Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy?

Święta to niezwykły i magiczny czas w roku, podczas którego chcemy obdarować bliskich wyjątkowymi prezentami, które wywołają uśmiech na ich twarzach. Sam wybór prezentu spędza jednak niejednemu sen z powiek. Jak zatem kupować prezenty, by były trafione?

Nietrafiony prezent to nie tylko uczucie zakłopotania u osoby obdarowywanej, lecz także obdarowującej. Chyba każdy w swoim życiu miał taką sytuację, że otwierając prezent, zmuszony był robić dobrą minę do złej gry. Z pewnością dla nikogo nie jest to komfortowa sytuacja. Jest jednak kilka zasad, dzięki którym skutecznie można takich wpadek uniknąć. 

Zapomnij o sobie

Najważniejszą kwestią, którą należy się kierować kupując prezent, jest gust osoby, którą pragnie się obdarować. W tym momencie trzeba zapomnieć o tym, co tobie sprawiłoby największą radość, o tym, co ci się najbardziej podoba i co ty chciałabyś/chciałbyś znaleźć pod choinką. Dany podarunek ma się podobać przede wszystkim osobie, która go otrzyma.

Przygotuj listę i ustal budżet

Zanim wybierzesz się na zakupy lub złożysz zamówienia online, wykonaj listę. Spisz w niej, kogo w tym roku chcesz obdarować, a następnie wypisz przy imionach zainteresowania danej osoby. Możesz również od razu zanotować pomysły na prezent.  To moment, w którym warto przygotować także orientacyjny budżet na każdy z podarunków. Jednocześnie trzeba pamiętać, że prezent nie powinien być ani za drogi, ani zbyt tani. A jeśli ustalicie konkretne kwoty, w dobrym tonie jest się tego trzymać.

Pamiętaj o czarnej liście

Istnieje niepisana zasada, która mówi, że niektórych rzeczy nie wybiera się na prezent. Nie są zbyt taktowne i mogą wprowadzić obdarowaną osobę w spore zakłopotanie. Są to na przykład zwierzęta, perfumy, bielizna, a także prezenty "kupione na odczepnego", czyli kapcie, skarpety i krawaty.

Stawiaj na niezawodne pomysły

Najlepsze prezenty to oczywiście te, które nie tylko są dawane od serca, lecz także wpisują się w upodobania danej osoby. Czasem jednak nie do końca zna się jej preferencje albo zupełnie nie ma się pomysłu na to, co kupić. Wówczas można posiłkować się listą podarunków, które w większości przypadków okazują się trafione. To m.in. voucher na dzień w spa lub masaż, klasyczna biżuteria lub prezent DIY (np. słoiczek domowego dżemu czy puszka ręcznie zdobionych pierniczków).

Zadbaj o detale

Jeśli masz już pomysł lub kupiony prezent, zwróć także uwagę na jego zapakowanie. Jest to detal, lecz bardzo istotny, gdyż efektownie zapakowany podarunek, automatycznie robi lepsze wrażenie. Zrezygnuj z gotowych torebek prezentowych. Postaw za to na modny papier, wstążki, a nawet gałązki choinkowe, laski cynamonu i suszone pomarańcze. Tak zapakowany i ozdobiony podarunek będzie wyglądał pięknie - obdarowana osoba na pewno to doceni.