Jakich tematów lepiej nie poruszać przy wigilijnym stole, aby uniknąć rodzinnych dramatów?

Jak nie pokłócić się przy świątecznym stole i nie zranić bliskich nam osób? Mamy dla was kilka przydatnych wskazówek. Radzimy też, jak zachować się w razie takiej nieprzyjemnej dyskusji.

Często możemy spotkać się z opinią, że święta Bożego Narodzenia to najbardziej stresogenny okres w roku. Chodzi nie tylko o świąteczne przygotowania i liczne wydatki. Wiele osób stresuje perspektywa rodzinnego spotkania. Obawiamy się między innymi wścibskich pytań i złośliwych komentarzy ze strony najbliższych.

Zdarza się, że rozmowy przy wigilijnym stole przeradzają się w coś naprawdę stresującego. Podpowiadamy więc, jakich tematów lepiej w tym czasie nie poruszać, by uniknąć spięć i nieprzyjemnych sytuacji.

1. Polityka

O ile wszyscy członkowie rodziny mają podobne poglądy, rozmowy na tematy polityczne nie powinny być problemem. Gorzej, gdy są wśród nas przedstawiciele różnych opcji lub gdy jedna osoba ma inne spojrzenie na sprawy polityczne niż pozostali. Wówczas rozpoczęcie takiej dyskusji to najprostsza droga do kłótni. Radzimy więc, by w takich przypadkach na czas świątecznych spotkań zapomnieć o problemach politycznych kraju i świata.

2. Związki

Święta nie są najlepszym czasem na porady związkowe. Oczywiście, jeśli uważamy, że bliska nam osoba jest w toksycznej relacji, warto porozmawiać z nią na ten temat. Jednak taką szczerą rozmowę zdecydowanie lepiej odbyć na osobności - przed świętami lub już po nich. Raczej nikt nie chciałby, by jego problemy związkowe były rozstrzygane przy wszystkich członkach rodziny.

To samo dotyczy osób, które nie znalazły jeszcze drugiej połówki. Dopytywanie się o tę kwestię może być dla nich stresujące i nieprzyjemne.

3. Wygląd

Nie jest tajemnicą, że bliskie osoby potrafią być czasami wobec siebie bezlitosne. Tak dzieje się na przykład, gdy komentujemy czyjś wygląd. Niezależnie od tego, czy ktoś jest chudy lub gruby, ma złą fryzurę czy zbyt mocny makijaż, wszelkie przemyślenia na ten temat lepiej zachować dla siebie. Takie uwagi mogą być bardzo krzywdzące. Poza tym z całą pewnością nie wpłyną dobrze na świąteczną atmosferę. 

4. Dzieci

Na koniec kwestia, która jest chyba najczęściej wymieniana w tego typu poradnikach. Warto jednak zaznaczyć, że mimo iż takie pytania wydają nam się czymś niestosownym i niekulturalnym, dawniej były czymś normalnym. Dlatego też bardzo często zadają je przedstawiciele starszych pokoleń.

Pytanie o dzieci jest bolesne zwłaszcza dla kobiet, które mimo starań nie mogą zajść w ciążę. Jest to także stresujące dla osób, które nie chcą mieć dzieci. Pamiętajmy więc, że święta to nie jest czas, gdy ktokolwiek powinien tłumaczyć się bliskim ze swoich wyborów lub opowiadać szczegółowo o problemach.

Jak zachować się w takiej sytuacji?

Fakt, iż nie czujemy się komfortowo w czasie takich rozmów, nie jest niczym dziwnym. Jak więc zachować się w takiej sytuacji? Psychologowie radzą zazwyczaj, by przygotować odpowiedź zawczasu, jeśli obawiamy się jakichś pytań. Z kolei, gdy pytanie nas zaskoczy, powiedzmy wprost, że nie chcemy teraz o tym rozmawiać. Inna opcja to zapytanie osoby, która zaczęła dyskusję, o to, co słychać u niej. Gdy mimo to, temat się nie kończy, możemy po prostu opuścić spotkanie. Pamiętajmy, że nasze zdrowie psychiczne jest ważniejsze niż zadowolenie członków rodziny.