wywiad gazeta.pl
-
"Lot do domu? Ja nie mam domu. Miałam romantyczną wizję, że to świat jest moim domem"
Iwona Chodorowska w listopadzie 2019 roku ruszyła razem z partnerem w podróż jachtem. Pandemia zatrzymała ich w porcie na Wyspach Kanaryjskich chwilę przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego w całej Hiszpanii. Gdyby dotarli tam później, musieliby stać na kotwicy na morzu.
-
"Trwająca kilka godzin erekcja to nie jest powód do radości, raczej do zmartwienia"
Pacjentom się wydaje, że mają nietypowy problem. A do mnie co 20 minut przychodzi mężczyzna z zaburzeniami erekcji - twierdzi dr n. med. Piotr Paweł Świniarski, androlog.
-
"Ludzie uważają, że to fajne zdradzać sobie intymne fakty ze swojego życia. Nie wolno tego robić"
Gdy ludzie się poznają i rodzi się między nimi uczucie, są przekonani, że to takie fajne zdradzać sobie różne intymne fakty ze swojego życia, również te dotyczące przeszłości seksualnej. Nie wolno tego robić - mówi psycholog Bianca-Beata Kotoro.
-
"Mojej klientce często śniło się, że jest masowana. Gdy się odwracała, widziała szefa"
Sny erotyczne nie muszą być odzwierciedleniem naszych realnych pragnień i potrzeb - mówi psycholog Bianca-Beata Kotoro. Co jednak może oznaczać sen, po którym jedyne, co czujemy, to wstyd i zażenowanie? Co więcej, co jakiś czas on do nas wraca...
-
"Historia Piotra Woźniaka-Staraka daje ludziom impuls do myślenia o sobie i leczenia swoich kompleksów"
- Wiele osób ma jednoznaczną opinię o bogatych - że to ludzie zdegenerowani, niekierujący się w życiu żadnymi wartościami, którzy tylko piją i ćpają, są przekonani o tym, że wszystko im wolno. One nie myślą o tym, że doszło po prostu do ogromnej, rodzinnej tragedii - mówi Konrad Maj, psycholog społeczny Uniwersytetu SWPS.
-
W fandomach "erotycznych" jest jak na Pornhubie. Wystarczy wpisać odpowiednie hasła
- Kto nie należy do społeczności fanowskiej, nie zrozumie jej - mówi Justyna, która od 11 lat tworzy literaturę fan fiction. Alternatywnym losom bohaterów popkultury, które tworzy wraz z innymi autorami z całego świata, często daleko do grzecznych historyjek. To świat, w którym puszczają wszystkie hamulce, nie ma cenzury, praktycznie wszystko jest dozwolone.
-
"Matka wystarczy, że coś powie i wszyscy jej wierzą, ojciec musi zawsze wszystko udowadniać"
Matki czują się w wielu sytuacjach bezkarne. Mój klient po wielu miesiącach walki o dzieci w końcu się poddał. Jak czytał przed sądem oświadczenie, to płakał. A ja razem z nim - mówi Joanna Daczyńska, adwokat rodzinny dla mężczyzn.
-
Mężczyzna, którego poznała na Tinderze, z dnia na dzień zniknął. "Myślisz sobie, że to twoja wina"
Przez osiem lat żyłam z jednym mężczyzną i się rozwiodłam. Po takim doświadczeniu, jak wchodzisz w relacje, nie myślisz o nich jako o czymś, co będzie trwało do końca życia. Zdajesz sobie sprawę, że to bardzo szkodliwe założenie - opowiada Joanna Jędrusik, która po rozstaniu z mężem przez kilka lat intensywnie korzystała z aplikacji randkowej Tinder i opisała to w reportażu "50 twarzy Tindera".
-
'Nie ma dobrego momentu na rozstanie, kiedy są dzieci. Rodzice zawsze szukają pozytywnych stron swojej decyzji'
- W systemie rodzinnym dziecko jest lustrem, w którym wszystko się odbija. Jeśli coś się dzieje nie tak, dziecko to wyczuje - mówi psycholog dziecięcy Marta Majorczyk. Jej zdaniem z perspektywy dziecka nie ma dobrego momentu na rozstanie rodziców, a w Polsce w dalszym ciągu "dobre rozstanie" jest rzadkością. Rodzice o dziecku często zapominają.
-
''Dokładnie pamiętam ludzi, których nie udało mi się uratować. Było ich sześcioro''
Nie jest tak, że o tym bez przerwy rozmyślam, że tym żyję. Ale przy rozmowie na temat mojej pracy te obrazy do mnie wracają, są gdzieś w głowie - przyznaje Rafał Sroka, ratownik WOPR-u.
-
Zalej wodą i odstaw na 14 dni. Hortensje gęsto obsypią się kwiatami
-
Ta bluzka Pepco za 20 zł ma hitowy krój i zamaskuje odstający brzuch
-
Ta sukienka to nie tylko eleganckie rozwiązanie, ale przede wszystkim praktyczneMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Czym podlewać pomidory? Rozpuść w wodzie, a będą rosły jak na drożdżach
-
Jak wyglądała 19-letnia Doda? Fani w szoku: "Wyglądasz tu na jakieś 15 lat"
- Jak nakładać skrzyp polny na włosy? Stosuj jeden trik, a zobaczysz efekt
- Popularne przesądy zaręczynowe. Jeden dzień tygodnia przynosi pecha
- Marcelina Zawadzka nosi ją zamiast marynarki. "Potrafisz zaskoczyć"
- Hoduj i korzystaj z niezwykłych właściwości. Babcie ją uwielbiały
- Z pomocą makijażu zmienia się nie do poznania. "Jesteś taka piękna"
-
''Na imprezie podszedł do mnie gość i pyta: Czy jak nie masz włosów, to jesteś sprawna seksualnie?''
Zatkało mnie. Potem pomyślałam, że mogłam mu odpowiedzieć ironicznie: "Tak stary, chce mi się jeszcze bardziej, nie wiem, czy podołasz". Bo co masz odpowiedzieć? - wspomina Marta Kawczyńska, która od lat cierpi na łysienie plackowate.
-
"Kobieta, której mąż miał przedwczesny wytrysk, powiedziała mu, że nie będzie otwierać wesołego miasteczka na dwie minuty"
Mężczyźni czują się coraz bardziej dyskryminowani w pracy ze względu na płeć - wynika z najnowszego badania Hays Poland. Skarżą się też, że sądy w ogromnej większości przyznają matkom prawo do opieki nad dziećmi. Zwracają uwagę na coraz więcej przedsięwzięć organizowanych pod szyldem "tylko dla kobiet". W czasach kiedy kobiety skutecznie walczą o swoje, mężczyźni czują się gnębieni i pomijani. - I mają prawo - potwierdza Michał Pozdał, seksuolog i psychoterapeuta.
-
"Mąż znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. Wyznała mi: Zostanie samotną matką było najlepszą decyzją w moim życiu"
Po publikacji rozmowy o tym, jak się rozstać, seksuolog i psychoterapeuta Michał Pozdał otrzymał prawie 300 mejli od czytelników. Przyznaje: Od 15 lat współpracuję z mediami i jeszcze czegoś takiego nie widziałem.
-
Katarzyna Grochola: Lekarze dawali mi najwyżej trzy miesiące. Powiedzieli, żebym się przygotowała
Dlatego bardzo się liczę z życiem, ale wiem też, że nie polega ono na tym, żeby się komuś podobać czy nie podobać. Nie jestem zależna od cudzych opinii. Zranić mnie mogą tylko bliscy - mówi pisarka.
-
"Kiedyś to się związki naprawiało, a dziś się szuka nowych. I wie pani co? Bardzo dobrze!"
W Polsce na trzy zawierane śluby przypada jeden rozwód. Ludzie coraz częściej decydują się na to, żeby się rozstać. Seksuolog i psychoterapeuta Michał Pozdał przekonuje, że to dobrze. - Jeśli jest o co walczyć, to trzeba walczyć. Chcę jednak patrzeć na rozstanie jako na wartość, a nie problem cywilizacyjny - mówi.
-
Nawrócona zakupoholiczka: Na początku odbiło mi w drugą stronę. Zostałam neofitką niewydawania, żyłam jak mniszka
- Poczułam, że muszę zrobić porządek z finansami, bo nie może być tak, że mam trzydzieści parę lat i zamiast oszczędnościami mogę się pochwalić zadłużoną kartą, debetem i wydaną połową pieniędzy, które rodzice odkładali dla mnie przez lata - mówi Ania, nawrócona materialistka.
-
Roksana Węgiel: Każdy mój sukces zawdzięczam przede wszystkim Bogu
Wierzę w Boga. Wierzę też, że nic nie dzieje się bez powodu. Jak coś się nie wydarzyło, jestem spokojna. Wiem, że może kiedyś, w przyszłości się wydarzy - mówi 14-letnia wokalistka.
-
Często słyszę: Pani Agato, co pani sobie myśli, że ja nie mam nic innego do roboty, tylko się masturbować?
- Tak jak z twarzą idziemy do kosmetyczki, tak z waginą idziemy do seksuologa czy sex coacha. Bardzo wiele kobiet ma permanentnie ściśnięte mięśnie Kegla, więc nic dziwnego, że nie czerpią przyjemności z masturbacji - mówi seksuolożka dr Agata Loewe.
-
''Dziwnie się czuję opowiadając, jak wyglądało życie moich rodziców. Mam nadzieję, że ojciec tego nie widzi''
Kiedy mama odchodziła, ojciec się koło niej krzątał i jak tylko mógł. Pewnego wieczoru poczuł, że ona intensywnie się w niego wpatruje. "Bardzo cię kocham" - powiedziała - wspomina Maria Konwicka, córka Tadeusza Konwickiego.
-
Jola ma 66 lat i jest blogerką kulinarną. Zapytaj, a poradzi ci, co ugotować na obiad
Z prośbą o poradę piszą do mnie na blogu i na Facebooku ludzie praktycznie w każdym wieku. Hipsterzy, którzy chcą zaskoczyć znajomych jakimś tradycyjnym daniem, i gospodynie domowe, które szukają inspiracji - opowiada Jola.
-
Odszedł z Kościoła katolickiego, został pastorem, ma żonę i dzieci. ''Wkradła się pustka, poczucie, że robię coś, co nie ma sensu''
- Mój tarnowski proboszcz, stary gej, który chorował na raka, tłumaczył mi, że szkoda czasu i prądu na szukanie sprawiedliwości, bo jej nie znajdę - opowiada Lesław Juszczyszyn, jeden z bohaterów książki "Duchowni o duchownych".
-
Pracodawcy nie chcą dawać pracownikom długich, nawet bezpłatnych urlopów. "Bardzo wiele osób z takich urlopów już nie wraca"
Według najnowszych badań optymalny czas, jaki powinniśmy spędzać na urlopie, wynosi osiem dni. - Najgorsze, co można zrobić, to pracować przez kilka miesięcy z rzędu i potem jechać na długie wakacje - mówi socjolog Paula Pustułka. Dlaczego tak trudno wrócić nam do pracy po urlopie, a czasem nawet i po weekendzie? Co zrobić, żeby lęk przed powrotem do pracy był mniejszy?
-
Irena Santor: Ktoś spytał, czy się godzę na przemijanie. Tak, tylko żeby trwało w nieskończoność!
A czy się godzę na śmierć? Nie. Ciągle jeszcze nie. I dlatego tak mnie dotyka, kiedy ktoś bliski odchodzi. Bo ja tego nie rozumiem - mówi Irena Santor w pierwszym wywiadzie od śmierci wieloletniego partnera, Zbigniewa Korpolewskiego, który odszedł pół roku temu.
-
"Psy doceniają, że staramy się je wysłuchać i zrozumieć. Jeśli opieramy więź na posłuszeństwie, to pies nic z niej nie ma"
Od szczeniaczka szkolimy psy do bycia przytulanymi i tarmoszonymi, więc one myślą, że tak to powinno wyglądać. Pchamy się do nich z łapami, a tylko niektóre autentycznie lubią głaskanie, zwłaszcza gdy robią to obce osoby. Większość psów toleruje dotyk, żeby zaspokoić potrzeby człowieka - mówi Joanna Woźniczko, specjalistka od psiej komunikacji, i podkreśla, że psy - jak ludzie - mają swoje lęki, obawy, wiele rzeczy może je stresować.
-
Agata Komorowska: Są takie dni, kiedy budzę się totalnie zmęczona i mówię: ''Dzisiaj sobie nie radzę''
Wtedy zmniejszam moje obowiązki do absolutnego minimum. A gdy zawiozę dzieciaki do szkoły, kładę się na godzinę spać - przyznaje Agata Komorowska, samotna mama czwórki dzieci.
-
''Nie bylibyśmy w stanie żyć ze świadomością, że nie przyjęliśmy dziecka, które ma zaledwie jeden chromosom więcej w parze''
- Aborcja jest czymś niepożądanym i z założenia złym. Żadna rodzina nie chce stanąć przed wyborem i żaden wybór nigdy później nie pozostaje bez echa - uważa muzyk Bartek Królik.
-
Hipochondria - choroba naszych czasów? "Ludziom wydaje się, że jeśli nie będą się czymś martwić, to coś przeoczą"
- Ludzie martwią się stanem swojego zdrowia i szukają rozwiązania, które dałoby im stuprocentowy spokój ducha. Ale ono nie istnieje. Wielu wydaje się też, że jeśli nie będą się martwić, to coś przeoczą, że to zamartwianie się w jakiś sposób ich zabezpieczy - mówi psycholog Joanna Gieldarska. Jakie są podłoża hipochondrii, czyli nadmiernego martwienia się o swoje zdrowie, i jak walczyć z silnym lękiem o to, że możemy cierpieć na poważną chorobę?
-
"Wielu uznaje, że to taka klubowa konwencja, żeby dziewczynę złapać za tyłek albo się w nią wpatrywać"
Felieton 24-letniej Magdy Staniszewskiej o molestowaniu w nocnych klubach wywołał burzę i podzielił ludzi na tych, którzy w pełni ją poparli, i tych, którzy uważają, że przesadza. Bo: Jeśli nie chcesz być molestowana, nie chodź do klubów. Z Magdą rozmawiamy o tym, czy i kiedy można wyprosić z lokalu klubowicza naruszającego bezpieczeństwo innych. Jeszcze przed wakacjami Magda wraz z Pawłem Korzeniowskim z Noizz.pl oraz Jackiem, twórcą cyklu imprez Brutaż, rozpoczną kampanię, której celem będzie rozpoczęcie naprawy polskiej sceny klubowej.
-
Postanowiła w rok przetestować 12 poradników, które pomagają zmienić życie na lepsze. "Prawie zbzikowałam"
Miała 36 lat, gdy zdała sobie sprawę, że nie jest zadowolona ze swojego życia. Postanowiła to zmienić. W rok. W tym celu przeczytała 12 poradników samopomocowych. Nie tylko je przeczytała, ale skorzystała ze wszystkich wskazówek w nich zawartych. - Prawie zbzikowałam - wyznaje Marianne Power, autorka książki "Help me".
-
Jako wychowawczyni pracuje 28 godzin w tygodniu? 'W praktyce - 40. A w wakacje dorabiam jako niania'
- Wiele dzieci, które mam w klasie, jeśli nie zobaczy, nie pozna czegoś ze mną, nie zrobi tego z nikim innym. Dlatego wychodzimy ze szkoły, kiedy to tylko możliwe. Świata nie da się poznać ze szkolnej ławki - mówi Ewa Pierścieniak, wychowawczyni klas 0-III w Szkole Podstawowej nr 157 im. Adama Mickiewicza w Warszawie.