kodeks pracy
-
Nowy Kodeks pracy: w życie mają wejść duże zmiany. Możliwe będzie zwolnienie nawet podczas urlopu
W nowym kodeksie pracy zaszłoby wiele zmian. Choć liczne modyfikacje jej treści wciąż są na etapie zatwierdzeń, już budzą wiele emocji. Zmiany w wysokości urlopu, likwidacja umowy zlecenie czy nowe zasady wypowiedzenia to jedynie kilka z planowanych przekształceń kodeksu pracy.
-
Od stycznia 2022 zmiany dla pracowników. Nowa kwota wolna od podatku i podwyżka stawki minimalnej
Pracowników czeka w 2022 roku wiele zmian. Polski Ład wprowadza zmiany, które nie dla każdego mogą okazać się korzystnie. Zmiany dla pracowników to m.in podwyżka stawki minimalnej, ale też nowa kwota wolna od podatku. Sprawdź, czy w kolejnym roku zyskasz, czy może stracisz.
-
Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Oburzenie społeczeństwa nie ma podstaw
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury. Okazuje się, że wszelkie spekulacje na ten temat nie mają prawa bytu. Czy to oznacza, że możemy spać spokojnie?
-
Zmiany w Kodeksie pracy 2021. Wyższe kary i zmiany dotyczące pracy zdalnej
Zmiany w Kodeksie pracy 2021. W Kodeksie pracy pojawi się wiele ważnych zmian, które będą dotyczyły zarówno pracowników, jak i pracodawców w Polsce. Jakie przepisy wejdą w życie, a które już obowiązują?
-
Emerytury stażowe nowości 2021. Dla niektórych seniorów to prawdziwa rewolucja. Co się zmieni?
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zmiany dotyczące emerytur stażowych w czasie kampanii wyborczej latem ubiegłego roku. Teraz ta obietnica może zostać spełniona. Rewolucja stażowa nie dla wszystkich może być korzystna. Emerytury stażowe nowości 2021 mogą zaskoczyć. Czego będą dotyczyć i kiedy mogą wejść w życie?
-
Zostało niewiele czasu na wykorzystanie zaległego urlopu. Po tym terminie twoje dni wolne przepadną
Wielu pracowników nie wykorzystuje całego przyznanego im na dany rok urlopu. Warto jednak wiedzieć, że prawa do wolnego nie można się zrzec, a zaległy urlop trzeba wykorzystać. Do kiedy należy to zrobić?
-
Odprawa emerytalna: Kodeks pracy nie przewiduje jej dla wszystkich. Kwota zależy od wynagrodzenia
W przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego, pracownik ma prawo do otrzymania tzw. odprawy emerytalnej. Odprawa emerytalna zgodnie z Kodeksem pracy może ,ale nie musi zostać wypłacona. Obowiązują pewne zasady, które mogą mieć wpływ na wysokość świadczenia.
-
Zwolnienie dyscyplinarne - powody. "Wilczy bilet" dostaniesz tylko w określonych sytuacjach
Zwolnienie dyscyplinarne - powody. Zwolnienie dyscyplinarne to sytuacja, w której pracodawca rozwiązuje umowę z pracownikiem w trybie natychmiastowym - bez wypowiedzenia umowy. Taka sytuacja może mieć miejsce w trzech wypadkach i wiąże się z poważnymi konsekwencjami. W jakiej sytuacji pracownik może zostać zwolniony dyscyplinarnie? Jakie są konsekwencje? Odpowiadamy.
-
Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Uważaj na terminy. Mogą pokrzyżować twoje plany
Czy wykorzystanie zaległego urlopu jest obowiązkiem? I do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Kwestie te regulowane są przez Kodeks Pracy. Jeśli boisz się, że niewykorzystane dni wolne pokrzyżują twoje plany, lepiej trzymać się terminów. To one odegrają tu pierwszoplanową rolę.
-
Urlop wypoczynkowy Kodeks Pracy: pracodawca może go odmówić. Poznaj warunki
Jak się okazuje, urlop wypoczynkowy nie musi być udzielony w wybranym przez nas terminie. Istnieją sytuacje, kiedy pracodawca może odrzucić wniosek. Co zrobić, aby uniknąć tego typu niespodzianki? Odpowiadamy.
