Jak zostać mistrzem organizacji? Te rady wydają się błahe i naiwne, ale naprawdę działają

Czas to pieniądz. W dzisiejszych czasach to już nie tylko pusty frazes. Mamy coraz więcej obowiązków, zarówno zawodowych, jak i domowych, chcemy przy tym mieć czas dla siebie, dla rodziny, na realizowanie własnych pasji i oczywiście na zasłużony odpoczynek. Niestety doba nie rozciągnie się w magiczny sposób do 48 godzin. Jak więc skutecznie i efektywnie zarządzać własnym czasem? Niektóre rady wydają się błahe i naiwne, ale naprawdę działają!

Wysypiaj się i wcześniej wstawaj

Wydaje ci się, że jesteś nocnym markiem? Lepiej działasz popołudniu i wieczorem? A poranki najchętniej spędzasz zagrzebany w pościeli? Czas to zmienić. Wyspanie się i dobre samopoczucie z tym związane niestety nie sprawi, że terminy w pracy przejdą na następny dzień. Nie sprawi też, że będziesz pracować dziesięć razy szybciej.

Na początek zacznij wstawać godzinę wcześniej, przyzwyczaj organizm i w kolejnym miesiącu spróbuj budzić się dwie godziny wcześniej. Wstając godzinę wcześniej zyskujesz siedem godzin tygodniowo, dwie godziny wcześniej – aż czternaście!

Jeśli rano nie wyrabiasz się i tak, zastanów się, co możesz zrobić wieczorem. Może rozwiązaniem będzie przygotowanie ubrania na następny dzień tuż przed pójściem spać? Dodatkowo poprzedniego dnia możesz spakować torbę czy plecak i przyrządzić posiłek, który zabierzesz ze sobą do pracy.

Zobacz wideo

Starannie planuj swoje obowiązki

Brzmi banalnie, prawda? Wystarczy prowadzić kalendarz i już. Prawda jest taka, że dokładne zapisywanie spotkań, obowiązków czy wydarzeń wcale nie jest takie proste. Musisz wyrobić sobie nawyk zapisywanie dosłownie wszystkiego. Warto zapisywać wszystko na bieżąco, a na początku tygodnia przeanalizować wydarzenia całego tygodnia i zastanowić się, czy na pewno wszystko uda ci się zrealizować, czy na wszystko przeznaczyłeś wystarczającą ilość czasu. Jeśli dojdziesz do wniosku, że z czymś się najzwyczajniej w świecie nie wyrobisz, zdążysz jeszcze przełożyć spotkanie czy termin oddania projektu. Dzięki temu nie będziesz zirytowany, zmęczony, dotrzymasz terminu, a przed szefem czy znajomym wypadniesz na bardziej odpowiedzialnego.

Najtrudniejsze na początek

Podczas układania harmonogramu dziennych obowiązków, staraj się najważniejsze i najtrudniejsze spotkania planować w godzinach porannych. Szczyt naszych zdolności umysłowych przypada o poranku. Najefektywniejsi jesteśmy między 8.00 a 12.00. Warto pamiętać, że nasz dobowy rytm spowalnia dodatkowo około 15.00. Po południu więc lepiej zaplanować spotkania towarzyskie czy zajęcia sportowe. Kolejny wzrost formy odnotowujemy od około godziny 17.00. Do 19.00 znowu jesteśmy w dobrej formie intelektualnej.

Wyrób sobie nawyki

Szczycisz się tym, że potrafisz działać w największym chaosie? Nie przeszkadza ci bałagan, głośna muzyka? Super. Ale nie nadużywaj tego. Staraj się utrzymywać porządek wśród swoich rzeczy. Dzięki temu zaoszczędzisz czas. Nawet jeśli jesteś „królem chaosu”, marnujesz czas na szukanie różnych przedmiotów. Zawsze odkładaj wszystko na miejsce. Wyrób sobie nawyk porządkowania miejsca pracy pod koniec dnia. Dzięki temu zaczniesz dzień w uporządkowanej przestrzeni i od razu przystąpisz do działania.

Używaj aplikacji

Pamiętaj, przydatne rzeczy warto mieć zawsze pod ręką. Jeśli chcesz zostać mistrzem organizacji czasu, sięgnij po narzędzia, które ci to ułatwią. W zarządzaniu obowiązkami pomogą ci liczne aplikacje. Już sam kalendarz możesz prowadzić online. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do niego w każdej chwili – zarówno siedząc przed komputerem, jak i podczas podróży autobusem. Wystarczy włączyć odpowiednią aplikację w telefonie.

Nie bój się nowych aplikacji. One naprawdę ułatwiają życie i oszczędzają czas. Gdy potrzebujesz komunikacji ze współpracownikami, możesz zainstalować narzędzie, do którego wszyscy będziecie mieli dostęp i na bieżąco będziecie informowali się o postępach prac przy projekcie.

Jeśli potrzebujesz skuteczniejszego zarządzania finansami, korzystaj z aplikacji, które proponuje bank i które umożliwiają stały dostęp do pieniędzy.  Przydatne rzeczy warto mieć zawsze przy sobie, nad swoim portfelem musisz mieć przecież kontrolę cały czas. Dobrze skonfigurowana aplikacja, np. Getin Mobile  i funkcja powiadomień pozwolą ci z poziomu telefonu śledzić wszystko na bieżąco. Czyż to nie świetny sposób na oszczędzenie dodatkowych minut każdego dnia? Już nie musisz logować się przez komputer czy odwiedzać placówki banku, aby wiedzieć, kiedy wpływa pensja , zbliża się termin spłaty raty kredytu, czy kiedy kończą się twoje lokaty.

Błahe i naiwne rady, ale one naprawdę działają

Powyższe rady wydają się proste i oczywiste, prawda? W praktyce trudno je tak od razu wcielić w życie. Nie zrażaj się drobnymi niepowodzeniami. Najtrudniej zacząć. Jeśli raz nie uda ci się przygotować wieczorem stroju na następny dzień, nic się nie stanie. Ale staraj się, aby powyższe rady weszły ci w nawyk. I pamiętaj, nagradzaj się za drobne sukcesy. Jeśli przez cały tydzień uda ci się wstawać wcześniej, odpocznij w weekend. Śpij dłużej, obejrzyj ulubiony serial w telewizji czy idź na spacer.