Jak dbać o włosy zimą?

Zima odciska wyraźne piętno na włosach, sprawiając, że stają się zmęczone i bez życia. Zimno, noszenie czapki i wiatr dodatkowo je osłabiają. Może zauważyłaś, jak trudno je wtedy ułożyć. Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę!

Koloryzacja z głową

Farbowane włosy po jesieni są na pewno zniszczone dodatkowo, a może nawet nie odżyły jeszcze po letnim przesuszeniu i działaniu morskiej wody oraz słońca. Zimno uderza więc w nie ze zdwojoną siłą - dlatego kolor blaknie, a włosy nie układają się tak, jakbyś chciała. Zwłaszcza końcówki wymagają szczególnego nawilżenia . Dla farbowanych ważne jest używanie produktów przeznaczonych do włosów koloryzowanych oraz intensywnego serum ochronnego.

Piękne i lśniące włosy Piękne i lśniące włosy Fot. Shutterstock

Uważaj z suszarką

Mimo, że bez niej nie wyobrażasz sobie wyjścia na zimno po umyciu głowy, trzeba mieć się na baczności. Jej częste używanie może uszkadzać strukturę włosa i jeszcze bardziej go wysuszać i osłabiać. Suszarka powoduje też, że włosy bardziej się elektryzują i ciężko nad nimi zapanować. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości suszarki od włosów. Gorące powietrze nie powinno mieć bezpośredniej styczności z włosami. Przed suszeniem zastosuj też odżywkę bez spłukiwania, która dodatkowo ochroni włosy. najlepiej zaopatrzyć się w suszarkę posiadająca opcję z zimnym powietrzem. Poza tym - jeśli myjesz włosy wieczorem - nie musisz ich suszyć suszarką, pozwól by wyschły same.

Włosy Włosy fot. Shutterstock

Natura z pomocą

Czasem rady z szuflady babci mogą pomóc. Naturalne produkty pomagają wzmóc połysk włosów i wzmocnić ich kondycję więc dlaczego ich nie wypróbować? Jest kilka prostych sposobów prowadzących do pięknych włosów. Dla blondynek na przykład dobra będzie płukanka z sokiem z cytryny, która wzmocni kolor. Kosmetykami z domowej szafki, które wzmocnią i pomogą odżywić włosy jest też żółtko jajek i oliwa z oliwek.

Dlaczego kobiety zdradzają? Dlaczego kobiety zdradzają? Fot. Shutterstock

Używaj szczotek, które nie elektryzują włosów

Fryzjerki zawsze mówią, że szczotkowanie sprawia, że włosy są piękniejsze. Przed snem szczotkowanie pozwala pozbyć się kurzu i resztek produktów do stylizacji. Poza tym stymuluje krążenie krwi i rozprowadzanie naturalnych tłuszczów ze skóry równomiernie po włosach. Dobra szczotka to nieodłączny element zestawu do pielęgnacji. Wybierz wysokiej jakości narzędzie - metalowe wypustki mogą podrażniać skórę głowy, więc takie przyrządy omijaj szerokim łukiem. Włosie naturalne jest najlepsze, bo najbardziej przypomina strukturę ludzkich włosów. Dobra szczotka powinna mieć włosie różnej długości, które będzie miało dostęp do wszystkich włosów.

Ashlee Simpson Ashlee Simpson Ashlee Simpson fot. Agencja Wyborcza.pl

Zmień uczesanie

Jeśli nic już nie możesz zrobić z włosami, po prostu zmień uczesanie, przytnij je trochę. Zmiana stylu dobrze ci zrobi, naładuje optymizmem przed nadchodzącym zimnem.

Jessica Biel Jessica Biel Fot. EAST NEWS

Nawilżaj!

