narodowe archiwum cyfrowe

 • Proszę czekać, będzie rozmowa - czy to jeszcze pamiętamy?
 • Witaj szkoło! Tak się uczono przed laty

  Witaj szkoło! Tak się uczono przed laty

  Rozpoczęcie roku szkolnego coraz bliżej, studenci w przeciwieństwie do uczniów mają jeszcze trochę czasu. Jak kiedyś wyglądały zajęcia szkolne? Sprawdź, jeśli nie chcesz dostać uwagi do dzienniczka.

  Ola Długołęcka
 • Pocałunki - jak to robiono kiedyś?

  Pocałunki - jak to robiono kiedyś?

  Na zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego zebrano zapisy wielkich chwil, dramatycznych wydarzeń, ale także codziennego życia. Jednym z jego przejawów jest miłość i... pocałunki.

  Ola Długołęcka
 • O czym marzy warszawiak? Znamy odpowiedź!

  O czym marzy warszawiak? Znamy odpowiedź!

  Mieszkańcy stolicy z tęsknotą patrzą na przedwojenną Warszawę i atrakcje, które oferowała. Potańcówki na świeżym powietrzu, rejsy po Wiśle i koncerty w kawiarnianych ogródkach - to tylko niektóre z rozrywek, których powrót w wielkim stylu marzy się warszawiakom.

  Ola Długołęcka
 • Damesy, Sejmowe, a może Egipskie - tak palono przed laty!
 • Olimpiada - igrzyska sprzed lat

  Olimpiada - igrzyska sprzed lat

  Przed Londynem w 2012 roku, Letnie Igrzyska rozegrano m.in. w Los Angeles i Berlinie. Jak wyglądały zawody i ich organizacja w 1932 i 1936 roku?

  Ola Długołęcka
 • Pod namiotem? Tak było kiedyś!

  Pod namiotem? Tak było kiedyś!

  Zamiast lecieć z duszą na ramieniu z biurem podróży, którego kondycja finansowa jest niepewna, można zameldować się pod namiotem. Wtedy tylko pogoda może popsuć udany wypoczynek!

  Ola Długołęcka
 • Relaks nad basenem. Tak lato spędzano przed... laty

  Relaks nad basenem. Tak lato spędzano przed... laty

  Wysokie temperatury, dłuższy dzień, chęć relaksu - to wszystko sprawiało, że wśród mieszkańców miast dużą popularnością cieszyło się spędzanie czasu na odkrytych basenach. Gdzie i jak się kiedyś chłodzono?

  Ola Długołęcka
 • Buty z ubiegłego wieku - nie do zdarcia?
 • Śniadania wyższych sfer przed wojną - jakie były?
 • Studenckie życie - kiedyś

  Studenckie życie - kiedyś

  Nauka, a może zabawa? Jak wyglądali studenci przed laty? Czy tylko nauka im była w głowie?

  Ola Długołęcka
 • Przechodnie w latach 50-tych. Szykowni?

  Przechodnie w latach 50-tych. Szykowni?

  Pewnego ciepłego dnia w 1959 roku fotograf Zbyszko Siemaszko uwiecznił na zdjęciach przechodniów wypadających w pośpiechu zza kamienicy przy warszawskim skrzyżowaniu Nowego Światu z Al. Jerozolimskimi. Warszawiacy zadali szyku!

  Ola Długołęcka
 • Plaża za dawnych lat. Jak się kiedyś relaksowano?
 • Zakupy w dawnych latach - pamiętacie?

  Zakupy w dawnych latach - pamiętacie?

  Sklepy przenoszą się z centrum miasta do... centrów handlowych. Coraz mniej jest tych specjalizujących się w określonym, wąskim asortymencie. A kiedyś? Była pełna specjalizacja. Po ryby chodziło się do rybnego, po mięso do mięsnego, a po buty do obuwniczego.

  Ola Długołęcka
 • Kapelusze z głów! Oryginalnie i stylowo

  Kapelusze z głów! Oryginalnie i stylowo

  Proponujemy kolejną nostalgiczną podróż po zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kiedyś to było! Szykownie, elegancko i w kapeluszach...

  Ola Długołęcka
 • Moda plażowa sprzed lat. Ładna?

  Moda plażowa sprzed lat. Ładna?

  Leżąc na plaży w skąpym bikini nie zdajemy sobie sprawy, że 100 lat temu kąpiele w morzu nie były tak proste i wygodne jak współcześnie, a stroje kąpielowe niewiele różniły się od zwykłych ubrań.

  Ola Długołęcka
 • Całkiem jak w kinie!

  Całkiem jak w kinie!

  Dzisiejsze multipleksy kontra dawne małe kina. Która opcja ma więcej uroku?

  Ola Długołęcka
 • Fryzury, jakich nie nosi już nikt...

  Fryzury, jakich nie nosi już nikt...

  Elegantki z dawnych lat na widok naszych rozpuszczonych włosów, niedbałych kucyków i palmy na głowie, mogłyby uciec w popłochu... Bo kiedyś to dbało się o wygląd uczesania!

  Ola Długołęcka
 • Wnętrza - przed wojną i po wojnie. Ładne?

  Wnętrza - przed wojną i po wojnie. Ładne?

  Czy byłabyś w stanie żyć w mieszkaniu, utrzymanym w estetyce sprzed lat? Co wybierasz? Antyczne meble w pałacu, komplety wypoczynkowe z lat sześćdziesiątych w bloku, czy współczesną stylistykę?

  Ola Długołęcka
 • Biurowe życie sprzed lat [ZDJĘCIA]

  Biurowe życie sprzed lat [ZDJĘCIA]

  Kiedyś to było życie: kawki, herbatki, papieroski, ploteczki i przewalanie papierów z lewej strony biurka na prawą. Kto słyszał o pracy po godzinach?

