Wiosenne przebudzenie: jak być dla siebie dobrą?

Pierwsze promyki wiosennego słońca pobudzają nas do życia. To moment, kiedy jesteśmy bardziej otwarte na zmiany, ale też troskę o siebie i nasze otoczenie. Jak być dla siebie dobrą? Odpowiedzi na to pytanie szukałyśmy podczas rozmowy live z wyjątkowymi gośćmi.
Zobacz wideo

Do rozmowy o wiosennym przebudzeniu zaprosiłyśmy dwie wyjątkowe kobiety. Dagmarę Jarzynkę – instagramerkę, która od trzech lat mieszka w Paryżu – światowej stolicy mody. Oglądając jej profil, możemy cieszyć oko pięknymi, stonowanymi stylizacjami z francuskim akcentem. Obok niej na naszej kanapie usiadła niezwykle utalentowana Aleksandra Świątek – jedna z projektantek kolekcji Reserved Premium.

Wpuść do swojej garderoby trochę koloru

Jednym z pierwszych wiosennych rytuałów jest zmiana garderoby z zimowej na wiosenną. Chowamy głęboko do szafy zimową kurtkę i grube skarpety, a na ich miejsce wkładamy lżejsze ubrania. Jak zauważyły nasze rozmówczynie, kiedy robi się cieplej zmieniają się też kolory, po jakie sięgamy. Dagmara Jarzynka przyznała – Praktycznie w ogóle nie noszę zimą kolorów. (…) U mnie widać wiosnę, kiedy pojawiają się kolorowe dodatki.

Podobne obserwacje odnośnie doboru garderoby zaobserwowała Aleksandra Świątek. Zimą stawia na przydymione kolory i swoją ukochaną czerń. Na wiosnę natomiast wpuszcza do szafy jaśniejsze barwy. Jako projektantka wskazała też, że tej wiosny będą modne mango pomarańcz, żółty mellow yellow i różne odcienie zielonego – koloru nadziei.

Wiosenna atmosfera w mieszkaniu

Wiosna wkrada się do naszego mieszkania przez okno pod postacią promieni słońca. Możemy się też nią cieszyć dzięki zmianie dodatków we wnętrzu – tak jak robi to Dagmara Jarzynka:

– Wiosną zdecydowanie stawiam na lżejsze materiały w pomieszczeniach. Ważne są też zapachy. (…) Zimą grzane wino, świeczki, wiosną jednak świeże zapachy, świeże kwiaty.

O roślinach w mieszkaniu wspomniała też Aleksandra Świątek, która docenia, że promienie słońca odżywiają jej domową zieleń. Wiosna jest zatem dobrym czasem na założenie „domowego ogródka". Rośliny nie tylko pięknie wyglądają i ożywiają wnętrze, lecz także oczyszczają powietrze i poprawią nasz nastrój.

Rozmowa z Aleksandrą i Dagmarą przyniosła ciekawy wniosek, że wiosna to czas kiedy odżywają nie tylko rośliny, lecz także nasza uroda. Obydwie zgodnie stwierdziły, że teraz dużo chętniej oddają się domowym rytuałom pielęgnacyjnym i próbują nowych zabiegów. Aleksandra Świątek zdradziła, że za namową koleżanek z pracy kupiła bańki chińskie, o których słyszała wiele dobrego. Domowe SPA to świetny sposób na to, by się odprężyć, zrobić coś dla siebie i poczuć się lepiej we własnej skórze.

Wygospodaruj czas dla siebie

Wiele z nas nawet chciałoby zrobić coś dla siebie i oddać się relaksowi podczas domowej pielęgnacji, ale ciężko nam wygospodarować na to czas. Dagmara Jarzynka ma na to sposób. – Uwielbiam mieć wszystko zaplanowane, najlepiej godzina po godzinie – wspomina i dodaje - ważne jest też planowanie takich dni wolnych, bo jeśli się za to nie zabiorę, to potrafię je po prostu spędzić w piżamie w łóżku.

W planie dnia warto uwzględnić również aktywność fizyczną – najlepiej taką, która przynosi nam radość.

– Dla mnie to jest rower. Uwielbiam jeździć na rowerze, zawsze uwielbiałam. W tym roku uznałam, że zainwestuję w droższy sprzęt i chce jeździć na wycieczki, takie poza Polskę – dodaje Aleksandra Świątek.

To niekoniecznie musi być jakiś konkretny sport. Dagmara Jarzynka wspomniała, że boi się jeździć rowerem po Paryżu ze względu na duży ruch, za to dużo chodzi – nawet po osiem, dziewięć kilometrów dziennie. Ciepłe promienie słoneczne i dłuższe dni są doskonałą motywacją do tego typu aktywności. Ponadto, w czasie kiedy wiele z nas nie chodzi do biura, wyjście z domu na spacer pozwala nam oderwać się od komputera, dotlenić i rozruszać ciało.

Jak dobrze się czuć w swojej drugiej skórze

Nie bez znaczenia dla naszej psychiki jest też wygląd. Aleksandra Świątek jako projektantka odzieży zauważyła, że w ostatnim czasie ludzie chcą już odejść od siedzenia w powyciąganych dresach i nawet pozostając w domu, wyglądać po prostu estetycznie. Będąc zadbanym czujemy się po prostu lepiej.

Nie bez znaczenia dla naszego komfortu jest też to, z jakich materiałów są elementy garderoby. Organiczna bawełna, czy Tencel Lyocell i wiskoza Lenzing Ecovero (będące bidegradowalnymi włóknami celulozowymi), z których uszyto ubrania kolekcji Premium są bardziej przyjazne środowisku, przyjemne dla naszej skóry i po prostu wygodne.

Obydwie panie poruszyły również temat „szafy kapsułowej". Na czym ona polega? Gromadzimy rzeczy, które stanowią bazę do tworzenia wielu stylizacji. Dzięki temu mając niewielką ilość rzeczy, jesteśmy w stanie skomponować wiele strojów. Wśród podstawowych elementów garderoby powinny znaleźć się na przykład jeansy, marynarka, ale też wysokiej jakości bawełniane bluzki. Aleksandra Świątek powiedziała, że w ramach kolekcji Premium powstaje właśnie taka baza essentials. Co ważne, bez względu na kolor, wszystkie produkty z danej kategorii będą miały ten sam materiał.

Dagmara Jarzynka, która na co dzień mieszka w Paryżu, została zapytana przez naszą dziennikarkę o to, jak ubierają się Paryżanki. Okazuje się, że przede wszystkim stawiają one na wygodę. Dużo chodzą, stąd na co dzień noszą płaskie buty. Cenią minimalizm i wysokogatunkowe materiały. Wniosek jaki nasunął się po naszej rozmowie, jest więc taki, że nasza szafa nie musi pękać w szwach, żeby na co dzień wyglądać dobrze.

Zobacz wideo