Bez szalika, bez łańcuszka i bez korali, bo dziecko się zaplącze. Okrągły brzuch oznacza, że urodzi się dziewczynka, zaś spiczasty zwiastuje chłopca. Jeśli przestraszyłaś się, to twoje dziecko będzie miało myszkę. Jeśli często masz zgagę, dziecko będzie miało dużo włosów. Nie wolno patrzeć przez dziurkę od klucza albo przez wizjer, bo dziecko będzie miało zeza. Jeśli masz często ochotę na słodycze, to znaczy, że urodzisz dziewczynkę.
Te i inne popularne przesądy ciążowe mają się bardzo dobrze. Mimo że wszystkie wymienione "mądrości" łatwo jest obalić, wiele ciężarnych oraz osób z ich bliskiego otoczenia nadal w nie wierzy i się do nich stosuje.
Polki nie są w tym jednak odosobnione. Przesądy ciążowe funkcjonują także w innych krajach. Przykładowo, Brytyjczycy wierzą w to, że jeśli kobieta w okresie ciąży zetnie włosy, dziecko będzie miało problemy ze wzrokiem. W Chinach kobiety trzymają pod materacami noże, których zadaniem jest zabijanie złych duchów. Włosi z kolei wierzą, że ciężarna nie powinna chodzić na pogrzeby. To dlatego, że na cmentarzu będzie zbyt blisko duchów, które po porodzie mogłyby chcieć odebrać jej dziecko. Natomiast Rosjanie twierdzą, że nikt poza ojcem dziecka nie powinien być informowany o ciąży. Ma to rzekomo zagwarantować kobiecie łatwy poród. Jest też wiele międzynarodowych przesądów - jak na przykład ten, który mówi, że córeczka odbiera przyszłej mamie urodę, a chłopiec jej dodaje.
Naszym zdaniem zacznie lepiej byłoby, gdyby miejsce tego typu przesądów zajęły rozmowy na temat realnych zagrożeń dla zdrowia, a także zachęta do badań profilaktycznych. Nie możemy przecież zapominać o tym, że stan zdrowia matki wpływa także na rozwój nienarodzonego dziecka, a także ma bardzo istotny wpływ na jego funkcjonowanie po narodzinach.
Jeden z najlepszych przykładów to picie alkoholu w ciąży. Wiele osób niestety lekceważy zagrożenie i wierzy w popularny mit, że niewielka ilość alkoholu nie szkodzi. Z raportu z najnowszych badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dowiadujemy się, że do picia alkoholu w czasie ciąży przyznało się aż 7,1 procent badanych kobiet.
Wszystkie te ciężarne bardzo ryzykowały. Picie alkoholu w okresie ciąży wiąże się nie tylko z ryzykiem poronienia czy przedwczesnego porodu, lecz także rozwinięcia się u dziecka zespołu chorobowego FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder), czyli tzw. Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych, który jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym.
Raport z badania z 2017 roku "Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży" współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy naświetla także kilka innych problemów. Dowiadujemy się z niego między innymi, że większość respondentek nie prowadzi systematycznie samokontroli piersi oraz węzłów chłonnych. Poza tym niemal połowa badanych w czasie ciąży nie była na wizycie kontrolnej u lekarza stomatologa. Warto zaznaczyć, że ciąża to okres, w którym pojawia się wiele czynników mogących mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. Natomiast skutki zaniedbań lub niewiedzy w tym zakresie mogą rzutować na zdrowie dziecka.
Przesądów i zabobonów jest cała masa. Można traktować je żartobliwie, z przymrużeniem oka, jednak przywiązywanie do nich większej wagi nie ma sensu. Niestety bardzo często zdarza się, że przesądy ciążowe są traktowane znacznie bardziej poważnie niż profilaktyka chorób czy informacje na temat ryzykownych zachowań. Tego typu "mądrości" są przekazywane z pokolenia i cały czas cieszą się popularnością.
Zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że nie znikną one nagle z dnia na dzień. Dlatego też warto pamiętać o tym, by zawsze podchodzić do nich z ogromnym dystansem. Natomiast w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do zdrowia dziecka i prawidłowego przebiegu ciąży oraz tego, co wolno, a czego nie należy robić, najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.