prawa kobiet

 • Anja Rubik o decyzji TK ws. aborcji: Myślę o tragedii Polek i polskich rodzin! Myślę o ich strachu i bólu
 • Czy kobieta może czuć się bezpieczna, jeśli zrobi aborcję za granicą? Pytamy prawnika
 • Przygotował zestawienie praw aborcyjnych z krajów katolickich Europy. Jak wypadają na tle Polski?
 • 'Od wczoraj w tym kraju strach zachodzić w ciążę' [LIST DO REDAKCJI]

  "Od wczoraj w tym kraju strach zachodzić w ciążę" [LIST DO REDAKCJI]

  - Uważam, że od wczoraj w tym kraju strach zachodzić w ciążę. Teraz to ogromne ryzyko. Moje koleżanki zastanawiają się między innymi nad tym, czy będą mogły czuć się bezpieczne, jeśli zrobią aborcję za granicą - pisze nasza czytelniczka.

  Nadesłane do redakcji
 • Ola Petrus: Dla bezpieczeństwa swojego i dziecka nie widzę możliwości zachodzenia w ciążę w tym kraju

  Ola Petrus: Dla bezpieczeństwa swojego i dziecka nie widzę możliwości zachodzenia w ciążę w tym kraju

  - Jako osoba o pewnym obciążeniu genetycznym, dla której posiadanie dzieci już jest drogą skomplikowaną i wymagającą niepopularnych decyzji, boję się, czy w ogóle będzie mi to dane w tym kraju. Czy na przykład zaraz nie zabronią in vitro, które dla mnie osobiście jest jedyną gwarancją na urodzenie dziecka bez mojej wady genetycznej. W tej chwili dla bezpieczeństwa swojego i dziecka nie widzę możliwości zachodzenia w ciążę w tym kraju - mówi nam Ola Petrus, komiczka, stand-uperka i aktywistka, osoba niskorosła.

  Aleksandra Pajewska-Klucznik
 • Zapadła decyzja TK ws. aborcji. Staśko: Kładą łapy na naszych ciałach, a my nie mamy podstaw prawnych do obrony

  Zapadła decyzja TK ws. aborcji. Staśko: Kładą łapy na naszych ciałach, a my nie mamy podstaw prawnych do obrony

  W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją RP. Orzeczenie zapadło większością głosów, co skutkuje złamaniem tzw. kompromisu aborcyjnego, który obowiązywał od 1993 roku. W praktyce oznacza to, że w momencie, w którym orzeczenie zostanie wpisane do Dziennika Ustaw, aborcja w Polsce praktycznie stanie się nielegalna. W 2019 roku na 1110 legalnych aborcji, aż 1074 zostało przeprowadzonych właśnie ze względu na tę - uznaną przez TK za nielegalną - przesłankę. Decyzja Trybunału zapadła mimo licznych protestów i braku poparcia społecznego dla zmian. O orzeczeniu nazwanym "piekłem kobiet" rozmawiamy z autorką, feministką i aktywistką, Mają Staśko.

  Aleksandra Pajewska-Klucznik
 • 'To nie będzie wyrok na kobiety. To wyrok na ludzi' [LIST DO REDAKCJI]

  "To nie będzie wyrok na kobiety. To wyrok na ludzi" [LIST DO REDAKCJI]

  22 października Trybunał Konstytucyjny przyjrzy się ustawie o planowaniu rodziny z 1993 roku. Sędziowie skupią się zwłaszcza na zapisie mówiącym, że aborcja w naszym kraju jest legalna w przypadkach, gdy przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby, która zagraża jego życiu. Kobiety już protestują, bojąc się wprowadzenia zakazu aborcji. Prezentujemy list naszej czytelniczki.

  Nadesłane do redakcji
 • Meksyk: Brutalne zabójstwo młodej kobiety i fala protestów

  Meksyk: Brutalne zabójstwo młodej kobiety i fala protestów

  Zabójstwo 25-letniej Ingrid Escamilli w dzielnicy Vallejo wstrząsnęło Meksykiem. Zbrodnia była wyjątkowo brutalna. Skandal wywołał też fakt, że zdjęcia okaleczonego i zmasakrowanego ciała młodej kobiety wyciekły do prasy. Meksykanki wyszły na ulice w geście protestu i solidarności kobiet.

