narodowe archiwum cyfrowe

 • Dorożką nie tylko do ołtarza

  Dorożką nie tylko do ołtarza

  Dzisiaj dorożka to pojazd rezerwowany na śluby i wielkie uroczystości. Musi być ładnie przyozdobiona i elegancka. Skąd wziął się ten pomysł?

  Olga Limanowska
 • Bitwa pod Grunwaldem - kto ufundował pomnik w 500 rocznicę zwycięstwa nad Krzyżakami?
 • Moda plażowa kiedyś - jak seksownie ubierano się podczas plażowania?
 • Karuzela, ciuchcia, rollercoaster - jakie były kiedyś?

  Karuzela, ciuchcia, rollercoaster - jakie były kiedyś?

  Wesołe miasteczko to miejsce, gdzie zabawa jest dla wszystkich, niezależnie od wieku. Dorośli dostarczają sobie adrenaliny na rollercoasterach, a dzieci mogą się wyszaleć na gigantycznych trampolinach lub zjeżdżalniach. Zobaczcie czy dzisiejsze lunaparki różnią się od tych sprzed lat.

  Olga Limanowska
 • Akrobacje człowieka-muchy, lot balonem do stratosfery - sposoby sprzed lat na wzrost adrenaliny
 • Relaks w parku

  Relaks w parku

  Rozpoznajecie parki ze zdjęć? Wiele się zmieniło od tamtych czasów jednak nie zmieniło się to, że do dziś ludzie chętnie spędzają czas w parkach. Zobaczcie co zmieniło się od tamtych czasów.

  Olga Limanowska
 • Dzień marynarza - ku pamięci tych, co służą na morzu

  Dzień marynarza - ku pamięci tych, co służą na morzu

  25 czerwca to Dzień Marynarza. Święto ustanowione zostało przez Międzynarodową Organizację Morską, a obchodzone jest od niedawna bo od 2010 roku. Jest to dzień uhonorowania marynarzy oraz podkreślenia ich ważnej roli w handlu międzynarodowym i gospodarce światowej.

  Olga Limanowska
 • Plaża czy kajaki - co najchętniej wybierali Polacy przed laty?
 • Na wczasy ze zwierzakiem

  Na wczasy ze zwierzakiem

  Zwierzęta są dla nas często tak drogie jak członek rodziny lub najbliższy przyjaciel. Zawsze wysłuchają, dotrzymają kroku, zainspirują, a czasem wydaje się, że potrafią doradzić. Dlaczego więc nie zabrać naszego drogiego pupila na urlop? Zobaczcie jak znani sprzed lat spędzali czas ze swoimi zwierzętami.

  Olga Limanowska
 • Powodzie i ulewy w dawnej Warszawie - które ulice były zalewane najbardziej?
Więcej o:

narodowe archiwum cyfrowe

 • Pocałunki - jak to robiono kiedyś?

  Młodzieży i Studentów. To właśnie dwójka jego zagranicznych uczestników została przyłapana na całowaniu się na placu Zamkowym. Dokumentaliści Narodowego Archiwum Cyfrowego zwracają uwagę na widoczne w tle zdjęcia odbudowane kamienice na Starym Mieście. Zobacz więcej w zbiorach NAC. Partnerem Projektu

 • Kapelusze z głów! Oryginalnie i stylowo

  woalek. Kapelusze - owszem zdarza się nam jeszcze nosić, woalkę już nie. Na zdjęciu kobieta w 1939 roku pozuje do zdjęcia w misternej fryzurze, słomkowym kapeluszu i woalce z naszytymi kropkami. Zobacz więcej w zbiorach NAC. Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.

 • Kobieta pracująca żadnej pracy się nie bała

  . Victoria - wino owocowe, markowe, czerwone, bardzo słodkie; Korona-wermut gronowy czy Złote Runo - wino owocowe, białe półsłodkie, markowe. Zobacz więcej w zbiorach NAC. Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj. Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.

 • Modna ulica z lat trzydziestych

  vintage. Zobacz więcej w zbiorach NAC Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl. Przy pisaniu tekstu korzystałam z książki ''Historia mody'' Françoisa Bouchera wydanej przez wydawnictwo Arkady.

 • Pieskie życie

  NAC. Wilhelm Ursel, adwokat z Zakopanego, pozuje do zdjęcia z 1937 roku ze swoim psem, oraz trofeum - pstrągiem złowionym na muszkę. Jak podaje opis źródłowy, ryba ważyła prawie półtora kilograma. Wagi psa nie podano... Zobacz więcej w zbiorach NAC. W Narodowym Archiwum Cyfrowym

 • W drodze do pracy: Dawne sposoby na tłok w tramwajach

  zbiorach NAC Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj. Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl. Cóż z tego, że w tramwaju nie było już wolego siedzącego, ba! nawet i stojącego. Przecież do pracy dojechać jakoś trzeba, a jak wiemy nie każdy szef respektuje wytłumaczenia

 • Cztery kółka - jazda sprzed lat

  podróżowała w wielkim stylu. Do bagażnika można się było dostać także przez otwierane od tyłu drzwi. Wśród zdjęć pocztowych w Narodowym Archiwum Cyfrowym znaleźć można także fotografie większego - bardziej ciężarowego samochodu, służącego do przewozu gabarytów. Zobacz więcej w zbiorach NAC. Lubisz

 • Okulary słoneczne - moda sprzed lat. Stylowe?

  pozostającego w tle pana z prawej strony. Zdjęcie wykonano na terenie otwartych basenów kąpielowych WKS Legia przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie. Zobacz więcej w zbiorach NAC. To zdjęcie pochodzi z jednej z ciekawszych sesji zdjęciowych Narodowego Archiwum Cyfrowego prezentujących przechodniów i uliczną modę