Pierwsza wizyta u ginekologa - jak przygotować do niej córkę?
Jak przygotować się do rozmowy z córką?
Pierwsza wizyta u ginekologa to dla dziewczynek duży stres – na pewno sama pamiętasz jeszcze to uczucie. Czego obawiają się młode kobiety, które po raz pierwszy mają udać się na badanie? Pierwszym problemem jest to, że muszą rozebrać się i obnażyć intymne części ciała przed obcą osobą, z czym wiąże się bardzo często olbrzymi wstyd i zażenowanie. Mogą się również obawiać, że badanie będzie bolesne, a pytania, które zada lekarz, spowodują, że będą się czuły upokorzone.
Nikt nie pomoże Twojej córce przygotować się do tego doświadczenia lepiej niż Ty – kobieta, która ma za sobą podobne przeżycie, a przy tym najlepiej ją zna. Pomyśl, co może najbardziej stresować Twoje dziecko. Postaraj się też zawczasu porozmawiać z nią o samym badaniu, by wiedziała, czego spodziewać się w jego trakcie i by dzięki temu zmniejszyć jej obawy.
Rozmowę na temat wizyty najlepiej przeprowadzić w komfortowych warunkach – w cztery oczy, by dziewczynka czuła się jak najmniej skrępowana i mogła swobodnie zadać wszelkie nurtujące ją pytania. Dzięki temu ten wspólnie spędzony czas będzie się Twojej córce kojarzył z pewnym rodzajem procesu wtajemniczenia w „kobiece sprawy”, poczuciem wspólnoty.
Warto również rozmawiać szczerze i otwarcie, a przy tym ani nie unikać niewygodnych tematów, ani ich nie demonizować. Pomoże to córce z jednej strony nabrać zaufania do tego, że wiesz, co mówisz, z drugiej zaś dobrze poznać realia badania i tego, co może ją czekać w gabinecie. By było łatwiej, staraj się mówić prostym językiem i używać zrozumiałych dla niej określeń, by nie czuła, że wkracza na całkowicie niezbadany teren.
Daj córce przestrzeń, by mogła wyrazić swoje uczucia – także te negatywne – i o zapytać o wszystko, co ją nurtuje. Nie oceniaj, tylko wysłuchaj uważnie wszystkiego, co chce Ci powiedzieć – czasem już samo to, że ktoś wysłuchał naszych obaw, pomaga złagodzić niepokój. Nie umniejszaj jednak obaw córki, nie lekceważ wątpliwości czy pytań – choćby nawet wydawały Ci się błahe. To, co Tobie wydaje się błahostką, dla niej może być naprawdę ważne.
Jeśli jest Ci trudno rozmawiać z córką na ten temat, nie umniejszaj swoich starań, mówiąc np. „Nie umiem rozmawiać o takich tematach”. O wiele lepiej jest powiedzieć: „Choć jest mi trudno, porozmawiam o tym z córką, ponieważ jest dla mnie ważna”. Jeśli nie czujesz się pewnie przed rozmową, wcześniej możesz porozmawiać o swoich odczuciach z kimś bliskim – mężem, przyjaciółką, a może własną mamą.
By pomóc córce lub wtedy, gdy niełatwo Ci zacząć podobną rozmowę, możesz sięgnąć również do własnych doświadczeń, przypomnieć je sobie i opowiedzieć o nich z perspektywy czasu. Dobrze również przygotować się do rozmowy merytorycznie, by jak najlepiej wesprzeć córkę i udzielić odpowiedzi na wszelkie pytania, które przyjdą jej do głowy. Dobrze dowiedzieć się, co Twoja córka już wie, żeby w razie czego móc sprostować jej informacje. Nie przejmuj się jednak, jeśli czegoś nie będziesz wiedziała. Przyznaj to szczerze w trakcie rozmowy i powiedz, że postarasz się to sprawdzić. W końcu, choć wiesz więcej niż córka, nie musisz wiedzieć wszystkiego.
Co ważne – jedna rozmowa przed badaniem może nie wystarczyć. Jeżeli Twojej córce potrzeba więcej czasu – nie ograniczaj się tylko do tego jednego razu. Wiele pytań przecież może pojawić się również już po badaniu.
Pierwsza wizyta u ginekologa Lena Ogurtsova/ https://www.shutterstock.com/
Jak przygotować córkę do pierwszej wizyty u ginekologa?
O czym mówić? Na początek o tym, czego dotyczy wizyta i jakie pytania może w jej trakcie zadać lekarz. Na pewno będą się one odnosiły do miesiączki – zarówno tej pierwszej, jak i zwyczajowego przebiegu cyklu. Warto upewnić się, że córka zna terminologię, której może używać lekarz – w tym zwłaszcza tę, która odnosi się do fizjologii. Możecie przejrzeć razem obrazki, by miała wiedzę, o co może pytać ginekolog lub też, o czym będzie mówił po zakończeniu badania.
Opowiedz też o tym, jak wygląda badanie. Wyjaśnij, dlaczego będzie wymagało częściowego rozebrania się. By dziewczynka czuła się pewniej, możesz powiedzieć, że lekarz jest profesjonalistą, do którego codziennie przychodzi wiele pacjentek. Nie ukrywaj, że badanie ginekologiczne może się wiązać z pewnym poczuciem dyskomfortu, wstydu czy zażenowania. Wyjaśnij, że odczucia te są całkowicie zrozumiałe i nieobce nawet dorosłym kobietom, które nieraz były u ginekologa.
Zarówno odpowiednio dobrany, zaufany lekarz, jak i szczera rozmowa pomogą nastolatce przejść przez to pierwsze, często niełatwe doświadczenie, możliwie najbardziej bezboleśnie. Warto, by zapamiętały, że badania kontrolne (także ginekologiczne) i profilaktyka to ważny element dbania o swoje ciało i zdrowie - zarówno to obecne, jak i przyszłe.
Pamiętaj jednak również o tym, że Twoja córka może nie być gotowa na taką rozmowę. Dorastające dziewczynki są często tak skrępowane, że wstydzą się rozmawiać także ze swoją mamą. Nie rezygnuj jednak, ale nie naciskaj zbyt mocno. Powiedz córce, że w razie czego może na Ciebie liczyć. Uzbrój się w cierpliwość, a być może uda jej się przezwyciężyć zażenowanie i porozmawiać z Tobą na ten ważny, choć niełatwy temat. Pamiętaj – nawet jeśli jest Ci trudno, a w Twoim domu nie rozmawiało się otwarcie o tego typu kwestiach, najważniejsze jest to, że próbujesz i nie bagatelizujesz potrzeb córki. Z każdą taką próbą powinno Ci być coraz łatwiej.
Zobacz także:
Pierwsza miesiączka - co zrobić, aby ten dzień był wyjątkowy i dla matki, i dla córki
Rozmowa o miesiączce - jak się do niej przygotować i kiedy ją zacząć? Czemu jest taka trudna?
Wesprzyj córkę w dojrzewaniu - budowanie relacji na linii matka i córka to misja na całe życie.