Planujemy wszystko. Od wakacji, przez obowiązki w pracy, po wydatki w danym miesiącu. Jak priorytetyzować swoje zadania i zyskać większą kontrolę nad życiem i finansami?

Żyjemy coraz szybciej. Toniemy w morzu zadań i kolejnych obowiązków, zarówno służbowych, jak i domowych. Nie możemy odmówić szefowi zostania po godzinach i skończenia projektu, a jednocześnie musimy stawić się na przedstawieniu córki w przedszkolu. Wasz dzień też tak wygląda? Zastanówmy się więc, jak priorytetyzować zadania, aby pogodzić wszystko i jeszcze mieć czas dla siebie.

Pilne zadanie goni jeszcze bardziej pilne. A doba trwa przecież tylko 24 godziny i nie da się wszystkiego zrobić „na już”. Problem z ocenianiem ważności projektów, zadań i obowiązków ma wiele osób. Niestety rodzi to nieprzyjemne konsekwencje. Czasem spóźniamy się przez to z oddaniem projektu, innym razem nie dotrzymujemy danego dzieciom słowa i sprawiamy im zawód.


Najczęściej podczas planowania dnia, tygodnia czy miesiąca, mamy problem z
poniższymi kwestiami:
- Nie podchodzimy realistycznie do powierzonych zadań. Zakładamy, że zrobimy coś szybciej niż ostatnio. Planujemy za dużo spraw na ten sam moment.
- Patrzymy wyrywkowo. Nie znamy całego problemu, projektu. Nie wiemy, co jest
najważniejsze w danej sprawie.
- Nie potrafimy być asertywni. Sztuka odmawiania nie jest łatwa, ale jest konieczna, jeśli
chcemy być panami swojego czasu. Nieważne, czy musimy odmówić przełożonemu, czy przyjaciółce.
- Brakuje nam systematyczności. Tyczy się to różnych dziedzin życia – np. pracy, planowania domowych wydatków. Ta prosta zasada sprawdzi się zarówno jeśli chcemy zaoszczędzić trochę czasu, jak i pieniędzy. Nieważne, ile oszczędzasz, ważne, że robisz to regularnie.

Zobacz wideo


Nawet niewielkie kwoty odkładane stale, przez dłuższy okres czasu sprawią, że w pewnym momencie uzbieramy konkretną sumę. Dzięki temu w bezbolesny sposób, prawie nie odczuwając, że oszczędzamy i bez ogromnych wyrzeczeń, będziemy w stanie pozyskać pieniądze na realizację marzeń, czy zbudować poduszkę finansową, której tak nam brakowało.


Jeśli chcemy nauczyć się kontrolować finanse, powinniśmy wyrobić sobie stałe nawyki. Ta umiejętność przyda nam się w różnych dziedzinach - czy to w kwestii oszczędzania pieniędzy, czy przygotowywania raportów dla szefa. Zawsze o tej samej porze danego dnia sporządzaj raport. Systematycznie odkładaj pieniądze - nawet drobne kwoty, nieważne ile, ważne, że regularnie. Wprowadź prostą zasadę małych kroczków. Nie od razu uda ci się wdrożyć wszystkie postanowienia i nie zawsze będziesz odkładać takie same, z góry zaplanowane sumy. Jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy, warto założyć, że będziemy oszczędzać niższą kwotę, niż początkowo chcemy. Jeśli uważasz, że uda ci się oszczędzać np. 500 zł miesięcznie, zacznij od 400 zł. Wyrobisz sobie systematyczny nawyk oszczędzania bez większych wyrzeczeń. A jeśli zostaną ci pieniądze, zawsze możesz je pod koniec miesiąca przelać na konto oszczędnościowe dodatkową sumę. Zrealizujesz cel, a dodatkowo będziesz mieć dzięki temu olbrzymią satysfakcję!


Jak więc przystąpić do planowania codziennych, cotygodniowych i comiesięcznych
obowiązków i jak robić to regularnie? Oto kilka rad:
- Zawsze określaj ramy czasowe zadania. Skoro planujesz wakacje i wiesz, że będą trwały dwa tygodnie, tak samo możesz podejść do zawodowych projektów. Wyznaczaj ostateczne terminy ich realizacji.
- Przewiduj poślizg. Zaplanowałeś ramy czasowe spotkania, zadania czy wyjazdu. Pamiętaj jednak, że zawsze może zdarzyć się coś losowego. Jeśli wracasz z długiego weekendu w niedzielę późnym wieczorem, nie planuj ważnego spotkania z szefem na poniedziałkowy poranek. Może okazać się, że popsuje ci się samochód, opóźni się lot i w konsekwencji nie dotrzesz na spotkanie.
- O wszystko pytaj bardzo szczegółowo. Zanim się do czegoś zobowiążesz – upieczenia ciasta na szkolną akademię w szkole syna czy zastąpienie kogoś podczas spotkania – ustal wszystkie szczegóły. Nic cię nie zaskoczy.
- Ćwicz zlecanie zadań innym osobom. Ważne, aby były to zadania zarówno ważne, jak i mało istotne. Pamiętaj – zlecaj, ale nie wydawaj poleceń. Ludzie tego nie lubią. Nieważne, czy chodzi o współpracowników, których prosisz o przygotowanie szczegółowych wyliczeń projektu czy męża o zaplanowanie waszych wakacji.
- Unikaj niepotrzebnych spotkań, rozmów, wiadomości e-mail. To tylko cię rozprasza. Kiedy pracujesz, to pracujesz. Nie robisz wtedy innych, zbytecznych rzeczy. Skup się na wykonywanej czynności.
- Każdy poranek zaczynaj od uważnego przejrzenia terminarza. W kalendarzu zapisuj
wszystko. Dzięki temu przygotujesz codziennie ściągawkę z wykazem spraw do załatwienia na dzisiaj – tych drobnych, jak wizyta u lekarza, i tych poważniejszych, jak rozliczenie ważnego projektu. Obowiązki podziel na formalne i nieformalne. To ułatwi decyzję, czym powinieneś się zająć, gdy nagle okaże się, że jednak źle oszacowałeś czas i z czymś się nie wyrobisz.


Tych prostych kilka rad powinno ułatwić ci codzienne priorytetyzowanie swoich zadań.
Pamiętaj, ostatecznie wszystko sprowadza się do prostej zasady bycia systematycznym we wszystkim, co robisz. Regularność pozwoli ci zapanować nad czasem, stać się bardziej efektywnym we wszystkich aspektach życiach – także finansowym.

grafika: grafika:  materiały partnera