psychologia

 • Te zachowania zwiastują rozstanie. Sprawdź, na co uważać, by uniknąć rozpadu związku
 • Natalia de Barbaro: Zakonnice czytają moją książkę w ukryciu

  Natalia de Barbaro: Zakonnice czytają moją książkę w ukryciu

  De Barbaro: Dość dużo do mnie pisze zakonnic. Powiedziałabym chyba, że ex aequo z nauczycielkami to jest najczęściej pisząca do mnie grupa zawodowa. Czytająca "Czułą przewodniczkę" częściowo w ukryciu, ponieważ, jak jedna z nich napisała, "ta książka raczej nie trafi do zakonnej biblioteczki".

  Aga Kozak
 • Po czym poznać, że on naprawdę cię kocha? 10 jasnych sygnałów

  Po czym poznać, że on naprawdę cię kocha? 10 jasnych sygnałów

  Miłość to przewrotne uczucie. Szczególnie na początku związku nie możemy być pewni drugiej strony. Czy na pewno nas kocha? Czy to coś poważnego? Też zadajesz sobie te pytania? Oto 10 znaków, które świadczą o tym, że druga strona też jest zaangażowana.

  Krzysztof Siwicki
 • Te sztuczki psychologiczne w sklepach sprawiają, że wydajemy więcej pieniędzy. Wpływają na twój portfel?
 • Był chłopcem, a wychowali go na dziewczynkę. Najokrutniejszy eksperyment w historii

  Był chłopcem, a wychowali go na dziewczynkę. Najokrutniejszy eksperyment w historii

  Ta historia wstrząsnęła światem. Jeden z bliźniaków został pozbawiony genitaliów przez błąd medyczny. Zrozpaczeni rodzice usłyszeli, że ich syn nigdy nie będzie miał życia seksualnego i nie zostanie ojcem. Wtedy na ich drodze pojawił się psycholog, który twierdził, że Bruce może stać się Brendą, przynajmniej w teorii. Jak się później okazało, był to najokrutniejszy eksperyment w historii psychologii.

  Agnieszka Matracka
 • Zdrada emocjonalna. Jak odbudować związek po zdradzie?

  Zdrada emocjonalna. Jak odbudować związek po zdradzie?

  Zdrada emocjonalna to coraz częstszy problem związków partnerskich i małżeńskich. Jak dotąd za zdradę zwykło uważać się dobrowolne odbycie stosunku płciowego z osobą nie będącą stałym partnerem. Ale to jest klasyczne podejście do zjawiska zdrady. W czasach, kiedy coraz częściej zawieramy wirtualne znajomości, mnóstwo czasu spędzamy w pracy i poza domem, problemem stają się znajomości, w które angażujemy swoją sferę uczuciową bez konieczności odbycia kontaktów fizycznych. Taka zdrada emocjonalna może być równie bolesna dla naszego partnera, co zdrada fizyczna.

  Redakcja
 • Pozytywne myślenie. Czy można 'przestawić się' na myślenie pozytywne?
 • Sara i Edwin byli świadkami Jehowy. 'Odkąd pamiętam, Armagedon był tuż za rogiem'

  Sara i Edwin byli świadkami Jehowy. "Odkąd pamiętam, Armagedon był tuż za rogiem"

  - Mam wrażenie, że jako eksświadkowie zmagamy się z pewnego rodzaju stresem pourazowym. Przez lata, niemal od wczesnego dzieciństwa, programowano nas, by wyczekiwać wieści wojennych, epidemii, kryzysów na świecie. Odkąd pamiętam, Armagedon był tuż za rogiem i każda wiadomość w mediach to był znak, że to już zaraz, za chwilę - mówi Sara, która przez wiele lat należała do organizacji świadków Jehowy.

  Natalia Kondratiuk-Świerubska
 • 'Szefowa potrafiła mi wysyłać print screeny literówek w tekstach w środku nocy, okraszając to długimi komentarzami'

  "Szefowa potrafiła mi wysyłać print screeny literówek w tekstach w środku nocy, okraszając to długimi komentarzami"

  - Podrywała mnie, a gdy w delikatny sposób dałem jej do zrozumienia, że nie jestem zainteresowany, zaczęła się na mnie mścić. Słyszałem niemal każdego dnia, że do niczego się nie nadaję i nigdy nie znajdę sobie żadnej innej pracy. Dla studenta z małym doświadczeniem zawodowym takie słowa były bardzo krzywdzące - opowiada Mateusz, który był ofiarą mobbingu ze strony swojej szefowej.

  Natalia Kondratiuk-Świerubska
 • 10 cech, które świadczą o tym, że jesteś OWW. Sprawdź, czy to dotyczy także ciebie

  10 cech, które świadczą o tym, że jesteś OWW. Sprawdź, czy to dotyczy także ciebie

  Od mniej więcej trzech lat wiem, że jestem OWW, czyli osobą wysoko wrażliwą. Ta świadomość całkowicie zmieniła moje życie. Zawsze miałam rozbudowany świat wewnętrzny, przy głośnych i przebojowych osobach czułam się jak szara myszka, a gdy byłam głodna, nie mogłam się uczyć ani pracować. Nie sądziłam jednak, że te cechy mają wspólne podłoże.

  Natalia Kondratiuk-Świerubska
Więcej o:

psychologia