Szukasz nowego hobby? Rozpocznij przygodę z outdoorem. Dereszowska: Mżawkę staram się traktować jak okazję

Nie ma przeszkód i przeciwności, które mogłyby stanąć na drodze prawdziwej pasji. A taką coraz więcej kobiet odnajduje w outdoorze. Aktywność na świeżym powietrzu za każdym razem ma nieco inne oblicze, bo i okoliczności się zmieniają. To właśnie jest w outdoorze najbardziej fascynujące. Zapytaliśmy też kilka kobiecych gwiazd, jakie są ich rady dla początkujących sportsmenek.

Piesze wędrówki to chyba najbardziej demokratyczny sport świata. Nie znaczy to jednak, że przez swoją dostępność ma być nudny. Poza tym nie na wędrówkach musi się kończyć. Kobiety udowadniają, że są zdolne do wysiłku, potrafią góry przenosić i po górach też chodzić. Właściwie wybór realizowanej aktywności na świeżym powietrzu ogranicza tylko wyobraźnia, czasem też wyposażenie, ale w odpowiedzi na drugi dylemat przychodzą wygodne rozwiązania.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny Salomon

W grupie lub w pojedynkę

Na powietrzu możesz spędzać czas sama, w parze lub w grupie, intensywnie lub spokojnie, rywalizować lub się zrelaksować. Prawda, że warto spróbować swoich sił w outdoorze?

Podjęcie jakiejkolwiek nowej działalności może początkowo zniechęcać, ponieważ terytorium jest niezbadane i wymaga wyjścia ze strefy komfortu, ale w przypadku miejskich spacerów, górskich wędrówek, biegania, jazdy na rowerze ten argument nie ma miejsca bytu, bo mówimy o ruchu całkowicie dla ludzkiego organizmu naturalnym. Oczywiście za każdym sportem kryją się technika, nauka i doświadczenie, ale w przypadku tych, o których mowa, próg wejścia jest dość niski.

Na początek coś miłego

Zacznij od łatwych, oznakowanych i niezbyt wymagających tras. Dla bezpieczeństwa pobierz na telefon aplikację z mapami i drugą do monitorowania postępów treningów. Dzięki nim zauważysz, jak się rozwijasz, będziesz miała wgląd w statystyki swoich dokonań. Z czasem twoje wyprawy nabiorą tempa, większych zasięgów i spontaniczności. - Wypad w góry, kolejne trasy biegowe - to podczas nich najlepiej poznaje się okolice! Ja z takich wypraw mam też najlepsze wspomnienia i podczas nich odczuwam najbardziej ekscytujące emocje. Przygoda zaczyna się wtedy, kiedy nie planujesz, wychodzisz poza schemat - mówi Ania Markowska, finalistka programu "Top Model", która wraz z firmą Salomon i innymi ambasadorkami marki propaguje uprawianie sportów wśród kobiet. Gdy wysiłek staje się przygodą, wtedy wiesz, że na pewno zaskoczyło.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny Salomon

Jaki sprzęt będzie ci potrzebny?

- Dla mnie nawet deszcz nie jest przeszkodą. Mżawkę staram się bardziej traktować jako okazję do zrobienia czegoś nowego w innych warunkach, a nie jako utrudnienie. Oczywiście, kiedy decydujemy się na aktywność na zewnątrz, najważniejszy jest odpowiedni dobór sprzętu turystycznego. Komfort, bezpieczeństwo oraz, co tu dużo mówić, styl są dla mnie najważniejsze - przyznaje aktorka Anna Dereszowska, która również fascynuje się sportem i zachęca do jego uprawiania. Zwraca uwagę na bardzo ważny aspekt, czyli sprzęt dobrany odpowiednio do warunków atmosferycznych.

Jedną z podstawowych zasad jesiennego outdooru jest ubieranie się na cebulkę. Trzy warstwy, z których każda ma swoją funkcję, ochronią cię przed mrozem, wiatrem, deszczem i śniegiem. Warstwa najbliższa ciału odprowadza wilgoć, środkowa zatrzymuje ciepło, a zewnętrzna osłania przed mrozem i wiatrem. Spodnie też muszą odpowiadać twoim potrzebom. Wybierz wodoodporne modele, jeśli zanosi się na deszcz. Softshell bardziej przyda się na mrozy. Dobór kroju spodni zależy od tego, co uważasz za wygodne, ale to właśnie sportowe legginsy zyskują na popularności wśród kobiet. Na pewno nie zahaczą o gałąź lub skałkę oraz dadzą ci pełną swobodę ruchu.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny Salomon

Bez dobrych butów nie ma outdooru

Ostatni, ale najważniejszy element sportowego ubioru to buty. - Najczęściej kupuję buty do biegania. Muszą być wygodne i dostosowane do tego, gdzie będę pokonywać kolejne kilometry i bić własne rekordy. U mnie trailowe (do biegów górskich), bo z asfaltem pożegnałam się już dawno temu. Poza butami biegowymi mam w swojej szafie buty trekkingowe. Uwielbiam nowość od marki Salomon, czyli model o nazwie Vaya. Uwielbiam go za uniwersalność, wygodę i przełamanie stereotypu buta turystycznego, który dotychczas kojarzył się z ziemistym kolorem toporną cholewką i wszystkim poza modą. Vaya to nowoczesne spojrzenie na buty turystyczne, odpowiedź na prośby wielu kobiet, które kupując takie buty, chcą, by były one nie tylko wygodne, ale też ładne! Buty sprawdzają się zarówno na szlaku, jak i w mieście, podczas spaceru z psem, wyjścia po bułki, jazdy rowerem miejskim lub bardziej outdoorowo - rowerem górskim i podczas jazdy konnej. Pasują do wszystkiego, do legginsów, jeansów, a nawet sportowej sukienki - mówi dziennikarka Beata Sadowska.

Beata wybrała buty Salomon Vaya, bo jest to sprzęt niezawodny podczas uprawiania wielogodzinnej aktywności na świeżym powietrzy w zmiennych warunkach. Są wyposażone w wodoodporną membranę Goretex, dzięki której będziesz gotowa na nagłe załamanie pogody. Natomiast wkładka Ortholite zapewnia odprowadzanie wilgoci ze spodu stopy, więc nawet podczas ciepłych dni na szlaku twoja stopa nie będzie spocona. Technologia Energy Cell odpowiada za doskonałą amortyzację, a podeszwa ContraGrip zapewnia doskonałą przyczepność. Każdy element butów Salomon Vaya jest przemyślany. Modele z tej kolekcji wyposażone w tajemniczo brzmiącą technologię Sensi Flex, zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach kobiecej stopy, dzięki czemu będą wygodne nawet jeśli masz problem z haluksami. Sensi Flex sprawia, że w przedniej części but jest bardziej elastyczny, a więc dostosowuje się do stopy, tym samym zapewniając komfort podczas aktywności i długich wędrówek. Ten na pozór drobny szczegół sprawia, że marka Salomon wyróżnia się wśród producentów obuwia turystycznego – tworząc kobiece obuwie myślą o anatomii kobiecej stopy, uwzględniając przy tym takie problemy jak np. haluksy.

Sport na łonie natury jest całkowicie pierwotną formą spędzania czasu. Pozwala się zrelaksować i naładować akumulatory. Wymaga jedynie odrobiny przygotowania, ponieważ nie trzeba od razu jeździć w odległe zakątki kraju, żeby cieszyć się poznawaniem ciekawych miejsc w połączeniu z uprawianiem sportu.