Nafta kosmetyczna - tani hit na zniszczone włosy. W kilka chwil wygładzi i nabłyszczy pasma. W dodatku działa ochronnie

Nafta kosmetyczna idealnie sprawdzi się do włosów zniszczonych. Z jednej strony sprawi, że będą bardziej wygładzone i nabłyszczone, z drugiej zaś pokryje je specjalną warstwą, która będzie je chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Nafta kosmetyczna to sprawdzony już od lat sposób naszych babć na piękne, błyszczące i zdrowe włosy. Produkt ten jest zdecydowanie tańszy niż drogeryjne kosmetyki, a daje dużo lepsze efekty. Po co więc przepłacać, jeśli można postawić na sprawdzony, domowy sposób na olśniewające pasma? Jakie efekty daje nafta kosmetyczna stosowana na włosy? Jak jej używać, aby uzyskać najlepsze efekty? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w dalszej części naszego tekstu.

Nafta kosmetyczna - co to jest?

Nafta kosmetyczna dość często zwana jest również olejem parafinowym. Jest to substancja chemiczna, która powstaje w procesie destylacji ropy. Jej cechą charakterystyczną jest tłusta konsystencja. Nafta kosmetyczna ma szerokie zastosowanie w produkcji kosmetyków, głównie tych do twarzy i ciała. Ale z powodzeniem można ją również stosować na włosy. 

Nafta kosmetyczna na włosy - jakie daje efekty?

Nafta kosmetyczna na włosy daje bardzo dobre efekty, jednak nie zastąpi regularnego stosowania odżywki czy maski. Dlaczego? Dlatego, że nie wnika w głąb pasm, tylko je otacza od zewnątrz - jej działanie ma zatem charakter powierzchowny.

Po pierwsze, nafta kosmetyczna pokrywa włosy tłustym filmem, który pełni funkcję ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak np. przed mrozem, silnym wiatrem czy promieniami słonecznymi. Jednocześnie też chroni kosmyki przed utratą wilgoci, dzięki czemu stają się mniej suche i mniej łamliwe.

Po drugie, domyka rozchylone łuski, sprawiając, że pasma stają się bardziej gładkie, a rozdwojone końcówki mniej widoczne. Dodatkowo pięknie nabłyszcza włosy. Warto również wiedzieć, że nafta kosmetyczna nałożona na pasma sprawia, że te przestają się elektryzować i łatwiej się rozczesują. Należy jednak pamiętać, że efekty te znikają po umyciu włosów - po zmyciu produktu z ich powierzchni.

Nafta kosmetyczna na włosy - jak stosować?

Naftę kosmetyczną na włosy należy stosować zgodnie z zaleceniami i przede wszystkim z umiarem. Nieodpowiednie jej użycie może mieć pewne skutki uboczne. Nadmiar produktu sprawi, że włosy będą obciążone i będą wyglądały jak przetłuszczone. Zbyt częste stosowanie jej może przesuszać pasma. Warto też wiedzieć, że nafta kosmetyczna może podrażniać delikatną i wrażliwą skórę głowy.

Naftę kosmetyczną powinno się stosować raz w tygodniu, nie częściej. Wystarczy nałożyć ją na suche włosy od nasady po same końce, nie zapominając przy tym o skórze głowy. Produkt najlepiej potrzymać na pasmach przez 10 minut, a następnie zmyć. Lepiej nie trzymać jej dłużej - to może bowiem przesuszać kosmyki. Ilość nafty należy dopasować do długości włosów:

  • długie włosy - dwie łyżki stołowe nafty kosmetycznej,
  • krótkie włosy i średniej długości - jedna łyżka stołowa nafty kosmetycznej.

Nafta kosmetyczna - gdzie kupić? Ile kosztuje?

Naftę kosmetyczną bez problemu kupimy w większych drogeriach oraz w aptekach. Jej kolejnym atutem jest cena, która waha się od 6-20 zł.

Nafta kosmetyczna - dla kogo?

Nafta kosmetyczna może być stosowana tak naprawdę przez każdego, jednak w szczególności zalecana jest posiadaczkom włosów wysokoporowatych. Jak wyglądają takie pasma? Są przede wszystkim zniszczone (farbowaniem lub stylizacją), przesuszone, matowe, a do tego puszą się i mają rozdwojone końcówki - potocznie się mówi, że wyglądają jak siano. Do tego są szorstkie oraz matowe. Ich struktura jest zniszczona: łuski są rozchylone i odstają. Co więcej, są przy tym wrażliwe i tym samym bardzo podatne na niewłaściwe obchodzenie się z nimi. Dlatego nafta kosmetyczna z jednej strony pomoże je chronić, z drugiej zaś wygładzi i nabłyszczy, sprawiając, że włosy będą wyglądały zdrowiej.

Jak najprościej sprawdzić, czy masz pasma wysokoporowate? Wystarczy złapać opuszkami palców włos tuż u nasady głowy, a następnie przeciągnąć po całej jego długości. Jeżeli struktura kosmyków nie jest jednolita i występują na niej nierówności, oznacza to, że masz włosy wysokoporowate.