wyrok TK
-
Pani Dorota miała już skompletowaną wyprawkę. "Miał być Wojtuś, jak Dorotki tata"
- Nogi się pode mną ugięły. Myślałam, że zemdleję. Byłam u siebie w pracy w szpitalu, w swoim gabinecie. Zadzwonił mój brat. Strasznie płakał. "Dorota nie żyje". Pamiętam tylko, że wyszłam na korytarz i słaniając się na nogach, poszłam do dyżurki - mówi nam Ilona Adamczyk, kuzynka 33-letniej Doroty, która zmarła w maju w szpitalu w Nowym Targu.
-
"Chcieli ze mnie zrobić żywy inkubator". Tak wygląda piekło kobiet po wyroku TK
- Gdy byłam w ciąży, zaczęłam bardzo późno kompletować wyprawkę dla dziecka. Do ostatniej chwili miałam poczucie, że nigdy nic nie wiadomo. Dopiero w 8. miesiącu kupiłam pierwsze śpioszki - mówi dziennikarka Daria Górka, która opisała historie składające się na tytułowe "Piekło kobiet PL". To nie tylko pokłosie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, delegalizującego aborcję ze względu na ciężkie wady płodu. To także cała otoczka i brak systemowej opieki nad kobietami, które w Polsce zachodzą w ciążę.
-
Niepełnosprawnej 14-latce po gwałcie odmówiono legalnej aborcji. "Szpitale powołały się na klauzulę sumienia"
Skandaliczne zachowanie szpitali, do których zwróciła się ciocia zgwałconej 14-latki z niepełnosprawnością, nagłosiła fundacja FEDERA. Bliscy dziewczynki skontaktowali się z organizacją, ponieważ nikt nie chciał udzielić im pomocy.
-
Co zmieniło się po dwóch latach od wyroku TK? Uczestniczki protestów: Widzę konsekwencje terroru
W sobotę minęły dwa lata od wydarzenia, które diametralne zmieniło życie Polek. Co dziś odczuwają uczestniczki tych protestów, mieszkanki polskich miejscowości, których poczucie niesprawiedliwości i wola walki o swoje prawa wypchnęła wtedy na ulice? W rozmowie z kobieta.gazeta.pl dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Konkluzje nie są zbyt pozytywne. Ale wszystkie zgodnie przyznają: nigdy nie zapomną poczucia wielkiego zjednoczenia, które im wtedy towarzyszyło.
-
Dwa lata po wyroku TK. Wstrząsające dane FEDERY. "Czas pełny bólu i cierpienia"
Ponad 20 tysięcy telefonów od rana do nocy, 28 interwencji w szpitalach i kilkadziesiąt skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w związku z łamaniem prawa ciężarnych pacjentek przez szpitale. Fundacja FEDERA zrobiła podsumowanie ostatnich dwóch lat od wyroku Trybunału Konstytucyjnego, delegalizującego aborcję w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. Kobiety w Polsce obawiają się o swoje życie - ostrzegają działaczki.
-
"Nie jestem strachliwa, ale kiedy rozmawiam o aborcji, to zastanawiam się, co ryzykuję"
- Na szczęście na razie mogę o seksie i seksualności swobodnie rozmawiać. Chociaż ta swoboda też jest ograniczona, bo szkoły są zastraszane przez kuratorów, że jeżeli będą wpuszczać do szkoły organizacje pozarządowe - a taką jest współprowadzony przeze mnie Spunk - które zajmują się czymś, co nie jest po linii z obecną władzą, to będą miały kłopoty - rozmawiamy z Aleksandrą Dulas, edukatorką seksualna i terapeutką o tym, co się zmieniło od wyroku TK z 2020 roku.
-
"Lęk przed ciążą zaczyna się od straszenia, że prezerwatywa ma pory. Nie pomaga też restrykcyjna ustawa antyaborcyjna"
- "Uważaj, bo ci zrobi dziecko!" albo "Uważaj, bo jej zrobisz dzieciaka!" - to sprawi, że 15- / 16-latek nie będzie nawiązywał zdrowej relacji intymnej opartej o porozumienie tylko o manipulację - będzie widział w kobiecie taką, "co złapie na dziecko", a nastolatka w mężczyźnie predatora. I jak oni mają sobie wzajemnie zaufać? - z seksuolożką dr Agatą Loewe rozmawiamy o lęku przed ciążą wzmaganym przez ustawę antyaborcyjną i o tym, że straszenie seksem sprawia, że więcej kobiet nie zachodzi w ciążę.
-
Miały umówione legalne zabiegi przeprowadzenia aborcji. "Zamknięto im drzwi na ostatniej prostej"
Od kilku dni obowiązuje w Polsce restrykcyjne prawo aborcyjne. Jak informuje Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu, czterem osobom odmówiono wykonania zaplanowanych zabiegów. Siedem w najbliższym czasie wyjedzie do Holandii albo Anglii na zabieg.
-
Prof. Łętowska o opublikowaniu wyroku TK w sprawie aborcji: Wszystkie drogi są otwarte
27 stycznia zostało opublikowane uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które uznało za niezgodną z konstytucją aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Jeszcze tego samego dnia o godz. 23:15 wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw i niniejszym kompromis aborcyjny z 1993 roku został złamany. Na ulice wyszły tłumy. Miliony Polek i Polaków nie zgadzają się z tym wyrokiem. - Wyrok trybunału nie zamyka legislatorowi - Sejmowi - żadnej drogi. Wszystkie drogi są otwarte - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl prof. prawa Ewa Łętowska, była pierwsza Rzeczniczka Praw Obywatelskich i była sędzia w Trybunale Konstytucyjnym.