narodowe archiwum cyfrowe

 • Czytanie - ulubioną czynnością Polaków w minionym wieku

  Czytanie - ulubioną czynnością Polaków w minionym wieku

  Rozwija intelektualnie, emocjonalnie, pobudza wyobraźnię i daje mnóstwo satysfakcji. Niestety dziś w dobie internetu i telewizji, coraz rzadziej znajdujemy czas na czytanie. Dawniej był to powszechny nawyk.

  Magdalena Bloch
 • Anglosaskie Walentynki kontra słowiańska Sobótka

  Anglosaskie Walentynki kontra słowiańska Sobótka

  Bukiet kwiatów, bombonierka, kolacja przy świecach i czułe pocałunki. Dawniej takich sposobów używano chcąc zdobyć względy płci przeciwnej. W dniu zakochanych liczyły się bardziej tańce i skoki, a także zrzucanie wianków, które miały dotrzeć do ukochanego.

  Magdalena Bloch
 • Pokazy mody na początku ubiegłego wieku
 • Sposoby na sesję egzaminacyjną sprzed lat

  Sposoby na sesję egzaminacyjną sprzed lat

  Wiele z nas kończy właśnie jeden z mniej przyjemnym czasów w roku akademickim - sesję. Jak się przygotowywano do egzaminów w latach siedemdziesiątych  XX w.?

  Magdalena Bloch
 • Wystawy psów sprzed lat

  Wystawy psów sprzed lat

  Wygląd zewnętrzny psa, cechy charakteru, ułożenie i posłuszeństwo wobec właściciela. To cechy które powinien mieć wystawowy champion. Czy w latach 30. XX w. również tak było?

  Magdalena Bloch
 • Jak kiedyś dbano o higienę osobistą?

  Jak kiedyś dbano o higienę osobistą?

  Mycie włosów, czyszczenie paznokci czy szczotkowanie zębów. To czynności, które zaliczamy do higieny osobistej. Jest ona podstawą funkcjonowania człowieka. Czy kilkadziesiąt lat temu również tak było?

  Magdalena Bloch
 • Konkursy piękności sprzed lat

  Konkursy piękności sprzed lat

  Ponadprzeciętna uroda, charyzma oraz talent. To cechy, które w dzisiejszych czasach powinna posiadać ta najpiękniejsza. Jesteśmy ciekawe, czym jury kierowało się, podczas wyboru miss kilkadziesiąt lat temu!

  Magdalena Bloch
 • Tramwaje 13N - jakie były 50 lat temu...

  Tramwaje 13N - jakie były 50 lat temu...

  Od Nowego Roku historyczne ?parówki? zostały wycofane i przestały jeździć po warszawskich szynach. A że mamy do nich sentyment, postanowiłyśmy przyjrzeć się im z bliska.

  Magdalena Bloch
 • Karnawał - szampańskie zabawy sprzed lat

  Karnawał - szampańskie zabawy sprzed lat

  Jeżeli jeszcze nie masz pomysłu na karnawałową imprezę, zobacz, jak okres zapusty celebrowano przed laty!

  Jeżeli jeszcze nie masz pomysłu na karnawałową imprezę, zobacz, jak okres zapusty celebrowano przed laty!

  Magdalena Bloch
 • Wszyscy do poloneza. Studniówki sprzed lat

  Wszyscy do poloneza. Studniówki sprzed lat

  Studniówka to polska tradycja, która nie ma odpowiednika nigdzie indziej na świecie. Bal jest organizowany na około 100 dni przed egzaminem dojrzałości. Wiąże się z nią również wiele rytuałów. Czy kiedyś brano je pod uwagę i traktowano poważnie?

  Magdalena Bloch
 • Jazda z figurami. Łyżwiarstwo przed laty

  Jazda z figurami. Łyżwiarstwo przed laty

  Jazda na łyżwach to prosty i idealny sposób na aktywny tryb życia. Dotlenia organizm, zwiększa sprawność fizyczną i kondycję. Jak dawniej uprawiano ten sport?

  Magdalena Bloch
 • Procenty - i skutki picia sprzed lat

  Procenty - i skutki picia sprzed lat

  Jak pić, żeby następnego ranka nie cierpieć? To pytanie zadaje sobie każdy pijący, przed albo po sylwestrowej nocy. Sposobów podobno jest wiele. A jak radzono sobie z tą dolegliwością dawniej?

