Calathea lub inaczej ostrzeszyn to rodzaj roślin blisko spokrewniony z marantą. Należy do niego blisko 300 gatunków pochodzących z obszaru Ameryki Południowej, Środkowej i Karaibów. Rośliny należące do gatunku calathea to wiecznie zielone byliny. Mają duże, ozdobne, wielokolorowe liście. Charakterystyczne dla odmian kalatei jest posiadanie na ogonkach liści poduszek stawowych, które pozwalają na zmiany położenia liści w zależności od kąta padania promieni słonecznych.
Zobacz też: Skrzydłokwiat - roślina oczyszczająca powietrze w Twoim domu
Kalatea posiada około 300 odmian. Wiele z nich możemy znaleźć w sklepach i szkółkach ogrodniczych. Do najbardziej efektownych i popularnych należą m.in.:
Jakiej pielęgnacji wymaga kalatea? Hodowana w mieszkaniu roślina osiąga szerokość i wysokość do 50 cm. W przeciągu roku rozwijają około 5-6 nowych liści. Może z powodzeniem wegetować w mieszkaniu przez wiele lat. Najlepiej zaaklimatyzuje się na stanowisku jasnym od strony wschodniej. Przy takim położeniu będzie miała wystarczającą ilość światła, a jednocześnie nie będzie ono na tyle silne by spowodować uszkodzenia. Warto pamiętać, że kalatea nie lubi przeciągów oraz gwałtownej różnicy temperatur.
Latem trzeba ją często podlewać, zimą wystarczy raz na tydzień. Liście warto czyścić poprzez spryskiwanie lub wycieranie mokrą szmatką. Co dwa tygodnie należy nawozić roślinę połową dawki zalecanej przez producenta. Warto też na wiosnę każdego roku przesadzić ją do większego pojemnika.
Kalatea jest narażona na choroby wywoływane przez przędziorki. Objawem choroby jest pogorszenie kondycji liści, na których od spodu da się dostrzec pajęczynkę. Konieczne jest wówczas zastosowanie specjalnego oprysku.
Kwiat kalatea wygląda efektownie w towarzystwie innych roślin. Zdjęcie ilustracyjne Bogdan Sonjachnyj/shutterstock.com
Kalatea to roślina dość trudna w uprawie. Warunkiem powodzenia hodowli jest zapewnienie egzemplarzowi dużej wilgotności. Donicę z rośliną warto ustawić w naczyniu z wilgotnym torfem lub codziennie spryskiwać wodą. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, dlatego kalateę należy często podlewać. Temperatura uprawy nie może być niższa od 10 stopni Celsjusza, optymalna zaś oscyluje wokół 27-29 stopni Celsjusza.
Pojemnik warto ustawić na podstawce z wodą i kamyczkami. Kalatea lubi podłoże próchnicze, dobrze przepuszczalne, zdrenowane, o lekko kwaśnym odczynie. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra.
Zobacz też: Hoja - uprawa i odmiany. Jak pielęgnować tę roślinę?
Kwiat kalatea jest bardzo wymagającą rośliną. Zdjęcie ilustracyjne EvgeniAli/shutterstock.com