-
Jak sprawdzić, czy ktoś nas podgląda w przymierzalni? Prosty test paznokcia
-
Nakrzyczała na innych klientów: "Brawo dla tej pani". Afera w Żabce hitem w sieci
-
Pamiętacie Jolę Rutowicz? Dziś zwyciężczyni "Big Brothera" ma 37 lat i wygląda zupełnie inaczej
-
Wydaj 2 zł, a Twoja pralka znowu będzie czysta i pachnąca. Niezawodny trik
-
Anna Lewandowska zachwyca w modnym stroju kąpielowym. Fani "najpiękniejsza w całej Hiszpanii"
- Katarzyna Skrzynecka zaskakuje w nowej sukience. Ten model tuszuje brzuch i pasuje do każdej figury
- To oficjalne! Katarzyna Cichopek z nowym partnerem. Takiego duetu nikt się nie spodziewał
- Zmysłowy taniec Edyty Herbuś podczas łóżkowej sesji. "Dziękuję Ralph Kamiński". Fani zachwyceni
- Mama Kingi Rusin skończyła 80 lat. "Uderzające podobieństwo", "mama wygląda jak siostra"
- Nie używa mydła, podpasek, ani papieru toaletowego: "Tylko woda". Tłumaczy, dlaczego
-
Ekwiwalent za urlop 2021 - kto go otrzyma? Należy spełnić określone warunki
Ekiwalent za urlop 2021 - komu przysługuje? Nie każdy może liczyć na tę formę wsparcia. W celu otrzymania dodatkowych środków, należy spełnić określone warunki. Kto może liczyć na ekwiwalent? Odpowiadamy.
-
Urlop na żądanie przysługuje tylko niektórym pracownikom. Te warunki musisz spełniać, aby dostać wolne
Urlop na żądanie - zasady. Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop na żądanie. Nie każdy jednak będzie miał prawo skorzystania z tej formy urlopu. Kiedy można skorzystać z tej formy urlopu? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie?
-
Urlop na żądanie - ile dni? Jest haczyk. Pracodawca może odrzucić twój wniosek
Urlop na żądanie ile dni: komu przysługuje prawo do wzięcia urlopu na żądanie i jakie regulacje określa w tym wypadku Kodeks Pracy? Okazuje się, że pracodawca może odrzucić nasz wniosek o nagłe wykorzystanie dni wolnych. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb zakładu pracy.
-
15 sierpnia - czy przysługuje dzień wolny gdy święto wypada w niedzielę? Kodeks pracy jasno to określa
Czy za 15.08 przysługuje dzień wolny do odbioru? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. W tym roku Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Święto Wojska Polskiego wypadają w niedzielę. Czy w takim razie będziemy mogli odebrać dzień wolny w innym terminie?
-
Urlop na żądanie nie przysługuje każdemu. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać
Urlop na żądanie to forma wolnego, która przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Są jednak pewne warunki udzielenia tego rodzaju urlopu. Urlop na żądanie - ile dni przysługuje pracownikowi? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
-
Wniosek o urlop wypoczynkowy Kodeks Pracy. Lepiej być czujnym. Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu
Urlop wypoczykowy Kodeks Pracy: niezbywalne prawo do urlopu wypoczynkowego wcale nie gwarantuje wolnego w terminie, na którym nam zależy. W niektórych sytuacjach pracodawca może odrzucić nasz wniosek. Co robić, aby uniknąć takiej niespodzianki?
-
Dni wolne od pracy. Czy za 15 sierpnia 2021 odbierzemy dodatkowe wolne?
15 sierpnia 2021 ustawowo jest dniem wolnym od pracy. W tym roku jednak święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia NMP przypada na niedzielę. Czy w takim razie dostaniemy możliwość odebrania dodatkowego wolnego? Odpowiadamy.
-
Okres ochronny przed emerytura. Komu przysługuje i kiedy pracodawca może zwolnić pracownika?
Osoby starsze są często dyskryminowane na rynku pracy. W związku z tym ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie ochrony przedemerytalnej. Jest to okres, w którym pracownik jest chroniony przed zwolnieniem z pracy lub zmianą warunków umowy. Komu przysługuje okres ochronny przed emeryturą?
-
Okres wypowiedzenia umowy o pracę. W niektórych przypadkach trwa tylko 3 dni
Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania zatrudnienia. W zależności od rodzaju umowy wypowiedzenie może przyjąć różne formy. Kiedy złożyć wypowiedzenie umowy o pracę? Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia?
