Historia pewnych perfum

Shalimar - bo o tych perfumach mowa - znalazł się niedawno w rankingu najpopularniejszych perfum świata. Zapach, który powstał w 1925 roku - pokaże w tym roku swoją kolejną odsłonę!
Jacques Guerlain Jacques Guerlain Fot. Materiały prasowe

Świątynia miłości

Wszystko zaczęło się od tryumfu miłości Shah Jehan do zachwycającej piękności -Księżniczki Mumtaz Mahal. Była ona nie tylko jego żoną, była jego jedyną ukochaną. Żyli obydwoje swoją pasją miłości w cieniu niebotycznych palm ogrodu Shalimar, otoczeni przez szemrzące fontanny tryskające z wyrzeźbionych dłutem marmurów. Z miłości cesarz wybudował Taj Mahal. Natura w całej swej okazałości była świadkiem ich szczęścia. Tysiące rzadkich kwiatów okrywały kochanków swym zapachem. Stada ptaków śpiewały o bezmiarze ich miłości.

Opowieść o pasjonującej miłości warta baśni Tysiąca i Jednej Nocy rozpaliła w 1924 r. wyobraźnię Jacques Guerlain.

Paryż Paryż fot. Elena Elisseeva

Wstrząs dla zmysłów

To był czas magii przemian oraz przewracającej w głowie zaskakującej mieszanki. Zapach składa się z kilku kropli waniliowego etylu dodanego do butelki Jicky. Owładnięty niesamowitą cielesną kompozycją, opętany zaskakującym uniesieniem, Jacques Guerlain powtarzał ten eksperyment dzień i noc. Jego kompozycje zaprowadziły go na nieznane lądy i już wtedy wiedział, że szykuje się mała rewolucja. I tak w 1925 r. narodził się pierwszy orientalny nektar. Shalimar gloryfikuje Annees Folles w czasach gdy kobiety odkrywały siebie na nowo. Orient był ostatnim krzykiem mody, suknie od Poiret przekształcały kobiety w przepiękne dzieła sztuki. Były to ciekawe czasy, pragnienia o uchwyceniu marzeń wirowały w rytmie Charlston?a i rozpalającego do czerwoności jazz?u.

Ernest Hemingway deklarował wówczas, że Paryż to niekończące się święto.

Bajkowy sen

Jacques Guerlain zaoferował kobietom na całym świecie perfumy wprowadzające atmosferę wspaniałego święta. Perfumy te jak żadne dotąd miały oddawać w pełni misterium miłości . Główne świeże nuty cytrusowe oplatają delikatnie pudrowe serce. Zaklęty odcień wanilii, przenikający urok irysu, balsamiczna krągłość opopanaxu, ciepło fasolki Tonka grają w intymnej niespiesznej symfonii zapachów. Perfumy Shalimar jako jedyne nie ustawały we wzywaniu kobiet do wielkich przygód, do otaczania się ponętnymi i bajkowymi marzeniami.  Shalimar ucieleśniać miał namacalną zmysłowość, pierwotne pożądanie z nutą zakazanego owocu. Jak tylko zostały stworzone, perfumy Shalimar uzyskały na stałe najwyższą pozycję we wspaniałym świecie perfum. Do dziś są jednymi z najlepiej sprzedajacych się perfum świata.
Shalimar powstał w 1925 roku. Jaques Guerlain stworzył go zainspirowany historią zakochanego cesarza Szahdżahana, który poznał swą wybrankę w ogrodach Shalimar i z miłosci wybudował Taj Mahal. Świat mody natychmiast oszalał na punkcie tego zapachu. Shalimar powstał w 1925 roku. Jaques Guerlain stworzył go zainspirowany historią zakochanego cesarza Szahdżahana, który poznał swą wybrankę w ogrodach Shalimar i z miłosci wybudował Taj Mahal. Świat mody natychmiast oszalał na punkcie tego zapachu. Fot. Sklep internetowy

Odkrycie butelki

Oryginalna butelka zaprojektowana przez Raymonda Guerlain gloryfikuje kształty fontann dekorujących ogrody indyjskich pałaców. Licowana nakrętka w kolorze szafirowego błękitu była w tamtych czasach technicznym dokonaniem.

Shalimar zaskoczył pasażerów parowca Normandie podczas podróży, którą Raymond Guerlain odbył wraz z żoną. Od Paryża po Nowego Jorku, tylko trzy tygodnie wystarczyły by nazwa Shalimar była na ustach najpiękniejszych pasażerek. Po przybyciu wszystkie chciały zakupić te niezwykłe perfumy.