  Magdalena Bloch/Ola Długołęcka
 • Sylwestrowe przygotowania sprzed lat

  Sylwestrowe przygotowania sprzed lat

  Podczas nocy sylwestrowej każda z nas lubi zrobić się na bóstwo. O kreacji myślimy na długo przed. A jak kiedyś  kobiety przygotowywały się na tą okazję?

  Magdalena Bloch/Ola Długołęcka
 • Wigilia na zdjęciach sprzed lat

  Wigilia na zdjęciach sprzed lat

  Przygotowania zazwyczaj trwają kilka dni. Ale gdy zasiadamy do wspólnej, uroczystej kolacji, zapominamy o zmęczeniu i skupiamy się na tej podniosłej chwili.  A jak kiedyś celebrowano najpiękniejszy i najbardziej wyczekiwany dzień w roku?

  Magdalena Bloch/Ola Długołęcka
 • Życie podwórkowe - jakie było kiedyś?

  Życie podwórkowe - jakie było kiedyś?

  Zanikające współcześnie życie podwórkowe jeszcze kilkadziesiąt lat temu kwitło w najlepsze. Na podwórkach dzieci bawiły się w najlepsze, dorośli przesiadywali na ławkach. Każdy wiedział wszystko o życiu innych i sam pozostawał pod czujną obserwacją.

  Ola Długołęcka
 • Słodkości sprzed lat. Same pyszności?

  Słodkości sprzed lat. Same pyszności?

  Zima sprzyja piciu gorącej czekolady, jedzeniu czekoladowych Mikołajów i zajadaniu się czekoladkami z adwentowego kalendarza. Kiedyś było całkiem podobnie.

  Ola Długołęcka
 • Modne i wygodne - czapki sprzed lat

  Modne i wygodne - czapki sprzed lat

  Babcia zawsze mówiła, że przez głowę ucieka najwięcej ciepła. A że za oknem zimno i wirusy szaleją, trzymajcie się ciepło i noście czapy!

  Ola Długołęcka
 • Przystojniacy w mundurach sprzed lat

  Przystojniacy w mundurach sprzed lat

  Za mundurem panny sznurem? Sam mundur nie wystarczy, musi być jeszcze odpowiednia postawa i błysk w oku. Bierzemy na tapetę przystojnych wojskowych z dawnych lat i oceniamy ich walory.

  Ola Długołęcka
 • Kapelusze z głów - moda sprzed lat

  Kapelusze z głów - moda sprzed lat

  Eleganckie i oryginalne nakrycia głowy rzadko są częścią naszych codziennych stylizacji. A szkoda! Może fotografie z dawnych lat natchną was do ozdabiania głowy czymś innym niż wełniane czapki.

  Ola Długołęcka
 • W bufecie jak za dawnych lat

  W bufecie jak za dawnych lat

  Bufety zakładowe, bary mleczne, wolnostojące budki - w nich można było posilić się, spotkać przy wspólnym posiłku i zaoszczędzić czas oraz fundusze - w bufetach było w końcu taniej niż w restauracjach.

  Ola Długołęcka
 • Herbata dobra na wszystko! Kto i kiedy pił ją przed laty?

  Herbata dobra na wszystko! Kto i kiedy pił ją przed laty?

  Polacy kochają herbatę - idealnie widać to zwłaszcza w serialach, w których bohaterowie raczą się nią przez cały dzień. Rozgrzewa, koi nerwy, towarzyszy spotkaniom. Sprawdź, jak herbatę sączono kiedyś.

  Ola Długołęcka
 • Cóż tam panie w polityce? Polski przegląd prasy [ZDJECIA]

  Cóż tam panie w polityce? Polski przegląd prasy [ZDJECIA]

  Polacy uwielbiają być dobrze poinformowani. W kawiarni, szpitalu a nawet na budowie czytali gazety i dyskutowali o bieżących sprawach. Prezentujemy świetne archiwalne zdjęcia z gazetami w roli głównej.

  Ola Długołęcka
 • Dzień Nauczyciela - tak niesiono kaganek oświaty lata temu
 • Jak w cyrku! Popisy sprzed lat

  Jak w cyrku! Popisy sprzed lat

  Występy artystów cyrkowych to było kiedyś coś! W Warszawie istniał cyrk, który miał stałą murowaną siedzibę. W przerwach między występami organizowano w niej np. zawody w zapasach.

  Ola Długołęcka
 • Rower - tak na nim kiedyś jeżdżono

  Rower - tak na nim kiedyś jeżdżono

  W Polsce pojawiają się kolejne miejskie stacje wypożyczania rowerów. Jak się okazuje, jazda na dwóch kółkach cieszy się w narodzie ogromną popularnością. A jak było przed laty?

  Ola Długołęcka
 • Ruch to zdrowie! Tak się gimnastykowano przed laty
 • Wielki grzybobranie. Okazy sprzed lat

  Wielki grzybobranie. Okazy sprzed lat

  Pada deszcz, nie jest najzimniej, a niebawem będzie jesień. To oznacza, że pora wybrać się na grzyby. Prawdziwki, borowiki, zajączki, kozaki rosną najlepiej po deszczu. Jakie okazy znajdywano kiedyś? Zobaczcie sami.

  Ola Długołęcka
 • Rodzinne portrety - jak kiedyś pozowano do zdjęć?
 • Opasłe tomy - gdzie i kiedy czytano kiedyś?
 • Powiew orientu w stylizacjach sprzed lat. Wygląda znajomo?
Więcej o:

narodowe archiwum cyfrowe

 • Pocałunki - jak to robiono kiedyś?

  Młodzieży i Studentów. To właśnie dwójka jego zagranicznych uczestników została przyłapana na całowaniu się na placu Zamkowym. Dokumentaliści Narodowego Archiwum Cyfrowego zwracają uwagę na widoczne w tle zdjęcia odbudowane kamienice na Starym Mieście. Zobacz więcej w zbiorach NAC. Partnerem Projektu

 • Kapelusze z głów! Oryginalnie i stylowo

  woalek. Kapelusze - owszem zdarza się nam jeszcze nosić, woalkę już nie. Na zdjęciu kobieta w 1939 roku pozuje do zdjęcia w misternej fryzurze, słomkowym kapeluszu i woalce z naszytymi kropkami. Zobacz więcej w zbiorach NAC. Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.

 • Kobieta pracująca żadnej pracy się nie bała

  . Victoria - wino owocowe, markowe, czerwone, bardzo słodkie; Korona-wermut gronowy czy Złote Runo - wino owocowe, białe półsłodkie, markowe. Zobacz więcej w zbiorach NAC. Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj. Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.

 • Modna ulica z lat trzydziestych

  vintage. Zobacz więcej w zbiorach NAC Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl. Przy pisaniu tekstu korzystałam z książki ''Historia mody'' Françoisa Bouchera wydanej przez wydawnictwo Arkady.

 • Pieskie życie

  NAC. Wilhelm Ursel, adwokat z Zakopanego, pozuje do zdjęcia z 1937 roku ze swoim psem, oraz trofeum - pstrągiem złowionym na muszkę. Jak podaje opis źródłowy, ryba ważyła prawie półtora kilograma. Wagi psa nie podano... Zobacz więcej w zbiorach NAC. W Narodowym Archiwum Cyfrowym

 • W drodze do pracy: Dawne sposoby na tłok w tramwajach

  zbiorach NAC Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj. Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl. Cóż z tego, że w tramwaju nie było już wolego siedzącego, ba! nawet i stojącego. Przecież do pracy dojechać jakoś trzeba, a jak wiemy nie każdy szef respektuje wytłumaczenia

 • Cztery kółka - jazda sprzed lat

  podróżowała w wielkim stylu. Do bagażnika można się było dostać także przez otwierane od tyłu drzwi. Wśród zdjęć pocztowych w Narodowym Archiwum Cyfrowym znaleźć można także fotografie większego - bardziej ciężarowego samochodu, służącego do przewozu gabarytów. Zobacz więcej w zbiorach NAC. Lubisz

 • Okulary słoneczne - moda sprzed lat. Stylowe?

  pozostającego w tle pana z prawej strony. Zdjęcie wykonano na terenie otwartych basenów kąpielowych WKS Legia przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie. Zobacz więcej w zbiorach NAC. To zdjęcie pochodzi z jednej z ciekawszych sesji zdjęciowych Narodowego Archiwum Cyfrowego prezentujących przechodniów i uliczną modę