Coroczny przegląd. Jakie badania powinny wykonywać kobiety w różnym wieku

Wiele kobiet troszczy się o zdrowie najbliższych, swoje spychając na drugi plan. Tymczasem w popularnym powiedzeniu, które głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jest sto procent prawdy. Otóż większość chorób wykrytych na wczesnym etapie daje się całkowicie wyleczyć. Właśnie dlatego profilaktyka i regularne badania są tak istotne dla każdej z nas. Jakie zatem badania - w zależności od wieku - powinny wykonywać kobiety? Podpowiadamy.

Jakie badania powinny wykonywać kobiety po 20. roku życia? 

Wykonywanie badań profilaktycznych jest ważne u kobiet w każdym wieku, również tych, które dopiero wkraczają w dorosłość. Każda kobieta po dwudziestce powinna raz do roku poddać się standardowym badaniom takim, jak morfologia, ogólne badanie moczu, wizyta u ginekologa (w tym cytologia), a także pomiary ciśnienia tętniczego. Ponadto należy pamiętać o kontroli stomatologicznej oraz samodzielnym badaniu piersi.

Jakie badania powinny wykonywać kobiety po 30. roku życia?

Po trzydziestym roku życia bardzo ważna jest kontynuacja samobadania piersi, kontrole stomatologiczne, coroczne wizyty u ginekologa (w tym wykonanie wymazu cytologicznego oraz USG piersi), a także podstawowe badania takie, jak morfologia, OB, stężenie glukozy i ogólne badanie moczu. Natomiast w przypadku chorób krążenia w rodzinie, warto też raz w roku wykonać lipidogram. Poza tym, po trzydziestce warto włączyć do profilaktyki również badanie wzroku u okulisty.

Jakie badania powinny wykonywać kobiety po 40. roku życia?

Wraz z upływem lat zakres badań profilaktycznych się poszerza, a czterdziestolatki powinny badać się również pod kątem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. W kontekście podstawowych badań ważna pozostaje morfologia, badanie ogólne moczu, a także lipidogram. Panie po czterdziestce powinny również pamiętać o corocznych badaniach ginekologicznych, cytologii i badaniu piersi przez lekarza. Oczywiście nie należy zaniedbywać samobadania piersi i kontroli wzroku u okulisty - w tym badania dna oka oraz ciśnienia śródgałkowego.

Jakie badania powinny wykonywać kobiety po 50. roku życia?

W szóstej dekadzie życia większość kobiet wchodzi w okres menopauzy, a poziom hormonów w organizmie obniża się, co może wpływać na stan kości oraz układ krążenia. Oprócz podstawowych badań wspomnianych wyżej, do listy warto dopisać wizytę u endokrynologa i badanie poziomu hormonów płciowych oraz hormonów tarczycy. Wizyta u ginekologa powinna zawierać USG przezpochwowe narządów rodnych, USG piersi oraz mammografię. Co więcej, wśród badań profilaktycznych dla kobiet po pięćdziesiątce powinna znaleźć się diagnostyka w kierunku nowotworu jelita grubego, w tym kolonoskopia.

Każda kobieta - niezależnie od wieku - powinna natomiast pamiętać, by raz w roku wygospodarować trochę czasu na wykonanie "przeglądu" swojego zdrowia, nawet jeśli wydaje się, że nic jej nie dolega. To bardzo istotne, gdyż wiele chorób w początkowej fazie nie daje żadnych widocznych objawów, a jeśli wykryte zostaną stosunkowo szybko, można je całkowicie wyleczyć.