Bycie eko nie musi oznaczać wyrzeczeń. 10 rozwiązań, które możesz wcielić w życie już za minutę

Pełny powrót do natury nie jest niestety możliwy, ale zminimalizowanie negatywnego wpływu człowieka na środowisko już tak. Zmiany nie muszą być duże, nie muszą też rozpocząć się globalnie, nie muszą też być olbrzymim wyrzeczeniem. Wszystkie zmiany zaczynają się od jednostki, czyli od ciebie. Bycie ekologicznym jest łatwiejsze, niż myślisz. Drobne modyfikacje sprawią, że pomożemy naturze, a więc także sobie

Segreguj śmieci

Nie ma nic prostszego. Tu nie ma wymówek. Nie mieszczą ci się w szafce pod zlewem kolejne pojemniki? Segreguj śmieci w torebkach. To nie zajmuje dużo miejsca i łatwo jest później wynieść śmieci do zbiorowego śmietnika.

Oszczędzaj energię

Zapominasz wyjmować ładowarkę do telefonu z gniazdka? Twój laptop, nawet jeśli nie pracuje, cały czas jest w trybie uśpienia? Zawsze wyłączaj sprzęty, z których nie korzystasz i wyjmuj ładowarki z kontaktów. Zapominasz? Podepnij wszystkie kable do jednej wspólnej szyny lub przedłużacza. Wystarczy, że na noc wyłączysz je jednym guzikiem, a rano pstrykniesz włącznik.

Ogranicz chemię

W dzisiejszych czasach trudno zupełnie wyzbyć się chemii z codziennego życia. Ale można spróbować ją znacznie ograniczyć. Zrezygnuj z kupowania środków czystości. Rób je samodzielnie! Nie dość, że wpłyniesz pozytywnie na środowisko, to jeszcze poprawisz stan swojej skóry. Domowe środki czystości przygotujesz bardzo łatwo – wystarczy soda oczyszczona, cytryna, ocet i woda.

Nie wyrzucaj jedzenia

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. A jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Na zakupy wybieraj się zawsze z bardzo precyzyjnie przygotowaną listą zakupów. Nigdy nie rób zakupów, kiedy jesteś głodny. Pamiętaj, lepiej chodzić częściej na zakupy, bo jedzenie zawsze będzie świeże!

Nie wyrzucaj ubrań

Lubisz dobrze się ubrać, kochasz robić zakupy? W dobie internetu, kupujemy nawet podczas jazdy metrem czy w kolejce u lekarza. Zmień to. Kupuj rozsądnie, przemyśl dwa razy każdy zakup. A dodatkowo, nie wyrzucaj ubrań. Lepiej oddaj je komuś potrzebującemu. Najpierw zapytaj najbliższej rodziny, później przyjaciół. Może znają kogoś, dla kogo twoje ubrania to będzie prawdziwy skarb? Jeśli nie, istnieją inne rozwiązania – w wielu miejscach znajdziesz kontenery na ubrania, ogłaszają się liczne stowarzyszenia, które zbierają ubrania dla domów dziecka.

Płać rachunki przez internet

Żyjemy w dobie internetu, czemu z tego nie korzystać w pełni? Zrezygnuj u usługi wysyłania rachunków pocztą. Wszystko możesz dostać drogą elektroniczną. Ponadto płać rachunki przez internet. W ten sposób oszczędzasz papier.

Ogranicz papierowe książki

Nie kupuj na co dzień gazet czy książek. Wszystko jest już dostępne w internecie. Możesz korzystać z bibliotek elektronicznych, kupować książki w formatach PDF, czy tych na czytniki elektroniczne. Codzienną prasówkę rób w internecie.

Zrezygnuj z plastikowych torebek

Tak, są wygodne. Ale też bardzo szkodzą środowisku. Na zakupy wybieraj się z własną, materiałową torbą. Dla bezpieczeństwa, włóż materiałową torbę do każdej torby czy plecaka, z których korzystasz. W sklepie na pytanie o reklamówkę, odpowiadaj: nie, dziękuję. Przecież masz swoją! Wystarczy tydzień i zobaczysz, jak ograniczysz ilość foliówek we własnym domu.

Nie kupuj papierowych ręczników

Używasz ich zapewne w kuchni i w łazience. Niestety, choć wygodne, są bardzo nieekologiczne. Zrezygnuj z nich definitywnie. W kuchni powieś trzy ściereczki – jedną do wycierania rzeczy „na sucho”, drugą „do mokrych”, trzecią do rąk. W łazience wystarczy jedna, do wycierania dłoni.

Przesiądź się na rower

Jeśli tylko możesz, zamiast samochodu wybierz rower. Wiosenna i letnia pogoda sprzyja takiemu rozwiązaniu. Nie tylko przyczynisz się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska, lecz także poprawisz swoja kondycję fizyczną.