Jak dbać o higienę intymną?

Niby banał, ale nie każda z Was pewnie wie, dlaczego powinna podmywać się od przodu do tyłu, albo dlaczego płyn do higieny intymnej jest lepszy od mydła...

Jak uniknąć przykrych podrażnień i stanów zapalnych w miejscach intymnych? Tych kilka prostych reguł pozwoli Ci cieszyć się zdrowiem :)

1. Myj miejsca intymne dwa razy dziennie

W tym celu najlepiej używać specjalnych preparatów do higieny intymnej, które utrzymują odpowiednią florę bakteryjną miejsc intymnych. Płyn najlepiej rozprowadzać dłonią, gdyż na gąbkach gromadzą się bakterie, a następnie spłukiwać bieżącą wodą. Warto też przeznaczyć osobny ręcznik specjalnie do miejsc intymnych.

2. Pamiętaj, by myć się i wycierać "od przodu do tyłu"

Bakterie kałowe, które gromadzą się w okolicach odbytu mogą prowadzić do różnego rodzaju infekcji, jeśli dostaną się do pochwy. Dlatego kierunek podmywania się i podcierania jest taki ważny.

3. Podczas menstruacji zmieniaj środki higieniczne odpowiednio często

Maksymalny czas stosowania jednego tamponu to przeważnie 6 godzin w dzień i do 8 godzin w nocy (według producenta). Częstotliwość wymieniania tamponu należy jednak dostosować do takich czynników jak jego chłonność i intensywność krwawienia. Jeżeli masz taką możliwość, powinnaś podmywać się przy każdej zmianie podpaski czy tamponu.

4. Noś odpowiednią bieliznę

Koronki i aksamity są bardziej eleganckie i seksowne, ale mało przyjazne dla naszego ciała :( Bielizna nie może być zbyt obcisła, żeby przepuszczał powietrze. Unikaj też bielizny ze sztucznych tworzyw. Bawełna sprawdza się najlepiej. Możesz również skorzystać z nowych rozwiązań - bielizny z merylu czy rhovylu, które przepuszczają powietrze.

5. Nawilżane chusteczki zawsze w torebce

Dzięki nim możesz zadbać o higienę w podróży lub w miejscach, gdzie dostęp do prysznica może okazać się trudny.

Zobacz także:

Przyjęcie z okazji...pierwszej miesiączki. Dobry pomysł?

Rywalizacja - mobilizuje, czy paraliżuje?

Jak chodzić na szpilkach?