Rozmowa o miesiączce - jak się do niej przygotować i kiedy ją zacząć? Czemu jest taka trudna?

Masz poczucie, że Twoja córka jest jeszcze małą dziewczynką, a wielkimi krokami zbliża się moment, kiedy dostanie pierwszej miesiączki? Przygotujcie się razem do tej chwili. Wspólna rozmowa na temat menstruacji nie tylko zacieśni wasze relacje, lecz także wesprze Twoje dziecko.

Miesiączka tematem tabu

W wielu kulturach po dziś dzień kobiety w trakcie menstruacji traktowane są inaczej. W Indiach uważa się je za nieczyste i dlatego nie mogą dotykać jedzenia i wchodzić do świątyni. Podobnie wygląda sytuacja wśród wyznawców ortodoksyjnego judaizmu. Dotknięcie miesiączkującej kobiety lub na przykład krzesła (na którym siedziała), sprawia, że dana osoba również staje się rytualnie nieczysta. Chociaż podejście w Polsce u zdecydowanej większości populacji jest odmienne, temat miesiączkowania wciąż okryty jest społecznym tabu.

Wiele z nas nie pamięta ze swojego dzieciństwa dyskusji z rodzicami o okresie. Nawet gdy się odbywały, były dla obu stron krępujące. Jednak takie rozmowy są dla młodych kobiet szalenie ważne. Możesz się do nich przygotować, by w miarę możliwości przebiegały w swobodnej i przyjaznej atmosferze.

Dlaczego rozmowa o pierwszej miesiączce jest taka ważna?

Pierwsza miesiączka to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu dziewczynki. Chociaż rozmawia o niej z rówieśniczkami, warto by najważniejszych faktów dowiedziała się od bliskiej sobie, starszej kobiety - matki. Koleżanki z klasy, które same jeszcze nie miesiączkują, nie będą dobrym źródłem informacji.

Ponadto trzeba pamiętać, że każda osoba podchodzi do tematu menstruacji zupełnie inaczej. Nieliczne czekają na moment, kiedy "staną się prawdziwymi kobietami", inne panicznie boją się krwawienia, krępujących sytuacji i potencjalnych ograniczeń, jakich mogą doświadczyć w czasie okresu. Rozmowa o miesiączce jest doskonałą okazją do zacieśnienia więzi z dojrzewającym już dzieckiem. Pokażesz córce, że może Ci zaufać i mówić o bardzo intymnych kwestiach.

Kiedy przeprowadzić rozmowę o pierwszej miesiączce?

Najlepiej, żeby rozmowa o pierwszej miesiączce odbyła się, zanim ona wystąpi. Najczęściej dziewczynki wchodzą w okres pokwitania i zaczynają menstruację między 10-11 a 16. rokiem życia. Nie warto poruszać tematu zbyt wcześnie, żeby nie wystraszyć dziecka. W ustaleniu odpowiedniego wieku pomoże Ci chłodna ocena tego, czy Twoja córka jest już wystarczająco dojrzała. Czy na przykład ma starszą, miesiączkującą już siostrę, czy sama porusza kwestie dojrzewania i menstruacji (pyta na przykład do czego służą podpaski lub tampony). Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że sama nie będzie dopytywać cię o pierwszą miesiączkę i będziesz musiała wyjść z inicjatywą.

A co, jeśli córka już miała okres, a Wam nie udało się wcześniej omówić tematu menstruacji? Nie obwiniaj się. Zdarzają się takie sytuacje. Na nic nie jest za późno. Postaraj się mimo wszystko z nią porozmawiać, a na pewno ułatwisz jej oswojenie się z tym przełomowym wydarzeniem.

Jak przygotować się do rozmowy?

Do rozmowy na temat miesiączki warto się przygotować. Zastanów się, co czujesz przed tą rozmową: czego się obawiasz, a może co cię zawstydza? Warto spróbować wprowadzić Was w temat. Jeśli do tej pory chowałaś swoje środki higieniczne, teraz jest dobry moment, żeby kłaść je w widocznych miejscach. To pozwoli Wam obu oswoić się z tematem. Możesz też zagadywać córkę na temat dojrzewania, że różne kwestie widzi inaczej niż kiedyś i staje się dojrzalsza. Unikaj natomiast komentowania, że rosną jej piersi czy biodra, bo może być to dla niej krepujące.

Przed rozmową warto, żebyś odświeżyła sobie wiedzę o cyklu menstruacyjnym. Posiadanie informacji na ten temat doda Ci pewności siebie, ale też oswoi z terminologią. Warto starać się używać neutralnego i odpowiedniego dla dojrzewającej dziewczynki języka. Nie powinien on być zbyt infantylny, bo może was obie wprowadzić w zażenowanie. Przygotuj się, że jakieś kwestie będziesz musiała wytłumaczyć prościej. Elastyczność w komunikowaniu jest tu bardzo pożądana.

Przygotuj sobie schemat rozmowy. Najpierw wyjaśnij, czym jest cykl, skąd bierze się krew menstruacyjna. Uprzedź swoją córkę, kiedy może się pojawić pierwszy okres. Niekoniecznie będzie to zaraz po rozmowie, być może minie nawet kilka lat. Pokaż, jak wyglądają produkty do higieny intymnej, jak z nich korzystać i gdzie, w razie potrzeby, znajdzie je w domu. Ostrzeż ją, że w czasie miesiączki może boleć brzuch, głowa i pojawić się gorszy nastrój. Okaż wsparcie, proponując, że w przypadku gorszego samopoczucia nie musi iść do szkoły, czy ćwiczyć na wf-ie. Z czasem przyzwyczai się do sytuacji i okres nie będzie tak krępujący i uciążliwy.

Jeśli rozmowa sprawia Ci trudność, możesz odwoływać się do swojego doświadczenia. Mów o tym, co Ty czułaś w jej wieku i jak wyglądała Twoja pierwsza miesiączka. To skróci między wami dystans i pokaże też dziewczynce, że każda kobieta przez to przechodzi.

Reklama

Chociaż nie zawsze przychodzi nam to łatwo, rozmawianie na tematy intymne z dzieckiem jest czymś normalnym. Zachęcaj córkę, by zadawała pytania i rozwiewała swoje wątpliwości. Uczulaj też, że warto dowiadywać się istotnych informacji od starszych osób, na przykład rodziców, bo rówieśnicy nie zawsze będą mieć odpowiedni zasób wiedzy. Warto, żeby Twoja córka wiedziała, że może się do Ciebie zwracać z każdym tematem, kiedy tylko poczuje taką potrzebę.

Zobacz także:

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak przygotować do niej córkę?

Wspólny czas matki i córki - jak go spędzić?

Pierwsza miesiączka - co zrobić, aby ten dzień był wyjątkowy i dla matki, i dla córki