Nieestetycznie strączkujące się włosy? Prawdopodobne popełniasz te błędy podczas ich mycia

Jak radzić sobie z włosami zbijającymi się w strączki? To pytanie z pewnością od czasu do czasu zadaje sobie niemal każda kobieta z długimi lub półdługimi włosami. Z nieestetycznie sklejonymi kosmykami, które tuż po myciu wyglądają jakby były tłuste, można jednak sobie skutecznie poradzić. Wystarczy wiedzieć, jakie błędy w pielęgnacji włosów powodują strączkowanie i je wyeliminować.

Problem strączkujących się włosów polega na zbijaniu się kosmyków w pasma, które sprawiają wrażenie nierozczesanych, albo wręcz tłustych i niedomytych. Nieestetycznie prezentuje się zwłaszcza przy rozpuszczonych włosach. Kłopot ten najczęściej dotyka posiadaczki włosów niskoporowatych lub bardzo wysokoporowatych i to właśnie na nich wygląda najbardziej niekorzystnie. Jakie są zatem przyczyny strączkowania włosów, które należy wyeliminować?

Niedokładnie spłukany szampon

Niedokładnie spłukany szampon, który pozostał na włosach, to najczęstsza przyczyna zlepiania się włosów w nieestetyczne strąki. Natomiast powodem niedokładnego spłukania produktu jest użycie szamponu. Bardzo ważne jest, by przed zawsze rozwadniać szampon przed jego aplikacją na skórę głowy. To sposób, dzięki któremu unikniesz strączkowania, a także podrażnienia skóry głowy.

Nieprawidłowo zaaplikowana i spłukana odżywka

Oprócz źle spłukanego szamponu, źródłem problemu strączkujących włosów może być również niedokładnie spłukana lub błędnie zaaplikowana odżywka. Jeśli odżywki nakładamy zbyt dużo i w dodatku nie wczesujemy jej przeznaczonym do tego grzebieniem, ryzykujemy, że przy spłukiwaniu we włosach pozostanie porcja niespłukanego produktu. Aby tego uniknąć, pamiętaj o dokładnym rozczesaniu włosów przed ich myciem, nałożeniem odpowiedniej ilości odżywki oraz dokładnym wczesaniu jej we włosy. Wówczas zminimalizujesz  ryzyko niedokładnego spłukania kosmetyku niemal do zera.

Zbyt duża ilość silikonów

Strączkowanie włosów mogą również powodować nadbudowane silikony, które bardzo łatwo przedawkować, gdyż mogą znajdować się w każdym typie produktów. Zupełnie nieświadomie można umyć włosy szamponem z silikonami, nałożyć na to silikonową odżywkę, spryskać mgiełką z silikonami, a końce zabezpieczyć silikonowym serum. Jeśli taka pielęgnacja zostanie nałożona kilkukrotnie, może to spowodować nadbudowanie silikonów, które objawi się zlepianiem włosów. Problem może nasilić się szczególnie przy unikaniu szamponów z SLS. Pamiętaj, by od czasu do czasu zastosować silniej czyszczący szampon z SLS/SLES, który oczyści włosy z nadbudowanych silikonów.