prawa reprodukcyjne

 • Rejestr ciąż wchodzi w życie już niedługo. 'To jest przerażające. Napluli nam w twarz'

  Rejestr ciąż wchodzi w życie już niedługo. "To jest przerażające. Napluli nam w twarz"

  Przypomnijmy, że w czerwcu 2022 roku minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, na mocy którego w Systemie Informacji Medycznej znajdą się dane na temat zarejestrowanej ciąży. Według oficjalnych zapewnień resortu, do tych informacji dostęp mają mieć tylko medycy, ale Polki nie wierzą w te deklaracje. "Taki rejestr, będzie wykorzystany jako narzędzie represji" - czytamy w komentarzach internautów.

  Joanna Zaremba
 • Ordo Iuris chce ścigać za aborcję. 'Zatrzymać śmiercionośny przemysł'

  Ordo Iuris chce ścigać za aborcję. "Zatrzymać śmiercionośny przemysł"

  Ordo Iuris stworzyło "poradnik dla prokuratorów", w którym zawarto wskazówki jak skutecznie ścigać osoby udzielające pomocy w wykonaniu aborcji farmakologicznej oraz "przewodnika dla rodziców ", w którym obraża osoby ze społeczności LGBT. Teraz pierwszy z nich przekazano do Prokuratury Krajowej "wraz z zawiadomieniem". Ponadto fundamentalistyczna organizacja uruchomia portal poświęcony całkowicie tematyce ścigania za pomoc w aborcji.

  Joanna Zaremba
 • Piekło kobiet tuż za rogiem. Teksty sprzed niemal stu lat są aż za bardzo aktualne

  Piekło kobiet tuż za rogiem. Teksty sprzed niemal stu lat są aż za bardzo aktualne

  Feministki niestrudzenie powtarzają, że od lat dziewięćdziesiątych w dziedzinie praw reprodukcyjnych w Polsce kręcimy się w miejscu. Krok do przodu, dwa do tyłu, mobilizacja, protest i znowu mały krok w przód. Ostatnio wokół tematu prawa do aborcji napięcie znowu znacząco wzrosło. Dostęp do legalnego przerywania ciąży - i tak ograniczony do trzech zapisanych w ustawie przypadków - jest w naszym kraju coraz bardziej zagrożony.

  Dominika Buczak
Więcej o:

prawa reprodukcyjne