Twój Weekend

 • Minęły trzy lata. A my piszemy o równouprawnieniu na co dzień [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
 • 'Czego ryczysz, bekso?', 'proszę się ogarnąć'. Rodzić po ludzku, ale nie w Polsce [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  "Czego ryczysz, bekso?", "proszę się ogarnąć". Rodzić po ludzku, ale nie w Polsce [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  "Słabo rodzisz", "nie pani pierwsza, nie ostatnia", "nawet z takich małych piersi cieknie mleko" - to słowa, które wciąż padają na salach porodowych w Polsce. Pandemia przyniosła nowe problemy w opiece okołoporodowej - odczuwalne i przez pacjentki, i przez personel. Niektóre położne o realiach pracy mówią wprost: "Nie ma żadnych procedur, wszystkie byłyśmy chore", "to jest nie do opisania".

  Katarzyna Nowak
 • 'Muszę spalić wszystko, co osiągnęłam'. Afgańskim kobietom zawalił się świat [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  "Muszę spalić wszystko, co osiągnęłam". Afgańskim kobietom zawalił się świat [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Były prokuratorkami, sędziami, policjantkami, wykładowczyniami, dziennikarkami i krykiecistkami. Gdy tylko im to umożliwiono, w 2001 roku tłumnie poszły na studia. Po dojściu talibów do władzy afgańskim kobietom ponownie zawalił się świat. Z kraju docierają kolejne relacje o szkołach i uniwersytetach, które zamykają swoje drzwi dla dziewcząt. Kobietom nakazano siedzenie w domach. Niektóre - ryzykując życiem - wychodzą na ulice, by zaprotestować. - Musimy walczyć o nasze prawa - mówią.

  Katarzyna Nowak
 • Media zawiodły Britney Spears, Taylor Swift, Meghan Markle. I należą im się przeprosiny [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Media zawiodły Britney Spears, Taylor Swift, Meghan Markle. I należą im się przeprosiny [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Media powinny ją przeprosić - to jedna z opinii, która najczęściej pojawiały się po premierze filmu dokumentalnego o Britney Spears. I nie tylko ją. Tabloidy zwłaszcza, ale również magazyny opiniotwórcze przez lata krytykowały, śledziły, zawstydzały, oceniały i poddawały ostracyzmowi wiele znanych kobiet. W oddali jawi się jednak zmierzch tych czasów.

  Wiktoria Beczek
 • W Polsce klienci dzwonią głównie, jak się upiją i im się 'zachce'. My tak nie pracujemy [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  W Polsce klienci dzwonią głównie, jak się upiją i im się "zachce". My tak nie pracujemy [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  - Za granicą jest normalne, że do dominy się umawia na wizytę parę dni wcześniej. W Polsce klienci dzwonią głównie, jak się upiją i im się "zachce". Niewyedukowani klienci potrafią nawet zadzwonić o drugiej w nocy, że będą za pół godziny. My tak nie pracujemy. To koszmarny brak znajomości zasad, elegancji i brak szacunku do naszej pracy oraz nas jako ludzi - mówi Magda* - domina i aktywistka, która działa na rzecz praw osób pracujących seksualnie w Polsce.

  Aga Kozak
 • Ks. Monika Zuber: Skończyłam teologię i na studiach nie usłyszałam prawie o żadnej kobiecie z historii Kościoła [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
 • Gwałt, a po nim kolejna trauma. 'Boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Gwałt, a po nim kolejna trauma. "Boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Rocznie w Polsce dochodzi do dwóch lub trzech legalnych aborcji ciąży powstałych w wyniku gwałtu. Tymczasem organizacje kobiece informują, że rocznie dochodzi do ok. 30 tys. gwałtów, a to znaczy, że niechcianych ciąż jest znacznie więcej. - Proszę sobie wyobrazić, co może czuć taka kobieta. Nie dość, że jest przerażona, nie dość, że musi sobie poradzić z ciążą po gwałcie, to jeszcze boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela. A państwo jej nie pomaga, tylko chce, żeby była wtórnie wiktymizowana, przechodziła przez całe piekło procedur prawnych, żeby dać sobie szansę na przerwanie ciąży w szpitalu, bezpiecznie - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Kamila Ferenc z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

  Urszula Abucewicz
 • Tylko kilka proc. ulic ma nazwy na cześć kobiet. Niektórzy wciąż boją się 'scenariusza z Seksmisji' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Tylko kilka proc. ulic ma nazwy na cześć kobiet. Niektórzy wciąż boją się "scenariusza z Seksmisji" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  W Polsce kobiety wciąż są bardzo słabo widoczne w przestrzeni miejskiej - w każdym mieście średnio tylko kilka procent ulic nosi nazwy na ich cześć, a zwiększenie liczby patronek to procedura bardzo żmudna. Widać jednak zmiany. Na fali Strajku Kobiet w wielu miastach powstają ronda Praw Kobiet, popularność zyskują także inicjatywy mające wprowadzić swojego rodzaju parytety w nadawaniu ulicom nowych patronatów. Nie chodzi o przedkładanie płci nad zasługi, a o docenienie kobiet, które w przestrzeni publicznej przez setki lat zaistnieć zwyczajnie nie mogły. Skąd tak mało patronek?

  Katarzyna Nowak
 • Zakaz aborcji to nie tylko problem kobiet [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Zakaz aborcji to nie tylko problem kobiet [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Zakaz aborcji - choć może się tak wydawać - dotyczy nie tylko kobiet. Brak możliwości przerwania ciąży to problem wszystkich osób z macicami, a więc też wielu trans mężczyzn i osób niebinarnych. Tymczasem część z nich, gdy upomina się o inkluzywność, słyszy, że szkodzi protestom przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego. - Wymazując osoby trans i niebinarne z dyskusji o aborcji, tylko pogłębiacie naszą samotność - argumentują.

  Wiktoria Beczek
 • 'Kaczyński powtarzał, że musimy bronić Polski. No i wyszłyśmy jej bronić' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  "Kaczyński powtarzał, że musimy bronić Polski. No i wyszłyśmy jej bronić" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  - Wierzę mocno w to, że kiedyś uda się nam wywalczyć taką Polskę, w której każdy czułby się bezpiecznie. Nigdy natomiast nie będę w stanie zrozumieć tego, co kierowało tymi, którzy są za to odpowiedzialni - mówi 16-letnia Natalia. - Jestem w ciąży i czas decyzji Trybunału zbiegł się z czasem wykonywania przeze mnie badań prenatalnych i oczekiwania na wyniki. To był koszmar - dodaje Marta. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji sprawiło, że na ulice polskich miast wyszły tysiące Polek. I nie składają broni, choć po raz kolejny władza chce udawać, że ich nie słyszy.

  Katarzyna Nowak
 • Niewygodna gościni, czyli narodowy spór o feminatywy [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Niewygodna gościni, czyli narodowy spór o feminatywy [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Pani poseł czy posłanka? Pani chirurg czy chirurżka? Pani prezydent, a może prezydentka? Narodowy spór o feminatywy, czyli żeńskie odpowiedniki rzeczowników rodzaju męskiego trwa w najlepsze. Choć formy te były powszechnie używane w dwudziestoleciu międzywojennym i wówczas nikogo nie dziwiła architektka czy mówczyni, dziś wyszły z powszechnego użycia i wielu uwierają. Ale dwadzieścia posłanek Lewicy nie chce być nazywanych paniami poseł. Pismo wystosowane przez nie do szefowej Kancelarii Sejmu sprawiło, że dyskusja na temat feminatywów znów rozgorzała.

  Natalia Jeziorek
 • 'Słyszymy przyrostki żeńskie, bo są potrzebne' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  "Słyszymy przyrostki żeńskie, bo są potrzebne" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Niektórzy mówią, że pilotka czy dyplomatka to nie są ludzie, tylko przedmioty, że pilotka to nie kobieta, która siedzi za sterem samolotu albo pilotuje wycieczkę, tylko czapka. I że dyplomatka to teczka, a nie kobieta zajmująca się dyplomacją. Tymczasem słowo "pilotka" może określać zarówno czapkę, jak i osobę. W każdym języku występuje wieloznaczność i to kontekst wskazuje na sens słowa. Rozmawiamy o tym z językoznawczynią, dr hab. Katarzyną Kłosińską.

  Dominika Buczak
 • Tak wyglądałby Sejm bez mężczyzn. Tylko co czwarty poseł to kobieta [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
 • Co nowego w Kodeksie pracy? Drobne różnice mogą wiele zmienić [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
 • 'Ochrona przed dyskryminacją zaczyna się już na etapie rekrutacji' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  "Ochrona przed dyskryminacją zaczyna się już na etapie rekrutacji" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  - Odkąd posłałam synka do żłobka, gdzie zaczął częściej chorować, pojawiały mi się myśli w głowie, że zaczynam być niewygodną pracowniczką - matką z małym dzieckiem, bez babci czy dziadka, którzy mogliby się zająć wnukiem - mówi zwolniona z pracy kobieta. - Nigdy nie usłyszałam zastrzeżeń co do mojej pracy. Jest mi wstyd, no bo z jakiego innego powodu zwalnia się dziś ludzi, skoro mówi się, że mamy rynek pracownika.

  Nina Harbuz
 • Amerykańskie piłkarki walczą o równe płace. Są mistrzyniami świata, ale słyszą, że nie zasługują na więcej [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Amerykańskie piłkarki walczą o równe płace. Są mistrzyniami świata, ale słyszą, że nie zasługują na więcej [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Ich nagrody za zwycięstwo były o połowę niższe od tych, które polscy piłkarze otrzymali po odpadnięciu z fazy grupowej męskich mistrzostw. Zarabiają niecałe 40 proc. tego, co ich znacznie mniej utytułowani koledzy w tej samej federacji. Nienawidzi ich prezydent, ale są idolkami małych dziewczynek. Amerykańskie piłkarki walczą o równouprawnienie.

  Wiktoria Beczek
 • Kobiety muszą oglądać kobiety. Wtedy sportsmenki będą zarabiać więcej [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Kobiety muszą oglądać kobiety. Wtedy sportsmenki będą zarabiać więcej [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Za mało jest kobiet w telewizji i przed telewizorem. Panie nie oglądają transmisji z zawodów kobiet, sponsorów niska oglądalność nie interesuje, a to oni rządzą rynkiem i wpływają na to, kto ile zarabia. Większa oglądalność to więcej reklam i więcej pieniędzy. Więcej również dla samych sportowców. Więcej, więcej, więcej. Nie punktów, goli, ciosów, zwycięstw. Pieniędzy. Najwięcej nie zarabiają najlepsi, a najpopularniejsi.

  Dawid Szymczak
 • Graniem zarabia coraz więcej kobiet. Są nagrody i sponsorzy, rosnące zainteresowanie oraz pieniądze [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Graniem zarabia coraz więcej kobiet. Są nagrody i sponsorzy, rosnące zainteresowanie oraz pieniądze [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Kobiety grają dla rozrywki i dla pieniędzy. Są coraz bardziej widoczne i osiągają kolejne sukcesy. Twórcy komputerowych strzelanek, RPG czy gier fabularnych liczą się z tym, że coraz większa część ich produkcji trafia w ręce graczek. Są gamerki, e-sportsmenki i twórczynie gier. Kobiety zarabiają grą, choć ich stawki nie są jeszcze porównywalne z męskimi. Nie jest to dla nich najłatwiejsze środowisko, ale nie dają się spychać na bok.

  Dominika Buczak
 • Gdy gracze orientują się, że jest kobietą, bywa różnie. 'Może mi siądziesz na kolanach?' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
 • Seksizm po profesorsku. Od niestosownych uwag przez niechciany dotyk po gwałt [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Więcej o:

Twój Weekend

 • Poznajcie Vampire Weekend!

