Czego możemy nauczyć się od Skandynawów? Tego, że wiedzą, co jest w życiu ważne, potrafią się cieszyć, tym co mają, żyją świadomie i bardzo lokalnie. Co konkretnie byśmy od nich od razu przejęli?
Mogłoby się wydawać, że duński styl urządzania wnętrz można spokojnie włożyć do szufladki z napisem „styl skandynawski łamane na szwedzki”. Otóż nie! Duński minimalizm rządzi się własnymi prawami.
Gdy myślimy o skandynawskim stylu, od razu na myśl przychodzą bardzo konkretne skojarzenia: jasne, wnętrza, pomalowane na wyraziste kolory drewniane domki, swetry w wyraziste wzory, długie blond włosy i minimalny makijaż u kobiet. Co jeszcze tworzy skandynawski styl?
Jaki wspólny mianownik mają kobiety pochodzące ze Skandynawii? Czy jest w ogóle coś, co wyróżnia Dunki, Szwedki i Norweżki na tle kobiet innych narodowości? Naszym zdaniem niezależność i pewność siebie.
Moda na minimalizm w szafie towarzyszy nam niezmiennie od wielu lat. Podpatrzona u Skandynawów sztuka łączenia wciąż tych samych elementów garderoby i tworzenia odmiennych, stylowych zestawów to umiejętność, która niewielu się udaje. Podpowiadamy jak osiągnąć ten skandynawski efekt „wow”.
Co jest charakterystycznego w urodzie Skandynawek? Blada, porcelanowa wręcz cera, śnieżnobiałe zęby, jasne, bujne włosy i mocno zaakcentowane kości policzkowe. Norweżki, Dunki i Szwedki bardzo dbają o to, aby wyglądać jak najbardziej naturalnie. Jakie są ich codzienne rytuały?
Głównym skojarzeniem z ceramiką jest wyłącznie lepienie garnków w kole gospodyń wiejskich? Nic bardziej mylnego. Poznajcie Tasję Puławską, Polkę, która porzuciła pracę graficzki, aby założyć własny warsztat i oddać się w pełni swojej pasji – ceramice.
Skandynawia od lat niezmiennie kojarzy się każdemu z krainą miodem i mlekiem płynącą. Co takiego zrobili mieszkańcy Danii, Norwegii i Szwecji, że żyje im się tak dobrze? Czym wyróżnia się ich styl życia?
Mieliśmy pisać o hygge, ale oprócz hygge warto poruszyć także kwestię lagom – obydwa zjawiska mają swoje korzenie w skandynawskiej filozofii. Co najbardziej warto przenieść z nich do naszych własnych domów? Sprawdzamy
Dagny Thurmann-Moe uważa, że zalewa nas bezbarwność. Zdaniem tej popularnej specjalistki od kolorów, prowadzącej w Oslo własne studio projektowe, w dużej mierze za brak kolorów odpowiadają samorządy, urbaniści, firmy deweloperskie i architekci
Pełny powrót do natury nie jest niestety możliwy, ale zminimalizowanie negatywnego wpływu człowieka na środowisko już tak. Zmiany nie muszą być duże, nie muszą też rozpocząć się globalnie, nie muszą też być olbrzymim wyrzeczeniem
Aleksander Skarsgard, znany choćby z serialu „Czysta krew” czy filmu „Tarzana”, Mads Mikkelsen, który brawurowo zagrał np. w „Casino Royale”, Joel Kinnaman z „Legionu samobójców” czy „Dochodzenia”, Nikolaj Coster-Waldau, czyli obłędny Jamie Lannister z „Gry o tron”. Co ich łączy? Są nieziemsko przystojni i wszyscy pochodzą ze Skandynawii