Mezoterapia igłowa - na czym polega zabieg oraz jakie są efekty?

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem kosmetycznym od lat cieszącym się popularnością wśród osób chcących w efektywny sposób poprawić swoją urodę. Zaliczana jest do jednego z częściej wybieranych zabiegów estetycznych - zarówno w Polsce, jak i na świecie. Mezoterapią igłową przywrócić można naturalny, promienny wygląd skóry na długi czas. Zabiegi mezoterapii przeprowadzane są już od ponad 50 lat, z tego właśnie powodu technikę tę uważa się za dobrze opanowaną i bezpieczną. Co warto wiedzieć o mezoterapii igłowej przed zdecydowaniem się na ten zabieg? Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania?

Mezoterapia igłowa po raz pierwszy wykonana została na początku lat 50-tych przez francuskiego lekarza. Co prawda w owym czasie zabieg ten nie był zaliczany do zabiegów typowo kosmetycznych, ponieważ miał na celu leczenie migreny i dolegliwości bólowych ze strony żylaków nóg. Pewna bariera została natomiast przełamana, a sam pomysł zaowocował w dalszych latach szeregiem sukcesów - zarówno na polu typowo medycznym, dermatologicznym, jak i kosmetycznym. W latach 1970-1980 mezoterapię igłową wykorzystywano do leczenia wielu schorzeń skórnych, przykładem może być tutaj łuszczyca zwykła czy łysienie plackowate.

Mezoterapia igłowa swą efektywność zawdzięcza substancjom aktywnym, które są wprowadzane bezpośrednio do głębszych warstw skóry za pomocą niewielkiej igły.

Mezoterapia igłowa: wskazania do zabiegu

Mezoterapia igłowa jest polecana wszystkim, którzy z różnych powodów nie są zadowoleni z kondycji swojej skóry. Mowa tutaj głównie o cerze szarej, zmęczonej, z wyraźnymi oznakami starzenia. Wskazaniem do zabiegu mogą być również rozstępy powstałe na skutek przebytych chorób lub ciąży. Prawidłowe przeprowadzenie mezoterapii zagwarantuje także zredukowanie cellulitu, blizn oraz powstrzyma wypadanie włosów. To ostatnie związane jest ze wzmacnianiem cebulek włosów przez substancje aktywne wstrzykiwane pod skórę. Na pójście do salonu kosmetycznego lub gabinetu dermatologicznego mogą zdecydować się również osoby chcące zredukować widoczne zmarszczki na twarzy.

Zobacz też: kosmetyki do pielęgnacji twarzy na Avanti24.pl!

Mezoterapia igłowa: przeciwwskazania

Mezoterapia igłowa jest techniką dosyć bezpieczną i nie mającą zbyt wielu przeciwwskazań oraz efektów ubocznych mogących pojawić się w trakcie lub po zabiegu. Warto jednak zapoznać się ograniczeniami, które mogą istotnie wpływać na zabieg oraz zdrowie pacjentki. Do głównych przeciwwskazań zalicza się:

 • infekcje skórne na różnym podłożu (np. ropnym),
 • nowotwory lub stosowanie chemioterapii,
 • ciąża,
 • zaawansowana cukrzyca,
 • regularne stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
 • skłonność do powstawania blizn.

Mezoterapia igłowa: przebieg zabiegu

Zabieg mezoterapii igłowej przeprowadzany jest z użyciem niewielkiej igły, przy pomocy której kosmetyczna lub dermatolog przeprowadza mikronakłucia na głębokość maksymalnie 4 mm. Wprowadzanie substancji aktywnych do głębszych warstw skóry pozwala osiągnąć zamierzony efekt i zredukować wiele niepożądanych cech skóry. Ze względu na sposób przeprowadzenia zabiegu rozróżnia się:

 1. Mezoterapia z użyciem klasycznej igły oraz strzykawki - wymagana jest duża wprawa w wykonywaniu zabiegu. Stosuje się w przypadku konieczności wypełnienia głębszych ubytków (np. głębokich rozstępów czy zmarszczek).
 2. Mezoterapia z użyciem rollera - zabieg przeprowadza się z pomocą specjalnej rolki wyposażonej w wiele mikroigieł. Metoda efektywna i szybka.
 3. Mezoterapia z użyciem "pistoletu" - zabieg przeprowadza się z użyciem specjalnego sprzętu działającego w trybie automatycznym. Zaletą jest powtarzalność nakłuć i ilości podawanych substancji aktywnych.

Warto pamiętać, że minimum 48 godzin po zabiegu należy unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Trzeba również zrezygnować z basenu, sauny, kosmetyków o działaniu podrażniającym oraz szorstkich ręczników.

Mezoterapia igłowa głowy

Mezoterapię igłową z powodzeniem wykorzystuje się również w leczeniu łysienia. W zabiegu tym wykorzystuje się klasyczną strzykawkę oraz igłę. Dermatolog wykonuje na skórze głowy liczne nakłucia, wprowadzając w ten sposób odżywczy koktajl zawierający substancje aktywne. Wspomaga on procesy regeneracyjne cebulek włosowych, a także poprawia krążenie krwi w skórze głowy.

Mezoterapia igłowa: efekty

Mezoterapia igłowa jest wybierana przez pacjentki głównie dlatego, że zabieg daje szybkie efekty, z których część jest widoczna gołym okiem:

 • powstrzymanie wypadania włosów,
 • ujędrnianie skóry,
 • wygładzenie zmarszczek, blizn oraz rozstępów,
 • redukcja przebarwień skóry,
 • nawilżenie skóry,
 • zwiększenie grubości naskórka.

Produkty do skóry znajdziesz na Avanti24.pl!

Mezoterapia igłowa: cena oraz częstotliwość zabiegów

O częstotliwości zabiegów decyduje zazwyczaj dermatolog lub kosmetolog i przeprowadza się je w równych odstępach czasu. W przypadku osoby, która nie miała wcześniej styczności z mezoterapią igłową, wykonuje się około 4 zabiegi w odstępach 2 tygodni. Po tym okresie kosmetolog zaleca zazwyczaj 2 zabiegi w odstępie miesiąca. W zasadzie już na tym etapie skóra wygląda znacznie lepiej, jest wygładzona i nawilżona. W fazie podtrzymującej wykonuje się średnio 1 zabieg co 2 - 6 miesięcy.

Cena za pojedynczy zabieg mezoterapii jest uzależniona od miejsca nakłuwania, lokalizacji gabinetu lub salonu kosmetycznego, a także od rodzaju i ilości użytych substancji aktywnych. Średnia cena za jeden zabieg obejmujący twarz i szyję to 400 złotych.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: