Co kupić nastolatkowi na gwiazdkę i nie popełnić gafy? Lista pomysłów

Jeszcze nie dorosły, ale już nie dziecko. Wybór świątecznego prezentu dla nastolatka to nie lada wyzwanie. Młodzież jest często wymagająca, a gusta dorastających chłopców i dziewczynek zmieniają się w ekspresowym tempie. W jak nikt inny znają wszystkie nowości, nowinki oraz doskonale orientują się, co właśnie jest na topie. Jednak oprócz materialnych podarunków warto pomyśleć także o takich, które nic nie kosztują, a mogą sprawić, że będą to jedne z najfajniejszych świąt dla twojego nastolatka.

Dla fanek i fanów mody

Wiele dojrzewających dziewczynek oraz chłopców przykłada coraz większą uwagę do swojego wyglądu. Niektórzy marzą o markowych ubraniach czy butach. Święta są zatem świetną okazją do tego, by spełnić jedno z takich „modowych marzeń". Jeśli wiesz dokładnie, co dana nastolatka lub nastolatek ma na swojej liście życzeń, możesz kupić konkretną rzecz. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości, najlepszą opcją będą karty podarunkowe do danego sklepu lub galerii handlowej - wówczas unikniesz ewentualnych wpadek z rozmiarem czy kolorem.

Dla gadżeciarzy i gadżeciarek

Tego typu podarunki są jednymi z częstszych, które nastolatkowie znajdują pod choinką. Czytniki e-book’ów, smartwatche, słuchawki, głośnik bluetooth czy telefony, bez których nastolatkowie nie mogą się obejść to zwykle strzał w dziesiątkę. Na uwadze warto mieć również elektroniczne gadżety urodowe, takie jak np. soniczna szczoteczka do twarzy, lokówka, trymer czy maszynka.

Dla moli książkowych

Dobra książka zawsze sprawdzi się jako prezent – nie tylko dla dorosłych, lecz także dla nastolatków. Wybierając konkretne tytuły wybierz takie, która wpiszą się w zainteresowania danej osoby. Warto także podarować lektury, które poruszą ważne dla dorastających chłopców i dziewcząt tematy – np. tolerancji czy edukacji seksualnej. Taki prezent na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Dla miłośniczek i miłośników muzyki

Nowa płyta ulubionego artysty lub artystki lub specjalne/limitowane wydanie jakiegoś albumu? A może bilety na wymarzony koncert lub wejściówka na popularny festiwal? To propozycje, które z pewnością wywołają uśmiech na twarzy niejednej młodej osoby.

Dla wszystkich

Jest także kilka prezentów niematerialnych, które jako rodzic możesz podarować nastoletniej dziewczynie lub nastoletniemu chłopakowi. Jednym z najpiękniejszych jest po prostu akceptacja. Nie staraj się na siłę zmieniać go przy wigilijnym stole, zamiast tego bądź wsparciem. Pozwól ubrać się jej/jemu tak, jak tego chce – na tym etapie dorastania na pewno bardzo doceni taką swobodę. Święta to również czas, który każdy z nas chcę spędzić w towarzystwie bliskich mu osób. Dla wielu dorastających chłopców i dziewczynek to właśnie przyjaciele są jak rodzina. Zamiast zmuszać nastolatka do siedzenia ze starszymi, doceń jego relację z rówieśnikami, pokaż, że rozumiesz i pozwól im się spotkać. Czasem takie pozornie drobne gesty są dużo cenniejsze niż wszystkie inne prezenty pod choinką.