Natchnienie dla artystów

Kilka miesięcy później w maju 1925 r. Sharlimar oczarował tłumy, kiedy został zaprezentowany na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Grand Palais w Paryżu.

Odtąd jego ekstremalne ciepło i nieskalana, szczera osobowość urzeka kobiety. Fascynował i inspirował pokolenia artystów. W 1967 r. Serge Gainsbourg złożył mu hołd w swoim utworze Initials BB.

Współczesny świat sztuki także dał się zauroczyć pełnem u i zmysłowemu czarowi: Louise Bougeois wykorzystała kilka butelek w swojej pracy 'Pająk', która jest obecnie częścią stałej ekspozycji w MOMA w Nowym Jorku. Przywrócony do życia przez rosyjską supermodelkę Natalię Vodianową, Shalimar od 2008 r. symbolizuje, bardziej niż dotąd, obietnicę miłości. Smak tego co zakazane, dla kobiety ubranej tylko w kilka kropli Guerlain we włosach.

Tradycja domu Guerlain

Bez względu na to, co powiedział romantyczny poeta Musset, flakon jest równie ważny, co jego zawartość. Zwłaszcza dla Domu Guerlain, który zawsze przywiązywał dużą uwagę do opakowania, aby uświetnić jego zawartość. Czynnik fundamentalny w rozmarzonym świecie perfum, kluczowy wektor przekazywanych emocji, butelka dla Guerlain odgrywa główną rolę w narracyjnej opowieści powonienia.

Flakony te są niczym dzieła sztuki a tworzenie ich powierzane było zawsze artystom, od Georges Chevallier z domu Baccarat do rzeźbiarzy Roberta Granai i Serge'a Mansau. Dziś, brytyjska artystka Jade Jagger przedstawiła swoją interpretację celebrowanej butelki Shalimar. Wybór był oczywisty.

Jade Jagger Jade Jagger AP /ALASTAIR GRANT

Jade Jagger projektuje dla Guerlain nowy model butelki

Córka ikony rocka Micka Jaggera, wybuchowego lidera Rolling Stones i południowo-amerykańskiej piękności Bianki Perez-Mora Macias-ekstrawaganckiej muzy mody lat 70tych, Jade Jagger nosi swoje mistyczne dziedzictwo z łatwością.

Podróżuje po świecie z córkami Amba i Assisi tam gdzie zawiedzie ją inspiracja. Wybiera wrzawę Londynu by uchwycić nowe trendy, lub Ibizę, aby wypocząć. Na ekstrawaganckiej wyspie Goa, projektantka może otoczyć się kolorami kamieni szlachetnych, które wybiera z wielką uwagą do swoich kreacji. Jade Jagger ma niepowtarzalny styl wynikający z jej miłości do sztuki, podróży, muzyki, mody i biżuterii.

Wolny duch

W bardzo młodym wieku Jade Jagger rozwinęła pasję do malowania, które studiowała we Florencji. Jako młoda kobieta zaczęła projektować biżuterię, a w 1997 r. wprowadziła na rynek swoją firmę Jade Inc, jej pierwszą markę, mieszającą wpływy gotyckie z pamiątkami jej podróży.

 

Jej niezwykły i eklektyczny punkt widzenia, mikstura elegancji i cyganerii, zwrócił uwagę angielskiego jubilera Gerrard. W 2000 r. mianował on Jade Dyrektorem Artystycznym. W 2004 r. przyłączyła się do kolektywu Yoo (do którego należy także Phillippe Starck) aby tworzyć wnętrza i meble do luksusowych rezydencji.

 

 

Legendarna butelka

Jade odtwarza Shalimar z respektu dla jego historii, nadaje mu kształt zbiornika z bazą przypominającą jego dawny kształt. Jej wkład to rzeźba butelki z opływowymi kształtami. Są one delikatne, pełne i ekstremalnie zmysłowe. Ona rzeźbi butelkę niczym kamień szlachetny, nadając górnej części nakrętki kształt wachlarza. To jak klejnot, który ona pokrywa szarym błękitem.

Przywołuje sygnet, znak najwspanialszych perfum Guerlain, i umieszcza go na subtelnej czarnej wstędze.

Nowe wydanie Shalimar wody perfumowanej pojawi będzie dostępna w październiku 2010.

Woda perfumowana Shalimar 50 ml: 259 zł

Woda perfumowana Shalimar 100 ml: 368 zł

Więcej o: