Moda na balans. Nowa rzeczywistość wniosła zmiany także do świata mody

W ciągu ostatniego roku styl naszego życia przeszedł prawdziwą rewolucję. Zmiany te sprawiły, że zaczęliśmy inaczej myśleć o modzie i mieć wobec niej nowe wymagania. Teraz musi być nam przede wszystkim wygodnie, ale coraz większą wagę przywiązujemy też do tego, żeby nasze ubrania pochodziły ze zrównoważonych źródeł.

Zmiana trybu życia, w niemal wszystkich jego sferach, spowodowała kompletną reorganizację naszej garderoby. Zaczęliśmy inaczej się ubierać, ale też zaczęliśmy inaczej o ubraniach myśleć. Wzrosła w nas świadomość zrównoważonej i odpowiedzialnej mody. Dziś kupując nową sukienkę czy spodnie, chcemy, żeby były nie tylko efektowne, ale także wygodne, wielofunkcyjne i ekologiczne. Od mody oczekujemy tego, że pozwoli nam żyć aktywnie i czuć się dobrze, a to wszystko bez szkody dla planety. W efekcie śmiało możemy stwierdzić, że moda już nie kreuje świata, a odpowiada na jego aktualne potrzeby. 

Magda Jagnicka, ambasadorka marki Reserved, stylistka, założycielka Boxing Girls, warsztatów bokserskich dla kobiet oraz Ewa Torres projektantka marki Reserved.Magda Jagnicka, ambasadorka marki Reserved, stylistka, założycielka Boxing Girls, warsztatów bokserskich dla kobiet oraz Ewa Torres projektantka marki Reserved. gazeta.pl/kobietaTematykę tę poruszyły Magda Jagnicka, ambasadorka marki Reserved, stylistka, założycielka Boxing Girls, warsztatów bokserskich dla kobiet oraz Ewa Torres projektantka marki Reserved, podczas rozmowy  Kobiety.pl - "Moda na balans". 

Zobacz wideo Moda na balans

Moda zrównoważona, czyli jaka? 

Moda zrównoważona to moda świadoma zagrożeń dla środowiska, wrażliwa, odpowiedzialna. Aby taka była, musi spełniać kilka warunków. Do najważniejszych należy użycie do produkcji ubrań materiałów pozyskiwanych ze zrównoważonych źródeł, a same procesy produkcyjne powinny uwzględniać kwestię racjonalnego zarządzania energią i gospodarowania zasobami wodnymi. W myśl tych zasad, przed zakupem coraz częściej zerkamy na metki, aby upewnić się, z czego właściwie dane spodnie, czy koszulka zostały uszyte.  Do najpopularniejszych dziś materiałów należy bez wątpienia bawełna organiczna, czyli taka, która jest produkowana w poszanowaniu środowiska naturalnego, wyłącznie z nasion niemodyfikowanych genetycznie, uprawiana na glebie wolnej od pestycydów i szkodliwych nawozów sztucznych przez okres m.in. trzech lat. Uprawa takiej bawełny nie zanieczyszcza wód gruntowych, powierzchniowych, gleby ani powietrza. Nie są tu używane żadne środki chemiczne stymulujące wzrost, a jedynie te pochodzenia naturalnego, np. obornik, serwatka, kwas cytrynowy. Tym samym bawełna organiczna rzadziej wywołuje alergie w porównaniu do tej konwencjonalnej. Na sklepowych wieszakach coraz częściej pojawiają się też ubrania z Polylany - ekologicznej alternatywy dla włókien akrylu i wełny. Polylana jest produkowana z mieszanki granulek poliestrowych PET przy wykorzystaniu opatentowanej technologii. Pozwala na barwienie włókna w niskiej temperaturze i przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej. Z kolei Recycled polyester to włókno syntetyczne wyprodukowane ze zużytych butelek PET i odpadów post konsumpcyjnych, czyli zużytych ubrań poliestrowych. Repreve® zaś to poliester w całości powstający z przetworzenia zużytych plastikowych butelek. Żeby wyprodukować koszulkę z Repreve, wystarczy ich zaledwie pięć, a do stworzenia pary dżinsów - niewiele więcej, bo jedynie siedem. To robi wrażenie. 

Dziewczyny rozmawiały o zmianach w modzie, jakie nastąpiły w ostatnim czasie.Dziewczyny rozmawiały o zmianach w modzie, jakie nastąpiły w ostatnim czasie. gazeta.pl/kobieta

Moda w "nowej normalności"

Odpowiedzialne podejście do mody to także fakt, że dziś nie chcemy mieć pękającej w szwach szafy. "Chaos w szafie równa się chaos w głowie" - twierdzi Magda Jagnicka. I trudno się z nią nie zgodzić. Dziś wystarczy nam mniej ubrań, jednak chcemy, żeby były dobrej jakości i możliwie uniwersalne. Rzadziej pozwalamy sobie na zakupowe szaleństwa, zachowujemy tu umiar. Zamiast trzech par spodni stawiamy wiec na jedne, ale takie, które sprawdzą się w wielu sytuacjach, posłużą do stworzenia kompletnie różnych stylizacji. Będą komfortowe w czasie home office, później wyjdziemy w nich po zakupy i na spacer z psem, a wieczorem do przyjaciółki na film i wino. "Wymagamy wygody i komfortu, ale nie podchodzimy już do stylizacji tak sztywno jak w przeszłości. Pozwalamy sobie na znacznie więcej. Kobiecość to już nie tylko marynarka i dopasowane, wytaliowane spodnie, możemy postawić na więcej swobody i luzu, a wciąż wyglądać kobieco" - twierdzi Ewa Torres. Doskonałym przykładem jest tu niezwykle modny ostatnio shacket. "To połączenie oversizowej koszuli z kurtką, marynarką. Jednocześnie może stanowić outwear, czyli odzież odpowiednią do wyjścia na zewnątrz. Na tym przykładzie najlepiej widać, że ubrania stały się multifunkcyjne" - dodaje. Muszą inaczej nie spełniłyby naszych oczekiwań i nie trafiły do naszej garderoby. Tu poprzeczka postawiona jest naprawdę wysoko. 

Koniecznie poznaj: Wyprzedaż produktów marki Born2be na zimę!