psychologia

 • Mężczyzna czy pingwin? To, co widzisz najpierw mówi sporo o twojej osobowości
 • 'Zdrada jako powód rozwodu to pójście na skróty. Ważne jest to, co spowodowało, że do niej doszło'
 • Drzewo czy kobieta? To, co widzisz najpierw, wiele mówi o tobie i o tym jak traktujesz innych
 • Co może optymizm? Dodać nam 10 lat życia

  Co może optymizm? Dodać nam 10 lat życia

  - Wiele osób - przynajmniej w pierwszych dniach wojny - myślała, że np. nie wypada teraz obejrzeć komedii, czy wyjść z przyjaciółmi, bo jak można się śmiać kiedy tuż za granicą umierają ludzie. Tymczasem takie podejście nie zmieni sytuacji na froncie, a co najwyżej osłabi nas psychicznie, tak że w rezultacie możemy nie być w stanie pomóc innym, na przykład osobom uchodźczym - mówi autorka książki o długowieczności Marta Zaraska.

  Aga Kozak
 • 10 cech, które świadczą o tym, że jesteś OWW. Sprawdź, czy to dotyczy także ciebie

  10 cech, które świadczą o tym, że jesteś OWW. Sprawdź, czy to dotyczy także ciebie

  Od mniej więcej trzech lat wiem, że jestem OWW, czyli osobą wysoko wrażliwą. Ta świadomość całkowicie zmieniła moje życie. Zawsze miałam rozbudowany świat wewnętrzny, przy głośnych i przebojowych osobach czułam się jak szara myszka, a gdy byłam głodna, nie mogłam się uczyć ani pracować. Nie sądziłam jednak, że te cechy mają wspólne podłoże.

  Natalia Kondratiuk-Świerubska
 • 'Gdy w nocy słyszę hałasy na schodach, od razu lokalizuję najbliższy schron. Mimo że mieszkam w Krakowie, więc prawdziwa wojna daleko'
 • Jak nie rozmawiać z uchodźcami? Psycholog: Nie dopytujmy o szczegóły przebiegu zdarzeń

  Jak nie rozmawiać z uchodźcami? Psycholog: Nie dopytujmy o szczegóły przebiegu zdarzeń

  - Jeśli jesteśmy gotowi na wsparcie emocjonalne, to po prostu dajmy przestrzeń do mówienia naszemu rozmówcy, który jeśli będzie chciał i poczuje się bezpiecznie, to opowie tyle, na ile jest w danym momencie gotowy. Osoby przekraczające granicę są jeszcze w "trybie ucieczki" i często nie mają potrzeby, aby mówić o swoich przeżyciach - mówi psycholog Aleksandra Jaruga.

  Natalia Kondratiuk-Świerubska
 • Inwazja Rosji na Ukrainę. Jak poradzić sobie z lękiem i nie dać się panice? Radzi psycholożka

  Inwazja Rosji na Ukrainę. Jak poradzić sobie z lękiem i nie dać się panice? Radzi psycholożka

  Trwa piąty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Jak podało MSW Ukrainy, śmierć poniosło do tej pory 352 cywilów, w tym 14 dzieci, a do Polski trafiło już kilkaset tysięcy uchodźców. W odpowiedzi na sankcje oraz pomoc, jakiej kraje udzielają Ukrainie, prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił postawieniem w stan najwyższej gotowości sił odstraszania nuklearnego. Jak w tej kryzysowej sytuacji poradzić sobie z lękiem i nie dać się panice? Radzi psycholożka Katarzyna Kucewicz.

  Paula Konieczny
 • Melancholia: przyczyny, objawy. Czy może być powodem depresji?

  Melancholia: przyczyny, objawy. Czy może być powodem depresji?

  Melancholia porównywana jest do stanu apatii. Nostalgia, uczucie smutku, beznadziejności i bezsilności przez dłuższy czas może być poważną przyczyną obniżenia nastroju. Dowiedz się, co to jest melancholia, jakie są jest objawy i przyczyny. Poznaj różnice pomiędzy melancholią a depresją.

  Joanna Pieczyrak, M. Wołoszyn
 • Ekstrawertyk: definicja, cechy. Co go odróżnia od introwertyka?

  Ekstrawertyk: definicja, cechy. Co go odróżnia od introwertyka?

  Ekstrawertyk to typ osobowości. Osobowość każdego człowieka jest zespołem charakterystycznych dla danej jednostki cech kształtujących się w oparciu o wiele czynników. Kim jest ekstrawertyk i jakie ma cechy?

  Joanna Pieczyrak, M. Wołoszyn
Więcej o:

psychologia