Dojrzewanie córki a matczyne emocje
Nie jesteście już tak blisko, jak kiedyś. Twoja córka zmienia się i oddala się od ciebie. Nie słucha cię, zachowuje się lekkomyślnie, przez co coraz częściej dochodzi między wami do kłótni. Takie sytuacje są wyjątkowo trudne. Czujesz się zagubiona, nie wiesz, czy postępujesz słusznie i czy udzielasz córce dobrych wskazówek. To bardzo powszechny problem. Badania z 2018 roku, które przeprowadził Kantar Polska*, wykazały, że większość mam nie wie, w jaki sposób rozmawiać ze swoimi dziećmi o problemach wieku dojrzewania.
Odczuwasz teraz mieszankę wielu skrajnych emocji. Z jednej strony pojawia się duma i szczęście. Z drugiej: niepokój i poczucie bezradności. Musisz mieć świadomość, że silne uczucia, które Ci towarzyszą, nie są niczym wyjątkowym. Większość mam przeżywa ten czas podobnie. Taka wiedza nie tylko doda ci siły, ale także powstrzyma od gwałtownych reakcji i zbyt ostrych słów, które często, zamiast pomóc, tylko pogarszają sytuację.
Jak radzić sobie w trudnych momentach związanych z okresem dojrzewania?
Staraj się kierować swoją intuicją, która często w takich momentach jest najlepszym przewodnikiem. Przypomnij sobie swój okres dojrzewania. Twoja córka prawdopodobnie przeżywa teraz podobne problemy. Zastanów się, co w tamtym czasie mogłoby Ci pomóc, o czym chciałaś porozmawiać ze swoją mamą, w jakich kwestiach potrzebowałaś jej wsparcia? Odpowiedź na tego typu pytania może być teraz doskonałą wskazówką dla Ciebie.
Poza tym nie obwiniaj za obecną sytuację ani siebie, ani córki. Pamiętaj, że dojrzewanie wiąże się z wieloma procesami fizjologicznymi w organizmie, których konsekwencją jest właśnie takie nietypowe zachowanie.
Jak rozmawiać z córką o pierwszej miesiączce?
Cykl miesiączkowy nie jest łatwym ani przyjemnym tematem. Wiele dziewczynek wprowadza w zakłopotanie. Tej rozmowy nie należy jednak pomijać. Brak szczerej wymiany myśli może sprawić, że menstruacja, która jest przecież czymś naturalnym, będzie budziła w twojej córce negatywne emocje - stres, niepewność, skrępowanie.
O czym warto pamiętać, by ułatwić sobie i córce to zadanie? Postaraj się, by ten temat wypłynął naturalnie. Nie ma nic gorszego niż jedna, krępująca dla obu stron rozmowa. Poza tym pytaj otwarcie o emocje, obawy i wyobrażenia twojej pociechy na ten temat. Dzięki temu zapewnisz jej poczucie bezpieczeństwa i bliskości.
Najlepsza przewodniczka
Okres dojrzewania córki może być bardzo wartościowy. W tym czasie Twoja pociecha uczy się być wśród ludzi, wyznaczać granice i decydować o sobie. Już niedługo stanie się samodzielną kobietą. Zanim jednak to nastąpi, musicie wspólnie przejść przez okres dojrzewania. Słuchaj, wspieraj, dawaj cenne wskazówki. Pamiętaj o tym, że to Ty możesz być w tym trudnym czasie jej najlepszą przewodniczką.
*Raport z badania jakościowego „Młode kobiety". Celem badania było uzyskanie odpowiedzi na pytania: „Jak kobiety wspominają pierwszą miesiączkę? Skąd czerpały wiedzę na temat miesiączki? Jakie mają postawy i podejście do menstruacji?". Badanie Kantar Millward Brown wykonano metodą wywiadów indywidualnych i grupowych w terminie grudzień 2017 − styczeń 2018.
Zobacz także:
Pierwsza wizyta u ginekologa - jak przygotować do niej córkę?
Rozmowa o miesiączce - jak się do niej przygotować i kiedy ją zacząć? Czemu jest taka trudna?
Pierwsza miesiączka - co zrobić, aby ten dzień był wyjątkowy i dla matki, i dla córki