Suche włosy łatwo rozpoznać - kruszą się przy dotyku, wyglądają na zmęczone, puszą się i rozdwajają. Trudno je uczesać, plączą się i łamią. Może to być spowodowane różnymi zabiegami stylizującymi, używaniem suszarki, ekspozycją na chlor lub zbyt silnym szamponem. Twoja skóra nie produkuje wówczas wystarczającej ilości sebum. Nakładaj odżywki na całe włosy, ale też na skórę głowy i wybieraj różnego rodzaju olejki. Jeśli masz w domu twardą wodę, szybko je płucz.

Włosy możemy obciąć. Jest to jednak rozwiązanie ostateczne! Potrzebne jest im odpowiednie nawilżenie. Oprócz tego codziennego, musimy zafundować im jednak coś extra! Używajmy regularnie wzmacniające i regenerujące odżywki i maski.

Zobaczcie polecane produkty:

fot. Shutterstock

Domowe sposoby na pielegnacje włsoów Domowe sposoby na pielegnacje włsoów Fot. Shutterstock

Dieta piękna dla włosów

Włosy i paznokcie w odróżnieniu od skóry nie mają zdolności do regeneracji. Jeśli w korzeniu włosa nie ma odpowiednich pierwiastków - ich forma może słabnąć. W efekcie włosy, które rosną są matowe, cieńsze, szybciej się rozdwajają.

Witaminami oraz mikroelementami, niezbędnymi dla zdrowia naszych włosów i paznokci są:

- żelazo,

- biotynę,

- witaminę A,

- kwas foliowy,

- witaminy z grupy B.

Najważniejsze jednak są: krzem, cynk i magnez, a także nienasycone kwasy tłuszczowe.

Cebulki włosów pobierają ze skóry wszystkie potrzebne witaminy, kwasy i mikroelementy. W twojej diecie powinny się znaleźć przede wszystkim produkty zbożowe, pełne ziarno, nabiał, zielone warzywa i owoce. Możesz wspomóc się różnymi suplementami diety, ale zadziałają dużo lepiej, jeśli lepiej będziesz się odżywiać.

Wzmacniaj

W zależności od pory roku, tracimy od 50 do 100 włosów dziennie. Zimą włosy nie rosną tak mocno jak latem, potrzebują więc wzmocnienia. Używaj produktów nawilżających i odżywczych masek wzmacniających tak często, jak możesz. Zostawiaj je na włosach przynajmniej na godzinę. Możesz przykryć je folią i owinąć w ręcznik. Fryzjerzy polecają również nałożenie preparatu i użycie ciepłego strumienia powietrza z suszarki - wówczas preparat dzięki ciepłu szybciej i głębiej wnika w głąb włosa.

Jennifer Lopez Jennifer Lopez ADMEDIA/SIPA/EAST NEWS/ADMEDIA/SIPA

Odpoczywaj i relaksuj się

We włosach odbija się zdrowie i ogólna kondycja. Jeśli jesteś przemęczona, twoje włosy też będą tak wyglądać. Zmęczenie powoduje słabsze dostarczanie wapnia i magnezu do włosów, co powoduje gorszy wygląd włosa. Pamiętaj o witaminie A.

Silica, ok. 23 zł/50 tabletek (1,5 m-ca kuracji) Silica, ok. 23 zł/50 tabletek (1,5 m-ca kuracji)

W czasie zimy pamiętaj o suplementach diety i witaminach

Witaminy i mikroelementy są substancjami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Muszą być regularnie dostarczane wraz z pożywieniem.

ch niedobory przyjmują postać zewnętrznych objawów, np. wypadanie włosów (niedobór żelaza), szorstka skóra i sucha skóra (brak witamin A+E), problemy z cerą (m.in. brak cynku i witamin z grupy B), poddenerwowanie i uczucie niepokoju (brak magnezu).

Owoce i warzywa, które kupujemy w supermarkecie czy na targu mają znacznie mniejszą zawartość witamin niż jeszcze 20 lat temu. Wynika to m.in. ze zmian w procesie produkcji oraz zanieczyszczenia środowiska.

Stosujcie profilaktycznie zestawy ogólnowitaminowe, lub zestawy witamin dostępne w aptekach, aby uzupełnić braki witamin i mikroelementów w pożywieniu.

Więcej o: