Nie da się ukryć, że każda muzyka w jakiś sposób wpływa na nasz nastrój. Jedne kawałki działają pobudzająco, inne poprawiają humor, a jeszcze inne wywołują zmęczenie lub zdenerwowanie. Wiele osób zapewne doskonale zna z własnego doświadczenia sytuację, kiedy posłuchał z samego rana swojej ulubionej piosenki i jego dzień momentalnie stał się lepszy. Choć wiele osób o tym nie wie, albo często zapomina, odpowiednio dobrane utwory mogą natomiast działać odprężająco, uspokajać umysł, a nawet przyspieszać przyswajanie wiedzy.
W latach 50. XX wieku, dr Alfred Tomatis rozpoczął badania, dzięki którym odkrył, że dźwięki o odpowiedniej częstotliwości pobudzają korę mózgową do działania, a co za tym idzie, poprawiają koncentrację i pamięć, a także wzmagają kreatywność. Odpowiednia muzyka wprowadza bowiem w stan równowagi obie półkule mózgu, co ułatwia i przyspiesza naukę. Udowodniono, że taką muzyką, która wpływa korzystnie na koncentrację, jest właśnie muzyka klasyczna. Dr Alfred Tomatis uważał natomiast, że najlepszymi utworami do stymulacji mózgu są dzieła Mozarta.
Wiele osób - często podświadomie - podczas pracy lub relaksu słucha spokojnej muzyki, gdyż takie dźwięki pozytywnie wpływają na skupienie i pozwalają lepiej się skoncentrować nawet w stresujących sytuacjach. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie słuchania muzyki tempo bicia naszego serca dostosowuje się do rytmu piosenki. Spokojna muzyka spowalnia oddech, powoduje obniżenie tętna, ciśnienia krwi, a nawet poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu.
O ile energetyczne utwory dodają nam energii i działają pobudzająco, tak słuchanie wolniejszej muzyki pozwala skutecznie się skupić czy ukoić skołatane nerwy. Chcesz podnieść swoją efektywność? Możesz puścić zarówno Mozarta, Beethovena, Chopina, jak i ścieżkę dźwiękową z ulubionego filmu czy serialu. Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać to to, by utwory były instrumentalne. Wówczas nie ma ryzyka, że twój umysł zamiast na nauce, skupi się na tekstach piosenek. Natomiast chwila relaksu z muzyką klasyczną w tle podczas medytacji, kąpieli czy zwyczajnego siedzenia na kanapie pozwoli obniżyć stres i skutecznie się wyciszyć. Już 10-15 minut wystarczy, by poczuć się bardziej lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie.