Przedłużanie rzęs za pomocą precyzyjnie doklejanych włosków wykonanych z różnych materiałów (o tym, jakich dokładnie, przeczytasz niżej) to zabieg, który oferuje coraz więcej salonów kosmetycznych. Kobiety decydują się na niego przede wszystkim ze względu na wygląd, bo dzięki niemu można mocno zagęścić i wydłużyć naturalne rzęsy w sposób, którego nie zapewni żaden nakładany na nie kosmetyk.
Drugim powodem jest to, że w przeciwieństwie do samodzielnie przyklejanych sztucznych kępek, które trzeba zdjąć po jednym dniu lub nocy noszenia (zazwyczaj po prostu przy demakijażu twarzy), przedłużanie rzęs metodą 1 do 1, 2 do 1 i 3 do 1 daje o wiele trwalsze efekty.
W zależności od kondycji naszych rzęs i stosowanej pielęgnacji, przedłużane rzęsy powinny się utrzymać przez 3-4 tygodnie. Naturalne, "dorosłe" rzęsy sukcesywnie wypadają i są zastępowane nowymi, więc jeśli chcesz utrzymać początkowy efekt przedłużenia, musisz je regularnie uzupełniać - maksymalnie co miesiąc.
Za trwałością tego zabiegu idzie również inna zaleta - wytrzymałość. Profesjonalnie wykonane przedłużone rzęsy bez problemu sporo wytrzymują:
Uwaga, specjalistki zalecają, by unikać malowania przedłużonych rzęs wodoodpornym tuszem. Ze względu na jego trwałość zmywanie kosmetyku bywa utrudnione, a mocne pocieranie oczu może uszkodzić delikatne rzęsy lub - na dłuższą metę - osłabić je.
Zobacz: profesjonalne akcesoria do makijażu oka na Avanti24.pl!
Skoro wiesz już, że przedłużanie rzęs to zabieg, który może na długo i bardzo wyraźnie zmienić wygląd (oprawę) oczu, pewnie interesuje cię, na czym polega. W teorii nie jest to wielka filozofia - chodzi po prostu o doklejanie, sztuka po sztuce, pojedynczych włosków do naturalnych rzęs.
W praktyce to żmudna praca, którą powinna wykonywać wyłącznie odpowiednio przeszkolona kosmetyczka. W przeciwieństwie do doklejania kępek czy pasków sztucznych rzęs, które można kupić w każdej drogerii razem z dedykowanym temu zabiegowi klejem i doczepić je samej w zaciszu własnej łazienki, przedłużanie rzęs to nie zabieg, który można wykonać w domu.
Dlaczego? Bo wymaga zachowania najwyższych standardów higienicznych, ogromnej ostrożności i wprawy - w końcu polega na manewrowaniu metalowymi narzędziami, mocnym klejem i drobnymi włoskami bezpośrednio na powiekach, które - tak jak zresztą same rzęsy - mają ochraniać oczy.
By przedłużanie rzęs było jak najmniej inwazyjne dla oczu, kosmetyczka każdy włosek przykleja około 1 mm od nasady naturalnych rzęs - dzięki temu ryzyko wystąpienia ewentualnego podrażnienia czy reakcji alergicznej na klej jest zminimalizowane.
Zasadniczo wyróżnia się trzy najczęściej stosowane metody przedłużania rzęs. Wszystkie bazują na tej samej technice, czyli doklejaniu włosków do naturalnych rzęs.
Każda z metod zapewnia podobną trwałość, a różni je przede wszystkim efekt, jaki uzyskuje się z ich pomocą. Dlatego to przede wszystkim od klientki zależy, jakim sposobem kosmetyczka przedłuży rzęsy, choć oczywiście po przyjrzeniu się rzęsom, ocenie ich gęstości, długości i ogólnego stanu specjalistka może zasugerować najlepsze rozwiązanie. Zwłaszcza, że przedłużanie rzęs nie tylko zagęszcza i wydłuża naturalne, ale też może optycznie wydłużyć kształt lub powiększyć oczy.
Jakie są metody przedłużania rzęs i czym się różnią?
Do przedłużania rzęs metodą 1:1 wykorzystuje się włoski syntetyczne, jedwabne lub naturalne, które są pozyskiwane z futra norek syberyjskich. W metodach 2:1 i 3:1 stosuje się wyłącznie te ostatnie, bo są najlżejsze i najdelikatniejsze, więc najmniej obciążają naturalne włoski.
Przedłużanie rzęs to zabieg, który wymaga cierpliwości - zarówno od kosmetyczki, jak i klientki. W zależności od stanu naturalnych rzęs i ich gęstości, a także wybranej metody i oczywiście doświadczenia wykonującej go specjalistki cały zabieg trwa zazwyczaj od dwóch do trzech godzin. Wykonuje się go na leżąco na zamkniętych oczach, ale klientka musi być ostrożna i nie ruszać się, co nie dla każdego jest komfortowe.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, dlaczego przedłużanie rzęs trwa tak długo, polecamy naszą rozmowę z mistrzynią Polski w przedłużaniu rzęs, Alony Ruban.
Przedłużanie rzęs: ile kosztuje?
Ze względu na czas trwania i sposób wykonywania zabiegu, jakim jest przedłużanie rzęs, cena nie należy do najniższych. Tak, jak w przypadku jakichkolwiek innych zabiegów kosmetycznych czy pielęgnacyjnych wykonywanych w salonach kosmetycznych, koszt przedłużenia rzęs może być różny.
ile kosztuje przedłużanie rzęs u kosmetyczki? To zależy od lokalizacji gabinetu, jej doświadczenia, wybranej metody i zastosowanych materiałów - za syntetyczne włoski doczepiane metodą 1:1 zapłacisz oczywiście mniej niż za te z futra norek doklejane metodą 3:1.
Generalnie jednak cena za przedłużanie rzęs powinna mieścić się w przedziale od 100 do nawet 500 zł. Można też trafić na oferty za 80 zł, ale ogółem należy uważać na te, które są zbyt tanie. To może oznaczać, że kosmetyczka nie ma doświadczenia albo pracuje na materiałach wątpliwej jakości.
Pamiętaj też, że jeśli zdecydujesz się na ten zabieg więcej niż raz, kolejne polegające na uzupełnianiu rzęs powinny kosztować cię już mniej, zwykle 70 proc. pierwotnej ceny.
Przedłużanie rzęs to zabieg dla każdego, kto chce wyraźnie zagęścić i wydłużyć swoje naturalne rzęsy. Niezależnie od wybranej metody efekt jest mocno widoczny i trwały, dlatego chętnie stosują go zwłaszcza kobiety, które intensywnie uprawiają sport i takie, które chcą zaoszczędzić czas przy porannych przygotowaniach.
Jeśli nie masz wyjątkowo wrażliwych oczu, żadnych chorób ani podrażnień czy dającej się akurat we znaki alergii, nie ma innych przeciwwskazań do tego zabiegu - chyba, że kosmetyczka uzna inaczej.
Jeśli rzęsy zostaną przedłużone profesjonalnie, nie powinnaś się też obawiać, że twoje naturalne włoski na tym ucierpią, ale ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Traktuj je jak swoje własne, to znaczy do mycia przedłużonych rzęs używaj delikatnego mydła, żelu lub płynu micelarnego. Pod żadnym pozorem nie omijaj ich przy codziennym oczyszczaniu twarzy, ale też nie szoruj zbyt mocno, bo tego nie potrzebują.
Zobacz też: