Wesprzyj córkę w dojrzewaniu - budowanie relacji na linii matka i córka to misja na całe życie. Dlaczego to matka powinna spełnić rolę przewodniczki, wprowadzającej w ten temat?
Wyniki badań naukowców opublikowane w The Journal of Neuroscience potwierdzają, że więź matki i córki jest wyjątkowo silna. Co więcej, analiza pokazała, że układ części mózgu odpowiedzialnej za emocje jest częściej przekazywany z matki na córkę niż na syna, czy z ojca na którekolwiek z dzieci. To właśnie dzięki temu, mama z córką potrafią zbudować tak wyjątkową relację, co szczególnie warto wykorzystać podczas okresu dojrzewania, kiedy nastolatka - choć często tego nie okazuje – potrzebuje mamy. Otwartość na dialog, dzielenie się wiedzą, doświadczeniem czy realna fizyczna obecność w życiu nastolatki, uczą ją budować empatyczną relację nie tylko z innymi, lecz także z samą sobą, swoim ciałem oraz budzącą się w niej kobiecością. Kto zatem wprowadzi ją lepiej w ten świat, jak nie ukochana mama?
Dlaczego to matka powinna spełnić rolę przewodniczki, wprowadzającej córkę w temat dojrzewania i kobiecości?
Choć budowanie relacji na linii matka – córka jest misją na całe życie, to właśnie okres dojrzewania jest kluczowym momentem, który może zdecydować o tym, czy nadal będziecie ze sobą blisko czy oddalicie się od siebie. Kiedy nastoletnia córka wchodzi w nowy, nieznany sobie świat, Ciebie jako mamę czekają zupełnie nowe wyzwania. Być może czujesz w związku z tym wiele skrajnych emocji, jednak pamiętaj, że nawet w trudnych chwilach, warto zadbać o bliskość między Wami. Jest to bowiem czas, kiedy twoja córka bardzo Cię potrzebuje i to właśnie Ty spełnisz się w tej wyjątkowej roli przewodniczki najlepiej. Niestety, bez odpowiedniego wsparcia i szczerych rozmów z mamą, dziewczynki radzą sobie same, szukając informacji na własną rękę. W konsekwencji czego są często niedoinformowane, a jak wiemy, z niewiedzy nigdy nie wynika nic dobrego. Bądź dla niej oparciem i spraw, by wiedziała, że nie ma dla Ciebie tematów tabu i o wszystkim może z Tobą porozmawiać. Najważniejsze, byś przekazała jej odpowiednią wiedzę na temat jej ciała, emocji, psychiki, tego, jak się zmienia i tego, co się będzie z nią jeszcze działo. Niech wie, że w każdym przypadku może się do Ciebie zgłosić o pomoc i że jej tej pomocy udzielisz. Taka relacja i dalsza jej pielęgnacja ma szansę przerodzić się w piękną więź dwóch kobiet.
Jak wspierać córkę podczas dojrzewania?
1. Znajdźcie czas i miejsce tylko dla siebie
Rozmowy na temat pierwszej miesiączki czy innych aspektów dojrzewania nie mogą się odbywać mimochodem. Aby przebiegały bez stresu i skrępowania, trzeba znaleźć dla nich czas i stworzyć odpowiednią atmosferę. Za każdym razem, kiedy chcesz szczerze porozmawiać z córką, wygospodaruj kilka godzin tylko dla was, by mieć pewność, że nikt nie będzie Wam wówczas przeszkadzał. Kiedy podejmiecie rozmowę na temat dojrzewania w intymnej atmosferze, córka poczuje, że naprawdę jest dla Ciebie ważna i prawdopodobnie będzie bardziej otwarta na rozmowę z Tobą.
2. Daj córce przestrzeń i szanuj jej granice
Jeśli córka nie otworzy się podczas rozmowy tak, jak myślałaś lub zablokuje się przy danym temacie, nie upieraj się wtedy, by koniecznie wydusiła z siebie to, na co może nie jest gotowa. Nie wypytuj na siłę, uszanuj jej prywatność i daj odrobinę przestrzeni. Jeśli dasz jej swobodę w opowiadaniu o sobie, być może za jakiś czas powróci do przerwanej rozmowy i sama zechce ją dokończyć.
3. Opowiadaj o swoich doświadczeniach
Podczas rozmów z córką na tematy dojrzewania, ważne, abyś podawała jej przykłady z własnej młodości. Opowiedz o tym, co czułaś, kiedy dostałaś pierwszą miesiączkę lub kiedy przeżywałaś swoją pierwszą miłość - córka zobaczy wtedy, że doskonale wiesz, co ona teraz przeżywa i jako osoba dorosła potrafisz ją zrozumieć, wesprzeć i doradzić.
Prawdopodobnie rola mamy dojrzewającej dziewczynki jest dla Ciebie czymś zupełnie nowym, co wymaga wysiłku, uważności i wcielenia się w nieznaną wcześniej rolę. Emocje, które towarzyszą Tobie w tej sytuacji, są zupełnie naturalne, a Ty zwyczajnie potrzebujesz czasu, żeby się jej nauczyć. Otwórz się na wszystko, bądź z córką szczera i dajcie sobie przestrzeń na doświadczenie tych zmian zachodzących w waszym życiu. To inwestycja w waszą przyszłą relację, gdy obie będziecie dorosłymi i niezależnymi kobietami, które oprócz relacji matka-córka, są również najlepszymi przyjaciółkami.
Zobacz także:
Pierwsza wizyta u ginekologa - jak przygotować do niej córkę?
Wesprzyj córkę w dojrzewaniu - budowanie relacji na linii matka i córka to misja na całe życie