-
Dzień wolny za 15 sierpnia? Sprawdź, czy w tym roku przysługuje nam dodatkowe wolne
Czy za 15 sierpnia można odebrać dzień wolny? W tym roku Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Święto Wojska Polskiego wypadają w niedzielę. Czy w związku z tym przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy?
-
Urlop bezpłatny a ubezpieczenie. Sprawdź, zanim zdecydujesz się na bezpłatny urlop
Urlop bezpłatny a ubezpieczenie. Potrzebujesz kilka dni wolnego, ale skończył ci się urlop wypoczynkowy? Możesz jeszcze wnioskować u pracodawcy o urlop bezpłatny. Zanim jednak to zrobisz, musisz wiedzieć o kilku rzeczach. Czy w czasie urlopu traci się ubezpieczenie zdrowotne? Czy urlop bezpłatny liczy się do emerytury? Odpowiadamy!
-
Urlop wypoczynkowy a kodeks pracy. Nie każdy może cieszyć się dłuższym wypoczynkiem
Urlop wypoczynkowy kodeks pracy: Ile dni wolnego nam przysługuje? Urlop wypoczynkowy jest zależny od stażu pracy. Nie każdy ma prawo do długiego wypoczynku. Obowiązują pewne zasady związane z zatrudnieniem. Sprawdź jakie, zanim zaplanujesz wakacje.
-
Urlop wypoczynkowy Kodeks Pracy. Pracodawca ma prawo odmówić. Jest haczyk
Urlop wypoczynkowy Kodeks Pracy. Czy niezbywalne prawo do urlopu wypoczynkowego ma jakiś haczyk? Okazuje się, że tak. Sprawdź najświeższe informacje dotyczące zmian w Kodeksie Pracy.
-
Urlop wypoczynkowy. Kodeks Pracy: pracodawca ma prawo nie udzielić urlopu
Urlop wypoczynkowy to jeden z przywilejów pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Pracownik nie może się tego prawa zrzec. Zdarza się jednak, że pracodawca nie chce udzielić pracownikowi urlopu w wybranym przez niego terminie. Czy pracodawca ma prawo nie udzielić urlopu pracownikowi?
-
Kodeks pracy 2021: dłuższy urlop nie dla każdego! Sprawdź warunki
Kto nie chciałby mieć dłuższego urlopu? Taka zmiana w zakresie dni wolnych może zajść pod pewnymi warunkami. Nie wszyscy będą mogli cieszyć się tym przywilejem. Poznaj warunki oraz inne zmiany dotyczące kodeksu pracy 2021.
-
Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy. Czy jedno wyklucza drugie? Jest jeden haczyk
Wiele osób przebywających na urlopie wychowawczym zastanawia się nad możliwością uzyskania urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy - czy istnieją pomiędzy nimi jakieś relacje? Okazuje się, że tak. Dla niektórych sprawa może być skomplikowana.
-
Kodeks pracy 2021: najnowsze zmiany w urlopach. Więcej wolnego tylko dla tej grupy
Wydłużony urlop marzy się niejednemu pracownikowi. Taka zmiana w kodeksie pracy może nastąpić jednak dla wybranych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby cieszyć dodatkowymi dniami wolnymi? Poznaj najświeższe informacje w sprawie.
-
Kodeks pracy urlop: nadchodzi rewolucja! Nie dla wszystkich jednak będzie więcej wolnego
Kodeks pracy urlop - poznaj najświeższe informacje. Duży odłam społeczeństwa korzysta obecnie z prawa do wypoczynku, ponieważ rozpoczęły się wakacje. Rząd pracuje nad wprowadzeniem zmian do urlopów. Czego można się spodziewać?
-
Urlop wypoczynkowy kodeks pracy: nadchodzi rewolucja. Czy urlop bez zgody pracownika jest możliwy?
Duża część społeczeństwa korzysta obecnie z urlopu wypoczynkowego. W celu uzyskania tego rodzaju wolnego należy przemyśleć datę wypoczynku i podać ją pracodawcy lub przełożonemu z odpowiednim wyprzedzeniem. Jakie zmiany w tym zakresie przewiduje kodeks pracy?
-
Co nowego w Kodeksie pracy? Drobne różnice mogą wiele zmienić [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Niewielkie zmiany w prawie pracy mają spowodować wyraźną poprawę sytuacji pracowników. Ci, którzy czują się nękani lub dyskryminowani przez pracodawców, mogą od 7 września skuteczniej domagać się sprawiedliwości. Polskim przepisom wciąż jednak daleko do doskonałości.