolno, a czego lepiej unikać? Wyjaśniamy.

Siwienie jest skomplikowanym procesem, który w skrócie można przedstawić jako efekt utraty pigmentu (melaniny) we włosie. Siwe włosy są wynikiem znacznej redukcji melanocytów zdolnych do melanogenezy (produkcji pigmentu), co w końcowym efekcie prowadzi do całkowitego braku melanocytów  w cebulce włosa. 

Nieoczywiste błędy w pielęgnacji włosów. Natychmiast przestań je wykonywać Nieoczywiste błędy w pielęgnacji włosów. Natychmiast przestań je popełniać

Przyczyny siwienia włosów

Siwienie zwykle kojarzy się ze starszym wiekiem, jednak siwe kosmyki mogą pojawić się również u dużo młodszych osób. Naturalne siwienie włosów, może rozpocząć się już w okolicach 30-tego roku życia, a największy wpływ na to mają czynniki genetyczne. O przedwczesnym siwieniu mówimy natomiast, kiedy proces ten następuje przed 20 rokiem życia. Przedwczesne siwienie bywa objawem chorób, które powinny być leczone pod okiem specjalisty. W grupie ryzyka znajdują się osoby m.in. z anemią, chorobami autoimmunologicznymi ( głównie związanymi z chorobami tarczycy), zespołem Wernera czy fenyloketonurią. Ponadto, czynnikami, które mogą powodowa przyspieszone siwienie są niedobory oraz stres oksydacyjny.

Naturalne sposoby na siwe włosy

Jeśli chcesz zminimalizować widoczność siwych włosów, jednak nie chcesz decydować się na trwałą koloryzację, możesz wypróbować naturalnych sposobów. Najlepiej sprawdzą się:

  • Maseczki na skórę głowy z ziół indyjskich (m.in. amla, maka czy bringraj).
  • Płukanki i wcierki przyciemniające na bazie pokrzywy, szałwii i łupin orzechów włoskich.
  • Olejowanie skóry głowy i włosów olejem rycynowym lub olejem z orzechów włoskich.
  • Regularne masaże skóry głowy.

Chcesz delikatnie zmienić kolor włosów, nie niszcząc ich? Postaw na naturalne płukanki Chcesz delikatnie zmienić kolor włosów, nie niszcząc ich? Postaw na naturalne płukanki

Sposobem na siwe włosy nie jest natomiast ich wyrywanie! To mit, że po wyrwaniu takiego włosa wyrośnie kolejny, jednak już nie siwy. Wyrywając każdy pojawiający się włos wcale nie sprawimy, że ten proces ulegnie zatrzymaniu - w jego miejscu wyrośnie bowiem kolejny srebrny kosmyk. Nie mówiąc już o tym, że taka praktyka może osłabić cebulki włosów.

Pielęgnacja siwych włosów

Jeśli natomiast lubisz swoje siwe włosy i chcesz, by ten proces przebiegał naturalnie, musisz pamiętać, że takie kosmyki wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Siwe włosy potrafią się kruszyć, łamać i być trudne do ułożenia. Podstawą pielęgnacji tego typu kosmyków jest nawilżanie, tym bardziej, że srenrne lub fioletowe szampony tonujące, które zapobiegają żółtym refleksom, dodatkowo mogą je wysuszać. Do codziennego mycia siwych włosów najlepiej używać delikatnych szamponów bez SLS/SLES. Świetnie sprawdzi się również mycie włosów metodą OMO, która zabezpieczy delikatne kosmyki. Idealnym sposobem na odżywienie, wygładzenie i nawilżenie siwizny jest olejowanie włosów - warto wykonywać je przynajmniej raz w tygodniu przy użyciu oleju z pestek winogron, z pestek moreli, z pestek śliwki, brzoskwini czy oleju ze słodkich migdałów.