Włosy wysokoporowate to problem, który dotyka wielu kobiet. Takie pasma są przede wszystkim suche i zniszczone, co sprawia, że wymagają szczególnej i niestety niełatwej pielęgnacji. Co więcej, są przy tym wrażliwe i tym samym bardzo podatne na niewłaściwe obchodzenie się z nimi. Jak wyglądają włosy wysokoporowate i po czym je rozpoznać? Jaka jest przyczyna ich słabej kondycji? I jak je pielęgnować, aby przywrócić im blask i zdrowy wygląd? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w naszym tekście.
Włosy wysokoporowate nie są trudne w rozpoznaniu. Ich cechą charakterystyczną są bowiem: nadmierna puszystość (często nazywana potocznie "sianem na głowie"), elektryzowanie się, trudności w rozczesaniu (łatwo się plączą) oraz rozdwojone końcówki. Pasma są szorstkie, niemiłe w dotyku, łamliwe i matowe. We włosach, które mają wysoką porowatość, ich łuski nie przylegają ściśle do siebie, są rozchylone i odstają, przez co nie tworzą gładkiej powierzchni, a ich struktura nie jest równa.
Jak najprościej sprawdzić, czy masz pasma wysokoporowate? Wystarczy złapać opuszkami palców włos tuż u nasady głowy, a następnie przeciągnąć po jego całej długości. Jeśli struktura kosmyków nie jest jednolita i występują na niej nierówności, oznacza to, że masz włosy wysokoporowate.
Wysokoporowatość najczęściej jest wynikiem inwazyjnych zabiegów, którym poddawane są włosy. W konsekwencji ich struktura zostaje zniszczona.
Włosy wysokoporowate - najczęstsze przyczyny:
Problem wysokiej porowatości włosów mogą również pogłębiać: słona i chlorowana woda, nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, wiatr, mróz, stosowanie szorstkich ręczników oraz cienkich gumek. Warto przy tym również wiedzieć, że włosy wysokoporowate charakteryzuje wysoka wrażliwość. W praktyce oznacza to, że stan takich pasm łatwo pogorszyć nieodpowiednią pielęgnacją czy niewłaściwym stylizowaniem.
Włosy wysokoporowate wymagają szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy używać delikatnych i łagodnych produktów, mogą to być np. szampony dla dzieci. Ważny jest również sam sposób mycia włosów. Należy robić to bardzo delikatnie, masując przy tym głowę. Powinno się unikać szarpania czy zbyt energicznego pocierania pasm. Włosy należy spłukiwać letnią wodą - nigdy gorącą. Warto przy tym pamiętać, że mokre pasma są bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia.
Jeśli masz włosy wysokoporowate, staraj się jak najrzadziej suszyć je suszarką. Jeżeli już to robisz, koniecznie nastaw chłodny nawiew i używaj produktów ochronnych, których zadaniem jest zabezpieczenie pasm przed niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury. Staraj się również unikać wszelkiej stylizacji włosów na gorąco: prostownicy, lokówki itp.
Do pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości warto postawić na produkty z zawartością substancji aktywnych o wysokich cząsteczkach. Dzięki temu pasma zostaną wypełnione, ich struktura odbudowana, a łuski domknięte. Najlepiej postawić na:
Do pielęgnacji włosów wysokoporowatych warto dołączyć również regularne olejowanie ich. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się:
Porowatość włosów możemy inaczej nazwać ich przenikalnością. Dana porowatość zależy od rozchylenia łuski włosa.
Porowatość włosów można podzielić na trzy poziomy: