Kiedy dzieci są małe rodzice są dla nich całym ich światem. Dorastając poznają coraz więcej osób, które wpływają na kształtowanie się ich tożsamości społecznej, poglądów, a także poczucia akceptacji i bezpieczeństwa. Z wiekiem zaczynają dystansować się od rodziców, szukając pewnej swobody i wolności. Niektórzy opiekunowie mają poczucie, że "coś się psuje" w ich relacjach z dziećmi i nie wiedzą czy one nadal potrzebują dzielić się z nimi swoimi problemami. Taka zmiana jest jednak zupełnie naturalna. Nie powinniśmy jej się obawiać czy próbować na siłę zmieniać. Natomiast w ważnym dla młodych ludzi okresie dorastania, warto pokazać im maksymalne wsparcie. Szczególnie w momentach, które mogą być trudne. Jednym z nich jest właśnie pierwsza menstruacja. Celebracja pojawiania się pierwszej miesiączki może być dla Was świetną okazją do rozmów, wspomnień i spędzenia trochę czasu razem.
W nielicznych kulturach pojawienie się pierwszej miesiączki to okazja do świętowania. W niektórych domach organizuje się przyjęcia rodzinne, w innych spotkania w gronie kobiet. Chociaż w Polsce nie ma tradycji celebrowania tego dnia, warto go uczcić.
Jeszcze przed pojawieniem się pierwszej miesiączki córki, zastanów się jakie niespodzianki i aktywności sprawią jej radość. Jeśli planujesz kupienie jej symbolicznego prezentu, zrób to z wyprzedzeniem, żebyś w ten szczególny dzień nie miała dodatkowych obowiązków. Co kupić? Wiele dziewcząt ucieszy się z kobiecego prezentu: biżuterii, ładnej bielizny (np. koszulki nocnej lub biustonosza), czy kosmetyków (np. do kąpieli, perfum). Zastanów się też wcześniej, gdzie chciałabyś zabrać swoją córkę. Może wybierzecie się do restauracji? Przygotuj sobie kilka opcji, żeby miała wybór i nie czuła presji, że sama musi szukać miejsca.
Warto, by o dniu pierwszej miesiączki wiedział również tata. Podpowiedź mu, żeby kupił córce kwiaty, czy napomknął, że jest dumny z tego, że stała się już kobietą. Twoje dziecko zobaczy, że temat menstruacji nie jest w waszej rodzinie tabu, a wsparcie okazują jej wszyscy.
W dniu pierwszej miesiączki Twoja córka może czuć potrzebę, żeby znów porozmawiać na temat menstruacji. Daj jej przestrzeń na to, żeby swobodnie mogła zadać Ci pytanie, czy wrazić swoje emocje. Jeśli widzisz, że sytuacja ją krępuje, sama zacznij temat i odpowiedz, jak wyglądał Twój dzień pierwszej miesiączki? Powiedz, o czym wtedy myślałaś, co cię zaskoczyło. Uprzedź też córkę, że kolejna miesiączka może pojawić się dopiero za jakiś czas i zanim jej cykl się unormuje minie trochę czasu. To dobry moment również na to, by porozmawiać z córką o kobiecych sprawach. Tobie z pewnością też sprawi radość relacjonowanie swoich wspomnień dotyczących np. pierwszych randek, miłości ze szkoły czy sukcesów edukacyjnych i zawodowych.
To jak będzie wyglądał Wasz wspólny dzień, zależy od samopoczucia Twojej córki. Nie nastawiaj się, że będzie miała ogrom energii i chęci na to, żeby spędzić go aktywnie. Być może ból brzucha i gorszy nastrój spowodują, że zdecyduje się na leżenie w łóżku.
Przygotuj się też na sytuację, że będzie zdenerwowana i nerwowa. Takie zachowania często wynikają z naturalnych procesów zachodzących w organizmie m.in. ze zmian hormonalnych. Młodej osobie ciężko jest zapanować nad takimi emocjami. Postaraj się być cierpliwa i nie odbieraj tego osobiście. Daj córce możliwość wyboru, jak chce by wyglądał jej dzień.
Zobacz także:
Wspólny czas matki i córki - jak go spędzić?
Rozmowa o miesiączce - jak się do niej przygotować i kiedy ją zacząć? Czemu jest taka trudna?
Pierwsza wizyta u ginekologa - jak przygotować do niej córkę?