prawa kobiet

  • Protesty kobiet trwają w całej Polsce. Co można, a czego nie podczas demonstracji i jak się do niej przygotować?
  • Deynn wykonała makijaż w odpowiedzi na wyrok TK. 'Wyraża więcej niż tysiąc słów'
  • Karolina Hamer: Mam się tylko urodzić i to z nakazu? Być statystyką i umrzeć? To przemoc systemowa

    Karolina Hamer: Mam się tylko urodzić i to z nakazu? Być statystyką i umrzeć? To przemoc systemowa

    Karolina Hamer jest pływaczką, paraolimpijką, wielokrotnie zdobywała medale Mistrzostw Europy i Świata. Reprezentowała Polskę. Sama nie czuje, żeby Polska reprezentowała ją. - Dla mnie najważniejsze jest to, żeby mieć prawo wyboru, żeby to kobieta była na pierwszym miejscu w podejmowaniu decyzji dotyczących samej siebie, żeby kobiety - w tym ja! - nie były spychane do roli inkubatorów, tudzież do roli maszynek do rodzenia. Decyzja o moim ciele musi zawsze należeć do mnie. I każda decyzja musi być chroniona prawnie - mówi Karolina Hamer, znana również ze swojej działalności społecznej i zaangażowania w walkę o prawa człowieka.

    Aga Kozak
  • Anja Rubik o decyzji TK ws. aborcji: Myślę o tragedii Polek i polskich rodzin! Myślę o ich strachu i bólu
  • Czy kobieta może czuć się bezpieczna, jeśli zrobi aborcję za granicą? Pytamy prawnika
  • Przygotował zestawienie praw aborcyjnych z krajów katolickich Europy. Jak wypadają na tle Polski?
  • 'Od wczoraj w tym kraju strach zachodzić w ciążę' [LIST DO REDAKCJI]

    "Od wczoraj w tym kraju strach zachodzić w ciążę" [LIST DO REDAKCJI]

    - Uważam, że od wczoraj w tym kraju strach zachodzić w ciążę. Teraz to ogromne ryzyko. Moje koleżanki zastanawiają się między innymi nad tym, czy będą mogły czuć się bezpieczne, jeśli zrobią aborcję za granicą - pisze nasza czytelniczka.

    Nadesłane do redakcji
  • Ola Petrus: Dla bezpieczeństwa swojego i dziecka nie widzę możliwości zachodzenia w ciążę w tym kraju

    Ola Petrus: Dla bezpieczeństwa swojego i dziecka nie widzę możliwości zachodzenia w ciążę w tym kraju

    - Jako osoba o pewnym obciążeniu genetycznym, dla której posiadanie dzieci już jest drogą skomplikowaną i wymagającą niepopularnych decyzji, boję się, czy w ogóle będzie mi to dane w tym kraju. Czy na przykład zaraz nie zabronią in vitro, które dla mnie osobiście jest jedyną gwarancją na urodzenie dziecka bez mojej wady genetycznej. W tej chwili dla bezpieczeństwa swojego i dziecka nie widzę możliwości zachodzenia w ciążę w tym kraju - mówi nam Ola Petrus, komiczka, stand-uperka i aktywistka, osoba niskorosła.

    Aleksandra Pajewska-Klucznik
  • Zapadła decyzja TK ws. aborcji. Staśko: Kładą łapy na naszych ciałach, a my nie mamy podstaw prawnych do obrony

    Zapadła decyzja TK ws. aborcji. Staśko: Kładą łapy na naszych ciałach, a my nie mamy podstaw prawnych do obrony

    W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją RP. Orzeczenie zapadło większością głosów, co skutkuje złamaniem tzw. kompromisu aborcyjnego, który obowiązywał od 1993 roku. W praktyce oznacza to, że w momencie, w którym orzeczenie zostanie wpisane do Dziennika Ustaw, aborcja w Polsce praktycznie stanie się nielegalna. W 2019 roku na 1110 legalnych aborcji, aż 1074 zostało przeprowadzonych właśnie ze względu na tę - uznaną przez TK za nielegalną - przesłankę. Decyzja Trybunału zapadła mimo licznych protestów i braku poparcia społecznego dla zmian. O orzeczeniu nazwanym "piekłem kobiet" rozmawiamy z autorką, feministką i aktywistką, Mają Staśko.

    Aleksandra Pajewska-Klucznik
  • 'To nie będzie wyrok na kobiety. To wyrok na ludzi' [LIST DO REDAKCJI]

    "To nie będzie wyrok na kobiety. To wyrok na ludzi" [LIST DO REDAKCJI]

    22 października Trybunał Konstytucyjny przyjrzy się ustawie o planowaniu rodziny z 1993 roku. Sędziowie skupią się zwłaszcza na zapisie mówiącym, że aborcja w naszym kraju jest legalna w przypadkach, gdy przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby, która zagraża jego życiu. Kobiety już protestują, bojąc się wprowadzenia zakazu aborcji. Prezentujemy list naszej czytelniczki.

    Nadesłane do redakcji
  • Pieniądze czy miłość. Po co potrzebna jest nam intercyza?

    Pieniądze czy miłość. Po co potrzebna jest nam intercyza?

    Dla wielu osób rozmowa o intercyzie wydaje się nieelegancka i brana jest za oznakę braku zaufania. Nie chcemy też myśleć, że nasz związek skończy się niepowodzeniem, dlatego omijamy sprawy majątkowe szerokim łukiem. Patrząc jednak na statystyki rozwodów, może lepiej przemyśleć, czy w konkretnym przypadku zabezpieczenie siebie, czy partnera intercyzą nie tylko nie jest dobrym rozwiązaniem, ale i okazaniem sobie szacunku.

    Anna Wagrowski www.kobietaiprawo.pl
  • Manifa 2011

    Manifa 2011

    DOŚĆ WYZYSKU! WYMAWIAMY SŁUŻBĘ!  To hasło przewodnie tegorocznej Manify. Zobacz czego jeszcze domagały się kobiety na ulicach polskich miast.

    k.kołodziejczyk
  • Obóz feministyczny dla matek i córek

    Kilkanaście dziewczyn trzyma się za ręce. Zaczynają w linii prostej, a potem każda postępuje zgodnie z instrukcjami: Jesteś mężczyzną - krok do przodu. Jesteś kobietą - krok do tyłu. Jesteś Polką - krok do przodu. Jesteś buddystką - krok do tyłu. Łańcuch się rwie

    Tekst: Aleksandra Krzyżaniak-Gumowska
Więcej o:

prawa kobiet