prawa kobiet

  • Norwegia. Akcja wsparcia dla Polek z okazji Dnia Kobiet. 'Rozdawaliśmy biało-czerwone kwiaty, tańczyliśmy'
  • Podanie jej termoforu, przyniesienie ciepłej herbaty, potrzymanie za rękę - nie podlega karze

    Podanie jej termoforu, przyniesienie ciepłej herbaty, potrzymanie za rękę - nie podlega karze

    - Młodzi pytają nas o aborcję w kontekście swojej przyszłości. Martwią się o to, jaki będzie kraj, w którym przyjdzie im żyć. Jakie będą mieli opcje planowania swojej dorosłości, związków, ewentualnej rodziny. Padają pytania, czy antykoncepcja będzie zakazana. Co z opieką podczas porodu? Czy będę mieć jakiś wybór? - mówi Basia Baran, seksuolożka Fundacji SEXEDpl.

    Aga Kozak
  • Norwegia. Na budynku Ambasady RP pojawił się gest solidarności z Polkami
  • Robert Makłowicz: Skąd w nas przekonanie, że to my mamy rację, a reszta świata się myli?

    Robert Makłowicz: Skąd w nas przekonanie, że to my mamy rację, a reszta świata się myli?

    - To rząd i policja zachowują się nielegalnie, ponieważ nie wprowadzono w Polsce żadnego ze stanów wyjątkowych przewidzianych na te okazje. Nie da się zabronić działalności gospodarczej czy też wolności zgromadzeń rozporządzeniem. Obsadzenie Trybunału Konstytucyjnego było również sprzeczne z prawem, ale co z tego, skoro ci ludzie rządzą i trudno uznać, że to jest fikcja. I to jest kafkowska sytuacja. Trzeba będzie to posprzątać, tylko na miły Bóg, ja nie widzę sprzątacza - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Robert Makłowicz, krytyk kulinarny - komentując, obecną sytuację w Polsce po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne w Polsce.

    Urszula Abucewicz
  • Klementyna Suchanow ponownie zatrzymana. Pisarka martwi się o przyszłość córki. 'Dziadek uciekał, ojciec uciekał'
  • Matylda Damięcka skomentowała grafiką publikację wyroku TK. 'Mocne. Bardzo mocne...'
  • Barbarzyństwo wobec kobiet wciąż trwa. Test dziewictwa gwarantem czystości?

    Barbarzyństwo wobec kobiet wciąż trwa. Test dziewictwa gwarantem czystości?

    We Francji co trzeci lekarz w ubiegłym roku został poproszony o wystawienie certyfikatu dziewictwa. W Wielkiej Brytanii w wyniku śledztwa BBC zlokalizowało 21 klinik, które zajmują się przywracaniem błony dziewiczej i wypisują stosowne zaświadczenia. W Indonezji warunkiem przyjęcia kobiety do służby jest zdanie "testu dwóch palców", a w Afganistanie za seks przedmałżeński grozi nawet 15 lat więzienia. Od lat organizacje humanitarne biją na alarm i sprzeciwiają się podobnym praktykom. Walkę z ekstremizmem islamskim chce podjąć również Francja, która ogłosiła, że pracuje nad zmianą prawa. Macron chce wprowadzić kary więzienia i grzywny dla lekarzy.

    Urszula Abucewicz
  • Tylko kilka proc. ulic ma nazwy na cześć kobiet. Niektórzy wciąż boją się 'scenariusza z Seksmisji' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Tylko kilka proc. ulic ma nazwy na cześć kobiet. Niektórzy wciąż boją się "scenariusza z Seksmisji" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    W Polsce kobiety wciąż są bardzo słabo widoczne w przestrzeni miejskiej - w każdym mieście średnio tylko kilka procent ulic nosi nazwy na ich cześć, a zwiększenie liczby patronek to procedura bardzo żmudna. Widać jednak zmiany. Na fali Strajku Kobiet w wielu miastach powstają ronda Praw Kobiet, popularność zyskują także inicjatywy mające wprowadzić swojego rodzaju parytety w nadawaniu ulicom nowych patronatów. Nie chodzi o przedkładanie płci nad zasługi, a o docenienie kobiet, które w przestrzeni publicznej przez setki lat zaistnieć zwyczajnie nie mogły. Skąd tak mało patronek?

    Katarzyna Nowak
  • Arabia Saudyjska. 31-letnia aktywistka na rzecz praw kobiet skazana na prawie 6 lat więzienia
  • Węgierska minister przekonuje: Kobiety nie muszą zarabiać tyle, co mężczyźni
Więcej o:

prawa kobiet