Minimalizm, prostota i... Czego jeszcze zazdrościmy Skandynawom?

Skandynawia od lat niezmiennie kojarzy się każdemu z krainą miodem i mlekiem płynącą. I nie chodzi tu tylko o prężnie rozwijającą się gospodarkę, wysokie zarobki czy wsparcie socjalne państwa. Co takiego zrobili mieszkańcy Danii, Norwegii i Szwecji, że żyje im się tak dobrze? Czym wyróżnia się ich styl życia i co jest dla nich ważne?

Skandynawskie miasta zawsze trafiają do rankingów miejsc, w których żyje się najlepiej na świecie. Do zestawienia za 2017 rok - przygotowanego przez Mercer, jedną z największych firm konsultingowych – trafił Sztokholm i Kopenhaga. Ranking bierze pod uwagę takie kryteria jak sytuacja ekonomiczna, stabilizacja polityczna, stan środowiska naturalnego, ochrona zdrowia, przestępczość, oświata, oferta mieszkaniowa czy usługi publiczne i komunikacja. Stolica Szwecji została doceniona m.in. za najmniejsze zanieczyszczenie powietrza ze wszystkich stolic na świecie. Kopenhaga z kolei jest powszechnie uznawana za najszczęśliwsze miasto na świecie. Dodatkowo pamiętajmy, że w 2014 roku otrzymała tytuł Zielonej Stolicy Europy.

Jednak, kiedy mówimy o stylu skandynawskim i życiu w tej części świata, olśniewająca przyroda i brak zanieczyszczenia powietrza nie są pierwszymi rzeczami, które przychodzą nam na myśl. Pierwszeństwo ma tu minimalizm w życiu i w domu, umiejętność zachowania porządku, projektowanie prostych, ale jakże efektownych mebli, wykorzystywanie do wszystkiego naturalnych materiałów w jasnych kolorach. Podsumujmy więc, czego przede wszystkim zazdrościmy Skandynawom.

Meble

Kto z nas nigdy nie był w popularnych, wywodzących się ze Szwecji, sklepach meblowych? Od lat urządzamy nasze domy i mieszkania w skandynawskim stylu. Lekkie, drewniane meble, wygodne, świetnie zaprojektowane fotele czy sofy, funkcjonalnie kuchnie to coś, co Skandynawowie opanowali do perfekcji. Prostota jest zresztą znakiem rozpoznawalnym ich designu. Brak zbędnych detali, nieuzasadnionych form czy niepotrzebnych ozdób przyciąga nas jak magnes do skandynawskiej architektury – wolnej od zbędnych detali, nieuzasadnionych form, niepotrzebnych ozdób.

Moda

Podstawowymi zaletami wielu popularnych skandynawskich marek odzieżowych jest prostota i trwanie przy klasyce. Projektanci nie udziwniają, nie szyją ubrań, których potem klienci nie mogą bądź wstydzą się włożyć i wyjść na ulicę. Moda musi być funkcjonalna, wygodna, prosta. Nawet sieciówki wychodzą z założenia, że skoro coś jest dobre, to nie ma potrzeby tego zmieniać czy ulepszać. Stąd biały T-shirt i niebieskie dżinsy to elementy garderoby, które zawsze znajdziemy u skandynawskich projektantów.

Ekologia

Wspomnieliśmy na początku, że dbałość o naturę nie jest pierwszym wyróżnikiem skandynawskiego stylu, który przychodzi nam do głowy. A jednak zazdrościmy Skandynawom ekologicznego podejściach do wielu spraw. Bo Szwedzi, Duńczycy czy Norwegowie wyprzedzają pod wieloma względami pozostałe kraje Europy. Kiedy oni montowali na domach czy blokach panele słoneczne, my nawet nie słyszeliśmy o ich zastosowaniu. Kiedy od lat nosili lniane torby na zakupy, my każdą rzecz w sklepie pakowaliśmy w plastikowe siatki. To podejście do ekologii zmienia się i w Polsce, jednak Skandynawia wyprzedziła nas o przysłowiowe lata świetlne.

Komunikacja

Kto nie chciałby żyć w miejscu, w którym podstawowym środkiem transportu jest rower? Samochody nie stoją w niebotycznych korkach, bo jest ich tak niewiele na ulicach, że problem po prostu nie istnieje. Warto tu też wspomnieć, że miasta są projektowane i skomunikowane z centrum tak, aby nie trzeba było wsiadać do auta. Wszystko jest funkcjonalne, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach i po prostu wygodne.

Styl życia

Skandynawowie stawiają na zdrowy tryb życia. Są wysportowani, szczupli, pilnują diety. Jak dowodzą statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polacy żyją o siedem lat, a Polki o trzy-cztery lata krócej od Szwedów. Średnia długość życia mężczyzn w Polsce wynosi prawie 74 lata, a kobiet ponad 81 lat. Dla porównania w Szwecji średnia długość życia wynosi 82,4 lata. Z czego to wynika? W przeciwieństwie do mieszkańców krajów skandynawskich nie przywiązujemy wagi do profilaktyki, nie dbamy o zdrowie i nie uprawiamy sportów. Zła dieta, nadciśnienie, wysoki cholesterol, nałogi to zupełnie obce pojęcia w Skandynawii.