Chcesz zapuścić włosy? Kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać na co dzień

Długie włosy to marzenie wielu kobiet. O czym musisz pamiętać, jeśli planujesz ich zapuszczanie? Oto najważniejsze zasady, które ułatwią ci zadanie.

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic łatwiejszego niż zapuszczanie włosów. Warto jednak pamiętać, że dzięki kompleksowej pielęgnacji kosmyki będą rosły zdrowsze. Dlatego jeśli chcesz zapuścić włosy, wprowadź kilka nawyków do swojej codziennej rutyny. Podpowiadamy, o czym szczególnie warto pamiętać.

Pielęgnacja skóry głowy

Zdaniem Koreanek piękne włosy zaczynają się od zdrowej i zadbanej skóry głowy. W końcu to ona jest "fabryką" naszych kosmyków. To od niej też zależy, czy będą one zdrowe i gęste i przede wszystkim: jak szybko będą rosły.

Jak powinna wyglądać pielęgnacją skalpu? Oto trzy kluczowe elementy:

  1. Codziennie wcieraj w skórę głowy wcierki, które odżywią cebulki, a także poprawią krążenie. Możesz skorzystać z gotowych produktów lub przygotować je samodzielnie (popularnością cieszą się m.in. domowa wcierka z kozieradki czy soku z cebuli).
  2. Nie zapominaj o regularnych peelingach skóry głowy. O ile peelingi ciała czy twarzy nikogo już raczej nie dziwią, złuszczanie martwego naskórka ze skóry głowy nie jest aż tak powszechne. Zazwyczaj zaleca się, by wykonywać je 1-2 razy w tygodniu. Ten prosty zabieg zapewnia wiele korzyści. Peelingi pobudzą cebulki włosów. Poza tym skóra głowy stanie się dotleniona i odżywiona.
  3. Trzeci element to olejowanie. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się m.in. olej z czarnuszki, olej konopny, olej z wiesiołka. Pamiętaj o tym, że intensywny masaż nie jest wskazany. Bardzo ważna jest delikatność. Poza tym nigdy nie trzymaj oleju na skórze głowy dłużej niż dwie godziny. O czym jeszcze warto wiedzieć? Więcej na temat zabiegu olejowania skalpu dowiesz się z naszego artykułu:

Ochrona kosmyków przed wysoką temperaturą

Wysoka temperatura ma negatywny wpływ na kondycję naszych włosów. Jeśli suszysz włosy suszarką, nigdy nie zapominaj o produktach termoochronnych, które zabezpieczają kosmyki przed szkodliwym wpływem temperatury. Warto więc zaopatrzyć się w suszarkę, która ma funkcję jonizacji, dzięki której w czasie suszenia uwalniane są ładunki ujemne, które osiadają na powierzchni włosów i neutralizują ładunki dodatnie. Dzięki temu kosmyki są gładsze i bardziej podatne na układanie.

Zabezpieczanie włosów na noc

W trakcie snu pocieramy mokrymi włosami o poduszkę, przez co nasze kosmyki łamią się, kruszą i rozdwajają. Powód? Mokre pasma są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia niż suche. Warto wspomnieć, że na podobne zniszczenia są one narażone, gdy nie związujesz ich przed położeniem się do łóżka. Najlepiej jest więc spać w luźnym koczku lub warkoczu. Jeśli jednak twoje włosy są za krótkie na upięcie, zaopatrz się w specjalny czepek do spania.

Wsparcie od wewnątrz

Nie zapomnij także o pielęgnacji od wewnątrz. Możesz zacząć od picia ziół. Przykładowo, pokrzywa i skrzyp polny nie tylko poprawią kondycję kosmyków, lecz także zmniejszą ich wypadanie i przyśpieszą ich wzrost. W drogeriach i aptekach znajdziesz wiele suplementów diety i leków, które zawierają cenne dla naszych włosów składniki. To na przykład biotyna, selen, cynk, skrzyp polny. Aby wybrać jak najlepszy środek, przed zakupem zapoznaj się z opiniami na jego temat (np. na forach oraz stronach sklepów internetowych).

Interesujesz się pielęgnacją włosów? Poznaj także nasze inne artykuły: