wywiad gazeta.pl
-
"Toksyczne relacje najlepiej buduje się na poczuciu winy - bo to rodzina, bo nie wypada, bo można się poświęcić"
To nie ludzie są toksyczni, to relacje - mówi Michał Pozdał, seksuolog i psychoterapeuta, i wyjaśnia, kto może mieć tendencje do wchodzenia w niezdrowe relacje, jak je rozpoznać i w końcu - jak się z nich wywikłać.
-
Henryka Krzywonos-Strycharska: Dziwnie na nas patrzono. Krzysiek taki młody, a ja taka tęga
Kiedyś takich małżeństw nie akceptowało się społecznie. Kiedy szliśmy pod rękę, wielu się oglądało - opowiadają. Są razem od ponad 30 lat.
-
Anna Gornostaj: Z młódki stałam się kobietą ciepłą, papuśną
Z aktorką Anną Gornostaj, szefową warszawskiego Teatru Capitol, rozmawiamy przy okazji jej jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej. O tym, jak wraz z wiekiem zmienia się sytuacja aktorek i o rozbieranych scenach.
-
Marina Abramović: Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz
- Jest we mnie coś takiego, co nie pozwala mi nigdy przerwać performance'u - mówi Marina Abramović, ikona sztuki performatywnej, której przekrojową wystawę pt. "Do czysta" można oglądać od 8 marca w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
-
''Kiedy przejeżdżała przez rondo Dmowskiego w Warszawie, wszystkie auta stawały, bo kierowcy się na nią gapili''
A gdy wychodziła na scenę, ludzie dostawali na jej widok małpiego rozumu. To był rodzaj opętania, którego nie widziałam u publiczności innych artystów - opowiada Iza Michalewicz, współautorka książki "Villas".
-
"To ważne, żeby pokazać, że mimo choroby można tańczyć, jeździć na nartach, uprawiać seks"
W październiku trafiła do szpitala. Diagnoza: rak jajnika. Stadium zaawansowane. Mimo choroby i trudnego leczenia nie zrezygnowała ze swojej pasji. Postanowiła publicznie mówić o tym, co przeżywa. - Chcę przede wszystkim zainspirować - mówi Daria Dziewięcka, dziennikarka tokfm.pl, autorka felietonów do magazynu "Joga".
-
"Wygląd jest niezwykle ważnym elementem samooceny i zaprzeczanie temu nie ma najmniejszego sensu"
- Wygląd jest ważny i powinniśmy o siebie dbać, ale róbmy to z głową, raczej stawiajmy na zdrowy tryb życia niż zabiegi kosmetyczne. Wkładajmy też wysiłek w to, żebyśmy się sobie podobali nie tylko fizycznie - mówi psycholog Ewa Jarczewska-Gerc.
-
Wnuczka Grzesiuka: Nie będziemy budować dziadkowi cukrowego pomnika. Wszyscy wiedzą, że wypił w życiu wannę wódki
Według rodzinnych przekazów dziadek był człowiekiem kryształowym. Nie nadużywał alkoholu, nie romansował, w ogóle nie używał życia. Prawda jest inna - opowiada Izabela Laszuk, wnuczka słynnego barda Czerniakowa.
-
Trafiła do więzienia, bo prowadziła samochód jako kobieta. "Religię należy podważać, a nawet obrażać"
W 2011 roku Manal asz-Szarif usiadła za kółkiem, żeby zachęcić kobiety w Arabii Saudyjskiej, jednego z najbardziej represyjnych krajów świata, do jazdy samochodem. Trafiła za to do więzienia. W swojej książce "Saudyjka za kierownicą" opowiada o tym, jak z radykalnej muzułmanki stała się bojowniczką o prawa kobiet.
-
Mama chciała, żeby został aktorem. ''To było o tyle debilne, że ja się jąkałem. Po ojcu''
Nie żyje Krzysztof Kiersznowski, aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Był znany m.in. z ról w filmach "Vabank" i "Kiler". Zmarł w wieku 70 lat. Przypominamy wywiad z artystą, którego udzielił nam przed premierą "Underdoga".
-
Ojciec Rydzyk ma kłopoty. Nikt już nie chce oglądać TV Trwam?
-
Zobaczyła obiad swojej córki u babci i zamarła. "Zrobiłam rodzicom awanturę"
-
Liszowska utrzymywała rozwód w tajemnicy. Po latach Serneke zabrał głos
-
Breszka wychowuje siostrzeńca. "Adopcja jeszcze nie doszła do skutku"
-
Emerytki mogą otrzymać wyższą emeryturę. Kto powinien złożyć wniosek?
- Horoskop dzienny - 22 września. Co może wydarzyć się w piątek? [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]
- 60-latek odebrał telefon i gorzko tego pożałował. Stracił 111 tysięcy złotych
- Kolor tego swetra to hit sezonu 2023/4. Tani, a modny model KIK robi furorę. Podobne w Sinsay i Lidl
- Zabiła 12-letnią córkę, bo za głośno płakała. Ciało wrzuciła do wychodka
- Jak kultowe perfumy Scandal, ale za 29,99? Te są łudząco podobne. Miodowe, otulające, idealne na jesień
-
Jest położną od 50 lat. ''Miałam wiele trudnych sytuacji. Raz pacjentka goniła mnie z siekierą''
Ciężarne wciąż chętnie z nią współpracują. Bogusława Zapotoczny opowiada, jak w czasach PRL-u na świat przychodziły dzieci, dlaczego kiedyś położnym ufało się bardziej niż lekarzowi oraz dlaczego to tak ważne, aby pochylić się nad kobietą rodzącą. I po prostu - nad człowiekiem.
-
Korzysta z popularności innych, aby czynić dobro. "Mamy ubrania osób publicznych z pierwszych stron gazet"
Adam "Nergal" Darski nie wiedział, co zrobić ze swoimi rzeczami, których już nie nosi. Ona postanowiła rozkręcić na tym biznes. I przy okazji zrobić kilka dobrych uczynków. - Korzystamy z popularności innych, aby czynić dobro - mówi Małgorzata Ciuksza, prawniczka, psycholożka i pomysłodawczyni solidarnościowej platformy i sklepu Celebrity2Use.
-
Przeżyła jeden z najpotężniejszych tajfunów. "Trzymałam mamę, wiedziałam, że muszę podjąć decyzję - albo zostaję z nią, albo ratuję siebie"
W tajfunie Haiyan, który spustoszył Filipiny, Joanna Sustento straciła matkę, ojca, brata, bratową i trzyletniego siostrzeńca. Sama cudem uszła z życiem. Za tragedię obwinia światowych liderów i korporacje, które przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska. Przemówi do nich podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Nam opowiedziała swoją poruszającą historię.
-
W Niemczech mama zabroniła Emilii używać polskiego. ''Po prostu się nie odzywałam''
Nie mówiłam ani po polsku, ani po niemiecku. Buntowałam się - opowiada Emilia Smechowski, autorka książki "My, super imigranci".
-
''Kobieta zmęczona obowiązkami w kuchni i alkowie nie ma siły na pracę w Sejmie''. Tak żartowano z pierwszych posłanek
Miały świadomość, że robią coś ważnego, że wszystko, co powiedzą czy zrobią, może ośmieszyć ideę przyznania kobietom praw wyborczych - opowiada Olga Wiechnik, która pracuje nad książką "Posełki. Osiem pierwszych kobiet" .
-
"Do nas zgłaszają się ludzie, którzy ze zmęczenia potrafią upuścić swoje dziecko"
- Do nas zgłaszają się często rodzice, którzy boją się, że spowodują wypadek, bo w drodze do pracy zasypiają za kierownicą ze zmęczenia. Nie śpią, bo ich dziecko budzi się nawet 12 razy w nocy - mówi Marta, konsultantka snu, współwłaścicielka firmy Sleep Concept.
-
Ewa ma dziecko z księdzem. ''Byłam zupełnie od niego zależna''
Historia Ewy to materiał na powieść. Dużo w niej smutku, samotności i okrucieństwa. Kończy się jednak dobrze - pisze Artur Nowak w książce "Dzieci, które gorszą". Publikujemy jej fragment. To rozmowa z Ewą, która zaszła w ciążę z księdzem.
-
Krystyna Kofta: Wertował moje ''Dzienniki'', szukając odpowiedzi, czy sypiałam z Głowackim
"A co cię to obchodzi?" - pytałam. Owszem, iskrzyło, ale co z tego? - wspomina pisarka. Właśnie ukazała się jej nowa książka "W szczelinach czasu".
-
Twórcy "Planety Singli": Nie ma co ukrywać, że to jest biznes
Po komedii romantycznej ludzie powinni wyjść z kina zadowoleni, przytulić partnera i pójść do domu się kochać - mówi Michał Chaciński. Były dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wspólnie z Radosławem Drabikiem, byłym szefem stowarzyszenia Nowe Horyzonty, są producentami w firmie Gigant Films, która zrobiła jedną z najgłośniejszych komedii ostatnich lat - "Planetę Singli". 9 listopada premiera drugiej części filmu, a na walentynki - trzeciej.
-
Anna Orska: Nie chciałam klasycznej biżuterii, wierzyłam, że można produkować odważniejszą
Im więcej osób projektuje biżuterię, tym ma ona wyższy poziom. Kiedy twórców jest wielu zaczynają podnosić poprzeczkę pod względem jakości i innowacyjności. Dzięki temu cała branża się rozwija - mówi Anna Orska, projektantka biżuterii, założycielka marki ORSKA.
-
''Pięciominutowy film może zmienić perspektywę patrzenia na świat. Nawet jeżeli poruszy tylko garstkę osób, to już będzie coś''
Chcę, żeby "Human Postcards" inspirowały i motywowały ludzi. Nigdy nie podzielę się smutną historią tylko dlatego, że jest to smutna historia - mówi Nora Jaccaud, pół Polka, pół Francuzka, która jeździ po świecie i kręci jednominutowe wideo z ludźmi, których spotka na swojej drodze. Wśród nich są również Polacy.
-
Życie Tomasza Komendy na wolności. ''Przez tydzień codziennie mył klatki schodowe''
Ludzie, którzy go rozpoznawali, gratulowali mu, że wyszedł na wolność. A on po prostu im dziękował i sprzątał dalej. To bardzo skromny człowiek - opowiada Grzegorz Głuszak, autor książki o Tomaszu Komendzie.
-
Dlaczego Polacy się nie uśmiechają? "Norma nakazuje doświadczać świat jako zły"
Uśmiech osoby nieznajomej albo niezbyt nas lubiącej oceniany jest często jako podejrzany - oznaczać może na przykład podstępną próbę wkupienia się w nasze łaski - mówi psycholog dr Piotr Szarota.
-
Agata Młynarska: Gdy się rozwodziłam z pierwszym mężem, miałam 28 lat. Nie byłam ani znana, ani silna
Czy ma się miliony, czy nie, czy mieszka się w Hollywood, czy w Piotrkowie Trybunalskim, cierpi się tak samo - mówi dziennikarka.
-
"Tak jak coroczne są zeznania podatkowe, tak co sezon powinno się szczepić przeciwko grypie"
- Jeśli matka chce mieć chore dziecko, to nie mogę jej tego zabronić, ale moim świętym obowiązkiem jako kierownika Krajowego Ośrodka ds. Grypy jest wylać kubeł zimnej wody na głowę tym, którzy wzbraniają się przed szczepieniem swoich dzieci - przekonuje prof. Lidia B. Brydak, jedna z najwybitniejszych znawczyń problematyki z zakresu wirusa grypy.
-
"Nie godzę się na to, aby osoba niemająca wiedzy ani doświadczenia mówiła, jak leczyć depresję"
Z całym szacunkiem do Beaty Pawlikowskiej, ale mamy dostęp do osób, które zostały specjalnie wyszkolone, żeby pomagać w sposób profesjonalny - mówi Aleksandra Krasowska, psychiatra.
-
Joanna Kurowska o swojej terapii: To żaden wstyd, gdy człowiek szuka pomocy
Gdy kogoś boli ząb, idzie do dentysty. Kiedy kogoś boli dusza, idzie do terapeuty. Ci, którzy mówią, że terapia im nie pomogła, musieli spotkać niedoświadczonych terapeutów - uważa aktorka.
-
Na co zwracamy uwagę przy wyborze partnera? Na jego zapach, głos, symetrię ciała
Jak dobieramy się w pary? Biologia decyduje o tym w większym stopniu, niż myślimy. - Jeśli kobiecie nie podoba się zapach koszulki noszonej przez mężczyznę, to istnieje ryzyko, że nie zaakceptuje go jako partnera - przekonuje prof. Bogusław Pawłowski, kierownik Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego.
-
Prawnik: Jeśli ja jestem upokarzany w pracy, to ten sam styl przejawiam wobec swoich pracowników
- Relacje w polskich firmach zazwyczaj mają charakter autorytarny - opierają się na sile i pozycji szefa, któremu należy być posłusznym, a nie na partnerstwie - mówi prawnik Grzegorz Ilnicki.
-
Prawie połowa Polaków akceptuje klapsy. Psycholog: Nie ma gorszego i lepszego klapsa
Klaps, bez względu na to, czy jest wynikiem reakcji emocjonalnej, czy też formą "świadomego" wychowania, świadczy o bezradności, a nie sile - mówi Marta Jerzak, psycholog.