Minimalizm w szafie. Wprowadź prosty styl do swojej garderoby

Moda na minimalizm w szafie towarzyszy nam niezmiennie od wielu lat. Podpatrzona u Skandynawów sztuka łączenia wciąż tych samych elementów garderoby i tworzenia odmiennych, stylowych zestawów to umiejętność, która niewielu się udaje. Jak osiągnąć ten skandynawski efekt „wow” i dobrze wyglądać w zwykłym białym T-shirtcie i niebieskich dżinsach? Podpowiadamy. Zacznij od pięciu łatwych kroków

Krok 1: zdefiniuj styl

To nie jest łatwe zadanie. W zasadzie jedno z trudniejszych w drodze do osiągnięcia idealnej, minimalistycznej szafy. Zastanów się, jak chciałbyś wyglądać. Bliższa ci moda biurowa czy styl sportowy? Przejrzyj czasopisma związane z modą, inspiruj się zdjęciami gwiazd. Wybierz stylizacje, które najbardziej ci się podobają i znajdź wśród nich wspólne mianowniki. Może staną się nimi ołówkowe spódnice, może niebieskie dżinsy, a może cygaretki. Na podstawie tych wyborów twórz kolejne stylizacje. Staraj się, aby wybrane przez ciebie elementy pojawiały się w każdym twoim stroju. Powoli wejdzie ci to w nawyk.

Krok 2: określ typ kolorystyczny

Dopasowanie typu kolorystycznego do twojej urody i osobowości pomoże ci przy komponowaniu kolejnych stylizacji. Określanie typu kolorystycznego stało się popularne już w latach 80. Jako pierwsza analizę kolorystyczną przeprowadziła Carol Jackson w książce „Colour me Beautiful”. Autorka wyodrębniła cztery profile kolorystyczne – wiosnę, lato, jesień i zimę.
„Wiosna” należy do typów ciepłych. Ma jasną cerę, która opala się na brązowo. Ma niebieskie, zielone lub jasnobrązowe oczy i jasne albo rude włosy. Najlepiej wygląda w odcieniach zieleni, żółci, delikatnych różach i czerwieni. Dobrze prezentuje się też w bieli, ciepłych brązach, granatach, fioletach.
„Lato” jest typem chłodnym. Ma delikatną, mleczną lub oliwkową cerę, która najczęściej szybko opala się na czerwono, by po kilku dniach zmienić się w oliwkowy odcień. Wyróżniają ją oczy szare, niebieski, zielone, piwne i brązowe oraz popielate, jasnobrązowe lub platynowe włosy. Najlepiej wygląda w błękitach, przytłumionych różach, zieleniach, błękitach, szarościach, złamanej bieli, głębokiej czerni.
Jesień jest typem ciepłym. Zdecydowanie dobrze pasuje do niej określenie "złota polska jesień". Najczęściej ma jasny, ciepły odcień skóry, czasami w kolorze kości słoniowej. Zwykle towarzyszą jej rude włosy. Trudno się opala. Rewelacyjnie wygląda w zieleniach, brązach, rudościach, złocie i turkusie. Fatalnie w różu.
Zima to natomiast typ chłodny. Charakteryzują ją jasna karnacja, która wygląda bardzo szlachetnie i nieskazitelnie. Drugą odmianą zimy jest tzw. typ południowy z oliwkowym odcieniem skóry, która bardzo dobrze i szybko się opala. Obu typom towarzyszy ciemna oprawa oczu i ciemne włosy. Zima dobrze wygląda w czerniach, granatach, bielach, turkusach, niebieskich, czarno-brązowych. Nie sprzyja jej rudy.

Fot. Shutterstock

Krok 3: zrób porządek w szafie

Kiedy wybrałeś już swoje kolory przewodnie, czas na przegląd szafy. Pamiętaj, tylko trzeźwa i racjonalna ocena przybliży cię do celu. Tu nie ma miejsca na sentymenty. Regularne porządki i pozbywania się rzeczy, w których nie chodzisz i nie wyglądasz korzystnie, pomogą ci w osiągnięciu sukcesu. Jeśli masz wątpliwości, oceniaj pod kątem koloru. Pasuje do twojego typu urody – zostaje. Nie pasuje – musisz się pozbyć tej rzeczy.

Krok 4: kupuj rozsądnie

Kiedy wiesz już, w jakich kolorach wyglądasz najlepiej, a twoja szafa jest przygotowana na nową garderobę, czas na zakupy. Kieruj się wyłącznie rozsądkiem. Nie ulegaj pokusom. Przeanalizuj, czego brakuje ci w szafie do stworzenia wymarzonych zestawów. Rób skrupulatne listy zakupów i kupuj tylko to, co się na nich znajduje. Wszystkie nowe rzeczy muszą pasować do tych, które już posiadasz.
Ulegasz chwili? Na wystawie wisi idealna sukienkę lub piękny garnitur? Zastanów się dwa razy zanim zdecydujesz się przymierzyć taką rzecz-kaprys. Czy oby na pewno pasuje do twojego typu kolorystycznego? Czy nie pozbyłaś się podobnej rzeczy podczas porządków?
Stawiaj też na jakość. Prosty styl, minimalizm zakłada, że masz niewiele ubrań. Muszą być więc one naprawdę dobrej jakości. Będą noszone na okrągło, więc będą też często prane.

Krok 5: ciesz się z idealnej skomponowanej garderoby

Ostatni, bardzo istotny krok. Ciesz się z minimalistycznej szafy. Jeśli nie odczuwasz radości, może oznaczać, że ten styl nie jest dla ciebie. Wszystkiego można się jednak nauczyć. Po pewnym czasie docenisz, że szafa jest uporządkowana, ubrania można dowolnie zestawiać ze sobą i zawsze wyglądają dobrze. Zauważysz, że oszczędzasz czas podczas porannego szykowania się. Robisz mniej zakupów, a więc dostrzeżesz też korzyści finansowe. I co najważniejsze, zawsze wyglądasz dobrze, bo klasyczne ubrania zawsze są modne i pasują na każdą okazję.