  Ostatnio wiele z Was przy okazji publikacji tutaj którejś z listy najlepszych NME stwierdziła - 'Vampire Weekend? O, to chyba coś w moim stylu. Muszę posłuchać.' A teraz pojawia się idealna okazja, żeby zespół ten wam przybliżyć. Właśnie wydał swój drugi album. Nie, nie będzie mrocznie. Cape Cod

 • Kids Weekend w 4fun.tv

  W 4fun.tv Dzień Dziecka startuje już 29 maja! Przez cały weekend anteną stacji rządzić będą klipy, które rozruszają i małych, i dużych. To specjalna dedykacja dla tych, którzy starannie pielęgnują istniejące w ich dziecko ;) Kids Weekend w 4fun.tv: 29 - 31 maja, zapraszamy! Oglądaj Weekendy

 • Ostatni klaps na planie "Weekendu"

  ''Weekend'' to reżyserski debiut Cezarego Pazury. Ostatni klaps na planie padnie w ten weekend w budynku Forum 76. Business Centre w Łodzi. Po 41 dniach zdjęciowych ekipa filmowa zakończy pracę. W ostatnich scenach "Weekendu" zagrają m.in. Paweł Wilczak, Jan Frycz, Antoni Królikowski. Przez te 41

 • Weekend poza miastem? Zobacz co ze sobą zabrać!

  Sezon urlopowy trwa. Mimo, że z utęsknieniem czekasz na swoje wymarzone kilkanaście dni wolnego, a czas oczekiwania wydłuża się w nieskończoność, zaplanowałaś weekend poza miastem? Nie wiesz co spakować do walizki, aby bez trosk i problemów spędzić dwa dni w doskonałym humorze? Nic prostszego! Mamy

 • Weekend z Beyonce w 4fun.tv

  W nadchodzący weekend w 4fun.tv zrobi się naprawdę gorąco! Pojawi się najlepsza amerykańska wokalistka r'n'b! Specjalnie dla Was serwujemy kawałki seksownej Beyounce! Oglądajcie weekend specjalny w dniach: piątek - 14.00, 19.00, sobota - 9.00, 10.30, 15.00, 19.00 niedziela - 9.00, 10.30, 15.00

 • Kolejny weekend z VeryVery

  , które nie pracują w stacjonarnym salonie kosmetycznym, tylko cały potrzebny, bardzo profesjonalny sprzęt do zabiegów mają w formie przenośnej. Pakują go w samochód i przyjeżdżają do domu klienta. Abyście mogły przekonać się jak dobrej jakości są to usługi w trakcie najbliższego weekendu z VeryVery będziecie mogły

 • Weekend z Madonną w 4fun.tv!!!

  z artystką. Nie możecie tego przegapić!!! Weekend z Madonną w 4fun.tv już od 21 sierpnia. U nas weekend trwa aż 3 dni!!!

 • Książka na weekend - nasze propozycje

  Zaczynamy nowy cykl, w którym chcemy przedstawić wam nasze propozycje książek, które pochłonęły nas całkowicie już od pierwszej strony i których po prostu nie mogłyśmy odstawić. Czyli idealne pozycje na długie zimowe weekendy. Każda z nas wybrała lekturę w zupełnie innej stylistyce. Niektóre

 • 90s Weekend w 4fun.tv

  W dniach 8 - 10 maja 4fun.tv zabierze swoich widzów w prawdziwą podróż sentymentalną. Ponownie nastaną kolorowe lata 90. Stacja zagra utwory, których większość z nas słuchała na pierwszych wymarzonych walkmanach ;) Oglądaj Weekendy Specjalne w 4fun.tv w: Piątki o 16:00 i 19:00, Soboty i niedziele o

 • Weekendowi wojownicy

  spadnie. Jeśli będziesz ruszać się tylko w weekend, nie będzie mogło być mowy o akumulacji krótkoterminowych skutków. Naukowcy twierdzą, że właśnie dlatego ryzyko śmierci u osób ćwiczących tylko w weekendy i spalający w czasie jednej lub dwóch sesji ćwiczeń 1000 kcal, jest podobna jak w przypadku osób