Żele do higieny jako uzupełnienie leczniczej kuracji

Nowy żel do higieny intymnej - pomoc w leczeniu schorzeń okolic intymnych.

Okolica sromu to częste miejsce lokalizacji różnych schorzeń. Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu jest jednym z najczęstszych i najbardziej znanych problemów. Większość kobiet przynajmniej raz w życiu choruje na drożdżakowe zapalenie pochwy, ale należy podkreślić, że wiele kobiet ma z tym problem nawet kilka razy w roku. Czynnikami usposabiającymi do rozwoju drożdżycy są: antybiotykoterapia, antykoncepcja hormonalna, cukrzyca, ciąża, aktywność seksualna. W przypadku częstych nawrotów drożdżakowego zapalenia pochwy należy wykonać poziom glukozy, żelaza i morfologię.

Nie zawsze jednak swędzenie i pieczenie musi oznaczać, że mamy do czynienia z drożdżycą. Objawy pieczenia, zaczerwienienia i świądu mogą występować  jako reakcja uczuleniowa na przykład na: płyny, w których jest prana bielizna, podpaski, czasami stosowanie chusteczek do higieny intymnej, a nawet papieru toaletowego. Testy kontaktowe wykazują, że najczęstszymi alergenami są kosmetyki, substancje zawarte w lekach, konserwanty, substancje zapachowe, guma, barwniki tkanin.

Wiele czynników drażniących występuje w środkach codziennego użytku takich jak: proszki do prania, płyny do zmiękczania tkanin, materiały z włókien syntetycznych. W okolicy sromu może dojść do powstania tak zwanego neurodermitu. Termin ten oznacza przewlekły wyprysk i często bywa długo nierozpoznawany. Charakteryzuje się zaczerwienienie, niezwykle silnym i krępującym swędzeniem skóry, zmianami wypryskowymi przebiegającymi z pogrubieniem naskórka. Neurodermit należy różnicować ze zmianami łuszczycowymi, które mogą być bardzo podobne, ale zazwyczaj charakteryzują się mniejszym swędzeniem skóry. Osoby ze zmianami łuszczycowymi w okolicach intymnych zwykle mają albo dodatni wywiad w kierunku tej choroby jak również pomocne w diagnostyce może być stwierdzenie innych zmian łuszczycowych na ciele.

Rzadką, ale niezwykle uciążliwa chorobą w obrębie sromu jest liszaj twardzinowy i zanikowy. Początkowo charakteryzuje się on powstawaniem białych ognisk i ścieńczeniem skóry z możliwością rozszerzania się zmian nawet na okolicę odbytu. Choroba ta jest bardzo trudna do leczenie i zazwyczaj nie uzyskuje się całkowitej poprawy. W okresie po menopauzalnym u kobiet zmniejsz się ilość estrogenów, co może skutkować większą tendencją do podrażnień, infekcji i stanów zapalnych. Śluzówka staje się cieńsza i jest bardziej wrażliwa. W przypadku wszystkich wymienionych schorzeń ważną rolę odgrywa prawidłowa higiena miejsc intymnych. Zdecydowanie odradza się używanie zwykłych mydeł lub żeli zawierających barwniki i środki perfumowane. Żele do higieny intymnej, najlepiej takie które maja w swoim składzie kwas mlekowy i substancje łagodzące podrażnienia idealnie dbają o utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej i chronią przed wnikaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Dodatkowo zabezpieczają utrzymanie prawidłowego pH pochwy. Odpowiednia pielęgnacja okolic intymnych może przyczynić się do zmniejszenia nawrotowości każdego z wymienionych i tak trudnych do leczenia problemów. Odpowiednio dobrane żele do higieny intymnej stanowią cenne uzupełnienie leczniczej kuracji dermatologicznej. Bożena Bierzniewska - Specjalista dermatolog