patriarchat

 • Janusz Korwin-Mikke znów odleciał. 'Jak kobiety chcą coś osiągnąć, to biorą sobie faceta'

  Janusz Korwin-Mikke znów odleciał. "Jak kobiety chcą coś osiągnąć, to biorą sobie faceta"

  Janusz Korwin-Mikke po raz kolejny udowodnił, jakie zdanie ma na temat kobiet. Mimo gorących zapewnień różnych polityków tej partii - jakoby "nie wszyscy" jej członkowie mieli takie same przekonania, jak jeden z założycieli - tym razem będzie raczej trudno jednoznacznie odżegnać się od jego słów. Zwłaszcza, że równie bulwersującymi stwierdzeniami wtórowali mu jego wielbiciele z nowopowstałej Fundacji Patriarchat.

  Joanna Zaremba
 • Piosenka, która nie miała jeszcze premiery, stała hitem TikToka. 'Tak brzmi rewolucja'

  Piosenka, która nie miała jeszcze premiery, stała hitem TikToka. "Tak brzmi rewolucja"

  Paris Paloma to młoda brytyjska wokalistka, która zyskała ogromną sławę na TikToku, jeszcze przed oficjalną emisją swojej piosenki "Labour". Utwór stał się hitem dla tysięcy kobiet i skłonił użytkowniczki platformy z całego świata do dzielenia się swoimi doświadczeniami. - Jako ośmiolatka robiłam pranie, a mój 15-letni brat nie znał różnicy między pralką a suszarką - piszą internautki.

  Joanna Zaremba
 • W dużych polskich miastach jest ich najwięcej. Kogo wkurzają singielki?

  W dużych polskich miastach jest ich najwięcej. Kogo wkurzają singielki?

  Z jednej strony singielka to przecież Samantha z Seksu w Wielkim Mieście - kobieta, która wygrywa życie, ma sukces, jest piękna, niezależna, wyzwolona seksualnie, żonglująca partnerami i partnerkami. Z drugiej, wedle stereotypu - to kobieta, która nigdy nie goli nóg, bo po co: nikt jej nie chce, nikt nie uprawia z nią seksu. - Zależało nam, żeby o tym porozmawiać, ale też zmienić język mówienia i myślenia o singielkach, sposób narracji - mówią badaczki, antropolożki z inicjatywy SOLO JOLO.

  Aga Kozak
 • 'Byłam w piątej klasie i usłyszałam, że skończę pod latarnią'

  "Byłam w piątej klasie i usłyszałam, że skończę pod latarnią"

  - Wystarczy, że według kogoś za dużo odsłaniasz - a to "za duże odsłanianie" to czasem są nawet sandały z odkrytym palcem. Ale równie dobrze może chodzić o to, że głośno mówisz, wybuchasz śmiechem, jakoś "za bardzo" tańczysz, chodzisz, zwracasz na siebie uwagę. To również ocenianie twojego życia erotycznego - ilu miałaś partnerów w życiu, z kim sypiasz aktualnie, czy w ogóle sypiasz itd. To wszystko jest slut-shaming - mówi Kamila Raczyńska-Chomyn, jedna z autorek książki "Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu".

  Aga Kozak
 • Dwugłos o Sieraku: wkurza czy wzrusza? Komentarz w sprawie kontrowersyjnego felietonu szefa 'Krytyki Politycznej'
 • Mizogin czy feminista? Wystarczy żeby nie był idiotą

  Mizogin czy feminista? Wystarczy żeby nie był idiotą

  Rzadko krzyczę "gewałt, patriarchat" - jakoś nie odczuwam przemożnej potrzeby. Nie lubię też, gdy ludzie cyniczni wodzą nas za nos, wykorzystując swoje 13 sekund na wizji. Jednak wczorajszy występ JKM (proszę sobie rozwinąć skrót używając dowolnych słów) i jego teza, że kobiety udają, że stawiają opór podczas gwałtu, sprowokowała mnie do rozważań o tym, czy potrzebujemy mężczyzn-feministów?

  Kasia Nowakowska
Więcej o:

patriarchat