ósmy dzień miesiąca
-
Kobiety muszą oglądać kobiety. Wtedy sportsmenki będą zarabiać więcej [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Za mało jest kobiet w telewizji i przed telewizorem. Panie nie oglądają transmisji z zawodów kobiet, sponsorów niska oglądalność nie interesuje, a to oni rządzą rynkiem i wpływają na to, kto ile zarabia. Większa oglądalność to więcej reklam i więcej pieniędzy. Więcej również dla samych sportowców. Więcej, więcej, więcej. Nie punktów, goli, ciosów, zwycięstw. Pieniędzy. Najwięcej nie zarabiają najlepsi, a najpopularniejsi.
-
Graniem zarabia coraz więcej kobiet. Są nagrody i sponsorzy, rosnące zainteresowanie oraz pieniądze [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Kobiety grają dla rozrywki i dla pieniędzy. Są coraz bardziej widoczne i osiągają kolejne sukcesy. Twórcy komputerowych strzelanek, RPG czy gier fabularnych liczą się z tym, że coraz większa część ich produkcji trafia w ręce graczek. Są gamerki, e-sportsmenki i twórczynie gier. Kobiety zarabiają grą, choć ich stawki nie są jeszcze porównywalne z męskimi. Nie jest to dla nich najłatwiejsze środowisko, ale nie dają się spychać na bok.
-
Gdy gracze orientują się, że jest kobietą, bywa różnie. "Może mi siądziesz na kolanach?" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
"Cholerna baba!", "Ty kompletna idiotko!", "Dorwę cię i zgwałcę!" - słyszała, gdy ktoś się zirytował. "Zrób mi przysługę i skocz po bułkę" - padało, gdy ktoś chciał być dowcipny. "Masz naprawdę seksowny głosik" - gdy ktoś próbował być "miły". Samantha miała w końcu dosyć.
-
Seksizm po profesorsku. Od niestosownych uwag przez niechciany dotyk po gwałt [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Może mieć różne twarze - od "niewinnych" uwag po szantaż czy skandaliczne propozycje. Od kilku lat co jakiś czas dowiadujemy się, że na kolejnej polskiej uczelni przez pracowników naukowych przekroczone zostały granice dobrego smaku, kultury czy prawa.
-
Kobiety to "temat z gwiazdką". O seksizmie w polskich podręcznikach [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Za sprawą strajku nauczycieli polska edukacja trafiła na usta wszystkich. W dyskusji mało było jednak mowy o tym, jak bardzo nasz system edukacji przesiąknięty jest płciowymi stereotypami i brakiem akceptacji dla szeroko pojętej różnorodności. A co za tym idzie: jak taki kształt edukacji wpływa na mentalność i to, jakim społeczeństwem jesteśmy i będziemy za lat 10, 20 czy 50.
-
"Wszyscy jesteśmy seksistami. Tylko niektórzy z nas są lepiej wychowani" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Seksizm jest wszędzie. Był i będzie, ale dziś mówimy o nim więcej i głośniej, zaczynamy go definiować i eliminować. Da się? Moim zdaniem do końca nie. Bo seksizm mamy w głowach, jest w naszej kulturze i otoczeniu. Seksizm zwyczajnie sprzedaje: leki, trumny, samochody, programy w telewizji. Żyć trzeba, rachunki płacić też - pisze dla nas Karolina Korwin-Piotrowska.
-
(Seks)komunikacja, czyli dlaczego się nie dogadujemy? "Błahe pytanie "co lubisz" potrafi zmienić wszystko" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Krytykowani, nierozumiani mężczyźni. Kobiety niemówiące o swoich potrzebach. Gdzie tkwi sedno nieporozumień w związkach - tych na całe życie, jak i tych na jedną noc? Jak rozmawiać, aby się dogadać? O sztuce (seks)komunikacji z Patrycją Wonatowską, seksuolożką i współtwórczynią Instytutu Pozytywnej Seksualności rozmawiają redaktorki magazynu G'rls ROOM.
-
"Czego nie mówią kobiety i czego boją się mężczyźni". Nowy cykl na Gazeta.pl [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
8 marca 2019 roku, w Dzień Kobiet, wydaliśmy ostatni numer magazynu erotycznego "Twój Weekend". Chcieliśmy tą akcją symbolicznie zagrać ze stereotypami płciowymi, pokazać, jak wiele wciąż jest do zrobienia w kwestii równouprawnienia i edukacji seksualnej. Wasze - często bardzo krytyczne - komentarze, zapoczątkowały nowy cykl artykułów.
-
Zamknięcie "Twojego Weekendu" to początek. Co miesiąc publikujemy równościowe odcinki z cyklu Ósmy dzień miesiąca
W kwestii równouprawnienia i edukacji seksualnej wciąż jest wiele do zrobienia. Kupienie i zamknięcie "Twojego Weekendu" to dopiero początek. Wasze - często bardzo krytyczne - komentarze stały się impulsem do powstania nowego cyklu artykułów na Gazeta.pl. Chcielibyśmy, by inspirowały do dyskusji na tematy, które naprawdę nurtują naszych czytelników.