Wesprzyj córkę w dojrzewaniu - budowanie relacji na linii matka i córka to misja na całe życie. Dlaczego to matka powinna spełnić rolę przewodniczki, wprowadzającej w ten temat?

Nie ma wątpliwości, że więź matki i córki to jedna z najsilniejszych istniejących relacji. Choć w dzieciństwie ta relacja układa się harmonijnie, a mamy bardzo często same przyznają, że potrafią wyczuć, jeśli coś aktualnie trapi ich dziecko, to podczas okresu dojrzewania sytuacja ta może ulegać zmianie. Podczas dojrzewania, dziewczynka doświadcza bowiem wielu zmian zachodzących nie tylko w ciele, lecz także w sferze psychiki oraz emocji. To moment, w którym nastolatka zaczyna szukać niezależności, swobody, przestrzeni, a czasem nawet samotności - to zupełnie normalne. Nie oznacza jednak, że nie potrzebuje wsparcia najważniejszej i najbliższej kobiety w swoim życiu - mamy.

Wyniki badań naukowców opublikowane w The Journal of Neuroscience potwierdzają, że więź matki i córki jest wyjątkowo silna. Co więcej, analiza pokazała, że układ części mózgu odpowiedzialnej za emocje jest częściej przekazywany z matki na córkę niż na syna, czy z ojca na którekolwiek z dzieci. To właśnie dzięki temu, mama z córką potrafią zbudować tak wyjątkową relację, co szczególnie warto wykorzystać podczas okresu dojrzewania, kiedy nastolatka - choć często tego nie okazuje – potrzebuje mamy. Otwartość na dialog, dzielenie się wiedzą, doświadczeniem czy realna fizyczna obecność w życiu nastolatki, uczą ją budować empatyczną relację nie tylko z innymi, lecz także z samą sobą, swoim ciałem oraz budzącą się w niej kobiecością. Kto zatem wprowadzi ją lepiej w ten świat, jak nie ukochana mama?

Dlaczego to matka powinna spełnić rolę przewodniczki, wprowadzającej córkę w temat dojrzewania i kobiecości?

Choć budowanie relacji na linii matka – córka jest misją na całe życie, to właśnie okres dojrzewania jest kluczowym momentem, który może zdecydować o tym, czy nadal będziecie ze sobą blisko czy oddalicie się od siebie. Kiedy nastoletnia córka wchodzi w nowy, nieznany sobie świat, Ciebie jako mamę czekają zupełnie nowe wyzwania. Być może czujesz w związku z tym wiele skrajnych emocji, jednak pamiętaj, że nawet w trudnych chwilach, warto zadbać o bliskość między Wami. Jest to bowiem czas, kiedy twoja córka bardzo Cię potrzebuje i to właśnie Ty spełnisz się w tej wyjątkowej roli przewodniczki najlepiej. Niestety, bez odpowiedniego wsparcia i szczerych rozmów z mamą, dziewczynki radzą sobie same, szukając informacji na własną rękę. W konsekwencji czego są często niedoinformowane, a jak wiemy, z niewiedzy nigdy nie wynika nic dobrego. Bądź dla niej oparciem i spraw, by wiedziała, że nie ma dla Ciebie tematów tabu i o wszystkim może z Tobą porozmawiać. Najważniejsze, byś przekazała jej odpowiednią wiedzę na temat jej ciała, emocji, psychiki, tego, jak się zmienia i tego, co się będzie z nią jeszcze działo. Niech wie, że w każdym przypadku może się do Ciebie zgłosić o pomoc i że jej tej pomocy udzielisz. Taka relacja i dalsza jej pielęgnacja ma szansę przerodzić się w piękną więź dwóch kobiet.

Jak wspierać córkę podczas dojrzewania?

1. Znajdźcie czas i miejsce tylko dla siebie

Rozmowy na temat pierwszej miesiączki czy innych aspektów dojrzewania nie mogą się odbywać mimochodem. Aby przebiegały bez stresu i skrępowania, trzeba znaleźć dla nich czas i stworzyć odpowiednią atmosferę. Za każdym razem, kiedy chcesz szczerze porozmawiać z córką, wygospodaruj kilka godzin tylko dla was, by mieć pewność, że nikt nie będzie Wam wówczas przeszkadzał. Kiedy podejmiecie rozmowę na temat dojrzewania w intymnej atmosferze, córka poczuje, że naprawdę jest dla Ciebie ważna i prawdopodobnie będzie bardziej otwarta na rozmowę z Tobą.

2. Daj córce przestrzeń i szanuj jej granice

Jeśli córka nie otworzy się podczas rozmowy tak, jak myślałaś lub zablokuje się przy danym temacie, nie upieraj się wtedy, by koniecznie wydusiła z siebie to, na co może nie jest gotowa. Nie wypytuj na siłę, uszanuj jej prywatność i daj odrobinę przestrzeni. Jeśli dasz jej swobodę w opowiadaniu o sobie, być może za jakiś czas powróci do przerwanej rozmowy i sama zechce ją dokończyć.

3. Opowiadaj o swoich doświadczeniach

Podczas rozmów z córką na tematy dojrzewania, ważne, abyś podawała jej przykłady z własnej młodości. Opowiedz o tym, co czułaś, kiedy dostałaś pierwszą miesiączkę lub kiedy przeżywałaś swoją pierwszą miłość - córka zobaczy wtedy, że doskonale wiesz, co ona teraz przeżywa i jako osoba dorosła potrafisz ją zrozumieć, wesprzeć i doradzić.

Prawdopodobnie rola mamy dojrzewającej dziewczynki jest dla Ciebie czymś zupełnie nowym, co wymaga wysiłku, uważności i wcielenia się w nieznaną wcześniej rolę. Emocje, które towarzyszą Tobie w tej sytuacji, są zupełnie naturalne, a Ty zwyczajnie potrzebujesz czasu, żeby się jej nauczyć. Otwórz się na wszystko, bądź z córką szczera i dajcie sobie przestrzeń na doświadczenie tych zmian zachodzących w waszym życiu. To inwestycja w waszą przyszłą relację, gdy obie będziecie dorosłymi i niezależnymi kobietami, które oprócz relacji matka-córka, są również najlepszymi przyjaciółkami.

Zobacz także:

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak przygotować do niej córkę?

Wesprzyj córkę w dojrzewaniu - budowanie relacji na linii matka i córka to misja na całe życie

Dojrzewanie córki a matczyne emocje

Reklama