ubóstwo
-
Polscy seniorzy nie dojadają? "Przychodzą i pytają, co jest dziś po taniości"
Temat ubóstwa wśród seniorów powraca - niestety - jak bumerang. W zeszłym roku pisaliśmy o ciężkiej sytuacji starszych osób w zderzeniu z galopującą inflacją. Jak czytamy w "Tygodniku Powszechnym" z aktualnych szacunków wynika zaś, że co trzeci senior w Polsce jest niedożywiony.
-
Mama czwórki dzieci całe dnie żyje na samej kawie i herbacie. "Zjem, jeśli już naprawdę muszę"
Victoria Walker pochodzi z miasta Bath w brytyjskim hrabstwie Somerset. Kobieta znajduje się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. W rozmowie ze stacją ITV przyznała, że nie stać jej na żadne wydatki, związane z na tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia. Powiedziała też, że żywi się tylko i wyłącznie resztkami, których nie dojadają jej dzieci.
-
Pytają, po ile cukier albo masło. I mówią: a to nie, dziękuję
To jest bardzo często wybór: albo zakupy spożywcze, albo leki. Polscy seniorzy niezwykle dotkliwie odczuwają skutki inflacji i postępującej drożyzny. Wyraźnie widzą to m.in. pracownicy sklepów. - Zobaczą cenę i rezygnują - słyszymy.
-
Pani Beatka na święta chciałaby kuchenkę mikrofalową. I patelnię, bo mąż niechcący zniszczył
Ceny rosną, a wraz z nimi poziom ubóstwa wśród seniorów, którzy często muszą dokonać wyboru: leki czy jedzenie. - Jest dramat. Większość ludzi, którym pomagamy, to właśnie osoby w starszym wieku - mówi Roma Łojewska, prezeska ursynowskiego Stowarzyszenia Społeczników "Ariadna". Jej podopieczni mogli w tym roku napisać listy do św. Mikołaja. O co proszą? O ciepłe rękawiczki. Podkoszulek. Kapcie, szlafrok. Zimową kurtkę.
-
BBC: TikTok wyzyskuje najbiedniejszych przez transmisje na żywo. "To chciwość"
Wiele syryjskich rodzin, które trafiły do obozów uchodźczych, w wielogodzinnych transmisjach live na TikToku błaga widzów o darowizny w postaci tzw. wirtualnych prezentów. TikTok przejmuje 70 procent dochodów z tego rodzaju podarunków - wykazało śledztwo dziennikarzy brytyjskiej stacji BBC.
-
Bieda w Polsce. Życie Hanki i Tadka było cudowne - firma, dom, ogródek, dwójka dzieci. Jedno wydarzenie zmieniło ich życie
12 zł. Tyle średnio mogą wydać dziennie osoby najuboższe. A bywa, że i mniej. Czasem na miesiąc po opłaceniu wszystkich rachunków zostaje 67 zł. Wystarczy choroba, wypadek, jedno nieszczęśliwe zdarzenie, by ubóstwo zapukało do drzwi. W tym roku dodatkowe żniwo zbiera pandemia. Czy ubóstwo w Polsce wzrasta? Rozmawiam z Joanną Sadzik, prezeską Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje akcję Szlachetna Paczka.
-
Pandemia pogłębiła ubóstwo. Jednak najbogatsi ludzie świata podwoili swoje majątki
W okresie pandemii dziesięciu najbogatszych ludzi świata podwoiło swoje fortuny. Tak wynika z raportu organizacji ds. rozwoju Oxfam opracowanym przed rozpoczęciem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
-
Szlachetna Paczka opublikowała Raport o Biedzie 2021. Aż 2 miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie
Według Raportu o Biedzie opublikowanego przez Szlachetną Paczkę ponad 2 miliony Polaków żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa. Niestety bardzo dużą część z nich stanowią dzieci. Jak więc to możliwe, że 1/3 z badanych nie zna nikogo w tak skrajnej życiowej sytuacji?