  Ola Długołęcka
 • Kawiarnie kiedyś i dzisiaj. Czy bardzo się zmieniły?
 • Awangarda z dawnych lat. Zaskakująca?

  Awangarda z dawnych lat. Zaskakująca?

  Ekscentryczne pomysły na modę to nie domena naszych czasów. Przed wojną projektanci także mieli fantazję, i nie wahali się jej użyć!

  ola długołęcka
 • Sportowe wyczyny sprzed lat

  Sportowe wyczyny sprzed lat

  Co się zmieniło w sporcie? Trochę o dyscyplinach i technikach na nostalgicznych zdjęciach i w komentarzach dziennikarza sportowego Marka Rudzińskiego.

  ola długołęcka
 • Pieskie życie

  Pieskie życie

  Przyjaciel człowieka, pełnoetatowy pracownik w służbie, ozdoba kanapy, dziecięca maskotka. Psy od stuleci mają swoje wygrzane miejsce u boku człowieka. Jak wyglądała ich egzystencja przed II wojną światową? Podglądamy dzięki Narodowemu Archiwum Cyfrowemu.

  ola długołęcka
 • Przedwojenne miss piękności

  Przedwojenne miss piękności

  Uroda kobiet jest ponadczasowa, a może dawne kanony piękności nie sprawdziłyby się dzisiaj? Przekonaj się sama i zobacz Miss z dawnych lat.

  ola długołęcka
 • Czy rozpoznasz, kto zacz?

  Czy rozpoznasz, kto zacz?

  Przygotowaliśmy dla Ciebie mały quiz - czy rozpoznajesz gwiazdy na zdjęciach? Ich portrety z młodości mogą być mylące. W razie czego mamy podpowiedzi, które pomogą w zgadywance.

  ola długołęcka
 • Śluby z dawnych lat

  Śluby z dawnych lat

  Czy tradycja sukien ślubnych z pierwszej połowy XX i XXI wieku różni się od siebie zasadniczo? Wydaje się, że współczesne suknie są dłuższe, bardziej strojne i mają więcej wspólnego z XIX wiekiem -podobnie jak one mają gorsety, halki i konstrukcje z drutów.

  ola długołęcka
 • Modna ulica z lat trzydziestych

  Modna ulica z lat trzydziestych

  Dzięki Narodowemu Archiwum Cyfrowemu mamy wgląd w archiwalne zdjęcia. Patrząc na fotografie przedstawiające modę z lat dwudziestych i trzydziestych, nie sposób nie westchnąć nostalgicznie za elegancją z tamtych lat.

  ola długołęcka
Więcej o:

narodowe archiwum cyfrowe

 • Pocałunki - jak to robiono kiedyś?

  Młodzieży i Studentów. To właśnie dwójka jego zagranicznych uczestników została przyłapana na całowaniu się na placu Zamkowym. Dokumentaliści Narodowego Archiwum Cyfrowego zwracają uwagę na widoczne w tle zdjęcia odbudowane kamienice na Starym Mieście. Zobacz więcej w zbiorach NAC. Partnerem Projektu

 • Kapelusze z głów! Oryginalnie i stylowo

  woalek. Kapelusze - owszem zdarza się nam jeszcze nosić, woalkę już nie. Na zdjęciu kobieta w 1939 roku pozuje do zdjęcia w misternej fryzurze, słomkowym kapeluszu i woalce z naszytymi kropkami. Zobacz więcej w zbiorach NAC. Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.

 • Kobieta pracująca żadnej pracy się nie bała

  . Victoria - wino owocowe, markowe, czerwone, bardzo słodkie; Korona-wermut gronowy czy Złote Runo - wino owocowe, białe półsłodkie, markowe. Zobacz więcej w zbiorach NAC. Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj. Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.

 • Modna ulica z lat trzydziestych

  vintage. Zobacz więcej w zbiorach NAC Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl. Przy pisaniu tekstu korzystałam z książki ''Historia mody'' Françoisa Bouchera wydanej przez wydawnictwo Arkady.

 • Pieskie życie

  NAC. Wilhelm Ursel, adwokat z Zakopanego, pozuje do zdjęcia z 1937 roku ze swoim psem, oraz trofeum - pstrągiem złowionym na muszkę. Jak podaje opis źródłowy, ryba ważyła prawie półtora kilograma. Wagi psa nie podano... Zobacz więcej w zbiorach NAC. W Narodowym Archiwum Cyfrowym

 • W drodze do pracy: Dawne sposoby na tłok w tramwajach

  zbiorach NAC Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj. Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl. Cóż z tego, że w tramwaju nie było już wolego siedzącego, ba! nawet i stojącego. Przecież do pracy dojechać jakoś trzeba, a jak wiemy nie każdy szef respektuje wytłumaczenia

 • Cztery kółka - jazda sprzed lat

  podróżowała w wielkim stylu. Do bagażnika można się było dostać także przez otwierane od tyłu drzwi. Wśród zdjęć pocztowych w Narodowym Archiwum Cyfrowym znaleźć można także fotografie większego - bardziej ciężarowego samochodu, służącego do przewozu gabarytów. Zobacz więcej w zbiorach NAC. Lubisz

 • Okulary słoneczne - moda sprzed lat. Stylowe?

  pozostającego w tle pana z prawej strony. Zdjęcie wykonano na terenie otwartych basenów kąpielowych WKS Legia przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie. Zobacz więcej w zbiorach NAC. To zdjęcie pochodzi z jednej z ciekawszych sesji zdjęciowych Narodowego Archiwum Cyfrowego prezentujących przechodniów i uliczną modę