Jak wybierać muzykę w zależności od nastroju? Czy zawsze warto włączyć ulubioną piosenkę?

Muzyka towarzyszy nam podczas wielu czynności życia codziennego. Słuchamy jej w komunikacji mejskiej, podczas podróży samochodem czy po pracy, by się zrelaksować. Uprawiamy sport przy dźwiękach ulubionych piosenek i chodzimy na koncerty ulubionych artystów. Wywołuje dreszcze i budzi wspomnienia. Być może niektórzy nawet zastanawiali się, co by było, gdyby życie, jak w filmie, miało własną ścieżkę dźwiękową? Jak zatem dobierać muzykę, żeby pasowała do naszego nastroju?

Muzyka na poprawę samopoczucia i rozluźnienie

Wiele osób, aby poprawić sobie nastrój, włącza muzykę. Słuchanie ulubionych utworów działa na nas kojąco i uspokajająco, pomaga zredukować stres, zaczynamy odczuwać przyjemność. Być może nie wszyscy wiedzą, że w pewien sposób o relaksacyjnych właściwościach muzyki mówi nawet grecka mitologia - Cerber, olbrzymi pies, który strzegł Hadesu, został udobruchany przez Orfeusza śpiewem i dźwiękami liry.

Zbawienny wpływ muzyki na ludzki organizm jest na tyle znaczący, że muzykoterapia stała się oficjalną metodą terapeutyczną, którą stosuje się przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Słuchanie muzyki relaksacyjnej może pomóc osobom, które cierpią na bezsenność. Łatwiej jest się wówczas rozluźnić, a trudniej skupić na uporczywych myślach, które często nie pozwalają zasnąć. Z pewnością zwróciłaś uwagę, np. podczas przebywania w gabinecie masażysty czy w salonie kosmetycznym, na łagodne dźwięki muzyki puszczane w tle. Sprawiają, że w pomieszczeniu tworzy się przyjemna i relaksująca atmosfera, a mięśnie się rozluźniają. Po pewnym czasie oczy same się zamykają i czasem niewiele brakuje, aby zapaść w sen...

Czy jednak ulubiona muzyka jest dobra na każdy nastrój? I tak, i nie. Wiele zależy od twojego gustu, a także od wspomnień, które przywołuje w tobie konkretna piosenka. W zależności od tego, jak chcesz się poczuć, takiej muzyki powinnaś posłuchać. Jeżeli wiesz, że dany utwór wywoła negatywne emocje, bo wiąże się z przykrym wspomnieniem i tylko pogłębi smutek, którego chcesz się pozbyć, lepiej sięgnij po weselsze melodie.

Jeżeli z kolei chcesz wprawić się w melancholijny nastrój, wyciszyć, spróbuj posłuchać czegoś uspokajającego i łagodnego. Zrezygnuj z melodii z szybkim rytmem, które zadziałają raczej pobudzająco.

Możesz np. przygotować sobie playlisty, które będą odzwierciedleniem otaczającej cię aury - spokojne piosenki na długie, zimowe wieczory czy pełne energii kawałki na letnią posiadówkę przy grillu. A może odwrotnie? Wybór należy do ciebie.

Pamiętaj jednak, że nie chodzi o to, aby słuchać określonego gatunku muzycznego na siłę. Jeśli doskonale wiesz, że z jazzem bądź reggae jest ci zupełnie nie po drodze, zrezygnuj i poszukaj innej muzyki, która spełni twoje oczekiwania, a jej słuchanie będzie dla ciebie czystą przyjemnością.

Muzyka na pobudzenie i dodanie otuchy

Muzyka towarzyszy nam też przed ważnymi wydarzeniami czy np. podczas uprawiania sportu - wielu biegaczom z pewnością trudno jest wyobrazić sobie trening bez ulubionych utworów motywujących w słuchawkach.

Jeżeli więc chcesz się pobudzić i zmotywować do działania, najlepiej, jeśli zdecydujesz się na muzykę energetyzującą i dynamiczną. Podobnie w przypadku układania playlisty na trening - piosenki powinny być melodyjne i rytmiczne. I znów, tak samo, jak w przypadku muzyki rozluźniającej i poprawiającej nastrój - nie chodzi o to, żeby sięgać po utwory, których na pewno nie polubisz. Wtedy muzyka nie tylko nie zadziała tak, jak tego oczekujesz, lecz wręcz może stać się przeszkodą na drodze do upragnionego celu.

Niektórzy przed ważnymi wydarzeniami potrzebują pobudzenia i wzmocnienia pewności siebie, inni wolą się wyciszyć i skoncentrować na czekającym ich zadaniu, np. prezentacji, wykładzie czy starcie w zawodach. Wtedy muzyka także może przyjść z pomocą. Na silny stres pomogą melodie uspokajające, które ukoją skołatane nerwy.

Muzyka jest więc nieodłącznym elementem naszego życia. Trudno sobie wyobrazić bez niej świat - nam wydaje się to wręcz niemożliwe. Daje nam siłę, motywuje, podtrzymuje na duchu, redukuje stres i poprawia humor. Mówi się, że łagodzi obyczaje. Pozwólcie więc ponieść się jej niesamowitej sile. Odkrywajcie nowe dźwięki, wracajcie do tych ulubionych. Niech muzyki nigdy nie zabraknie w waszym życiu.