  JN
 • Tunezja zakazuje przemocy wobec kobiet. Znika m.in. przepis o oczyszczeniu z zarzutów, gdy poślubi się ofiarę
 • Padła ofiarą molestowania w komunikacji miejskiej. 'Zgaduję, że byłaś ubrana jak zdzira' - usłyszała
 • Znana aktorka wyjaśnia, czemu powinnyśmy reagować, gdy nazywają nas 'dziewczynami'. Zgadzacie się?
 • 25 listopada - Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

  25 listopada - Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

  25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet - tym samym rozpoczynamy obchody 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Liczne akcje mają nam przypomnieć, że agresja i dyskryminacja to wciąż poważny globalny problem.

  Magdalena Rudnik
 • To słowo uratuje cie przed trudną randką. Genialny pomysł podbija świat
 • Kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą w końcu głosować. Nie mogą za to prowadzić samochodu i otworzyć konta w banku. Czego jeszcze im nie wolno?

  W 2011 roku król Arabii Saudyjskiej Abdullah nadał Saudyjkom czynne i bierne prawo wyborcze. 12 grudnia odbędą się pierwsze wybory samorządowe od tego czasu. Rejestracjach głosujących ruszyła 22 sierpnia. To dla nich milowy krok, jednak nadal nie cieszą się równouprawnieniem. Nie wolno im choćby przymierzać ubrań w sklepach czy jeździć autem. Czego jeszcze nie mogą?

  Paulina Mudant-Siwicka
 • O czym marzą kobiety? Cóż...

  O czym marzą kobiety? Cóż...

  Nie przeżyłam półwiecza, a nawet ćwierćwiecza w naszym purytańskim kraju, ale po wielu (wielu!) rozmowach z kobietami pokolenie - dwa wyżej, śmiem twierdzić, że nie pragniemy odmiennych rzeczy. Tako rzecze nasza Czytelniczka.

  Nadesłane do Redakcji
 • Afera o sprzątaczki

  Afera o sprzątaczki

  Żadna praca nie hańbi - taka zasada ma zastosowanie w przypadku wszystkich ludzi. Przy okazji niefortunnej wypowiedzi dziennikarza telewizyjnego o pomocach domowych pochodzących z Ukrainy, także nasza redakcja postanowiła zająć stanowisko w tej sprawie.

  ola długołęcka
 • Czyje nazwisko będzie nosić dziecko?

  Czyje nazwisko będzie nosić dziecko?

  Nazwisko to integralna część każdej osoby, podlega prawnej ochronie jako dobro osobiste. Nikt nie chce, żeby ?szargać jego dobre imię czy nazwisko?. Nazwisko to też powód do dumy, ale i przynależności: to mój syn, nazywa się tak jak ja.

  Anna Wagrowski, www.kobietaiprawo.pl
 • Pieniądze czy miłość. Po co potrzebna jest nam intercyza?

  Pieniądze czy miłość. Po co potrzebna jest nam intercyza?

  Dla wielu osób rozmowa o intercyzie wydaje się nieelegancka i brana jest za oznakę braku zaufania. Nie chcemy też myśleć, że nasz związek skończy się niepowodzeniem, dlatego omijamy sprawy majątkowe szerokim łukiem. Patrząc jednak na statystyki rozwodów, może lepiej przemyśleć, czy w konkretnym przypadku zabezpieczenie siebie, czy partnera intercyzą nie tylko nie jest dobrym rozwiązaniem, ale i okazaniem sobie szacunku.

  Anna Wagrowski www.kobietaiprawo.pl
 • Manifa 2011

  Manifa 2011

  DOŚĆ WYZYSKU! WYMAWIAMY SŁUŻBĘ!  To hasło przewodnie tegorocznej Manify. Zobacz czego jeszcze domagały się kobiety na ulicach polskich miast.

  k.kołodziejczyk
 • Obóz feministyczny dla matek i córek

  Kilkanaście dziewczyn trzyma się za ręce. Zaczynają w linii prostej, a potem każda postępuje zgodnie z instrukcjami: Jesteś mężczyzną - krok do przodu. Jesteś kobietą - krok do tyłu. Jesteś Polką - krok do przodu. Jesteś buddystką - krok do tyłu. Łańcuch się rwie

  Tekst: Aleksandra Krzyżaniak-Gumowska
Więcej o:

prawa kobiet