Przełomowe wydarzenia w modelingu w roku 2010!

Minął rok 2010, warto więc podsumować najważniejsze i najbardziej szokujące wydarzenia, które na zawsze zmieniły branżę mody.
Lara Stone w Vogue China Lara Stone w Vogue China fot. skan

Lara Stone w Vogue China

Żadna modelka nie wywarła takiego wpływu w 2010 jak Lara Stone. Od jej rekordowego kontraktu i udziału w kampaniach marek z portfolio Calvin Klein po pojawienie się na najlepszej okładce roku - Lara została definitywną gwiazda ubiegłego roku. Z gracją zajmuje pierwsze miejsce najlepszych modelek świata i nie możemy się doczekać kolejnych sukcesów tej Holenderki.

Miranda Kerr i Alessandra Ambrosio w Vogue Miranda Kerr i Alessandra Ambrosio w Vogue fot. skan

Miranda Kerr i Alessandra Ambrosio w Vogue

Rok 2010 był również przełomowy dla aniołków Victoria's Secret. Wcześniej modelki z grona VS nie miały szans na udział w kampaniach luksusowych domów mody, ale niektóre marki nie bały się ich wcześniejszego komercyjnego wizerunku i etykiety "seksownych". Balenciaga, Givenchy, Dolce & Gabbana, Loewe zatrudniły Mirandę i Alessandrę do swoich kampanii i/lub pokazów. Ambrosio i Kerr dostąpiły też nie lada zaszczytu - obie pojawiły się na kilku okładkach Vogue'a i w sesjach do innych, równie prestiżowych magazynów o modzie.

Vogue China oraz Fei Fei Sun i Du Juan dla H&M Vogue China oraz Fei Fei Sun i Du Juan dla H&M fot. skan

Vogue China oraz Fei Fei Sun i Du Juan dla H&M

Ten rok był również przełomem dla kilku azjatyckich modelek. Wiele z nich otrzymało lukratywne kontrakty i zaproszenia do udziału w znakomitych sesjach, a ich zdjęcia pojawiały się również na okładkach ekskluzywnych magazynów o modzie. Du Juan, Tao Okamoto, Shu Pei i Liu Wen wiodły w 2010 prym, ale debiutantki jak Fei Fei Sun szybko dołączyły do tego grona.

Candice Huffine i Tara Lynn V Magazine Candice Huffine i Tara Lynn V Magazine fot. skan

Candice Huffine i Tara Lynn V Magazine

Rok 2010 to okres debaty o modelkach plus size. Odważniejsze redakcje czasopism o modzie zdecydowały się poruszyć ten temat i zatrudniły do sesji modelki o rozmiarze większym niż 40. W Vogue, Elle France i specjalnym wydaniu V Magazine pojawiły się piękności zupełnie nie przypominające wychudzonych anorektyczek, raczej wyglądające, jak niedoskonałe, ale "prawdziwe" kobiety. Dziewczyny, jak Tara Lynn, Candice Huffine, Ashley Graham i Marquita Pring sprawiły, że wzrosła społeczna akceptacja różnych typów ciała.

Crystal Renn i Baptiste Giabiconi w sesji Chanel Crystal Renn i Baptiste Giabiconi w sesji Chanel fot. mat. prasowe Chanel

Crystal Renn i Baptiste Giabiconi w sesji Chanel

Mówiąc o modelkach plus size nie można również zapomnieć o Crystal Renn i jej ubiegłorocznych sukcesach. Kampanie znanych marek (Jean Paul Gaultier, Chanel) , głośna afera z użyciem programu Photoshop oraz nieustająca debata o jej wadze sprawiły, że Crystal przez cały rok była na świeczniku. Jednak zniosła to z wielką gracją za co należą jej się wielkie brawa.

David Agbodji w kampanii Calvin Klein David Agbodji w kampanii Calvin Klein fot. skan

David Agbodji w kampanii Calvin Klein

Branża mody zmieniła się bardzo, a na uznanie zasługuje zwłaszcza firma Calvin Klein, której przedstawiciele mieli odwagę zatrudnić ciemnoskórego modela jako twarz dwóch kolekcji. David Agbodji prezentował swoje umięśnione, hebanowe ciało, a dwie kampanie w których wziął udział na dobre zmieniły branżę.

Mariacarla Boscono Vogue Italia Mariacarla Boscono Vogue Italia fot. skan

Mariacarla Boscono Vogue Italia

To była jedynie kwestia czasu, by Mariacarla Boscono dołączyła do rankingu ikon modelingu. Modelka w tym roku została wyróżniona swoją pierwszą okładką Vogue'a. Została twarzą włoskiego wydania "biblii mody", ale poza tym wzięła również udział w kampanii Givenchy i licznych edytorialach. Po dekadzie pracy jako modelka z pewnością na to zasłużyła.

Liu Wen w kampanii Estee Lauder Liu Wen w kampanii Estee Lauder fot. skan

Liu Wen w kampanii Estee Lauder

Niedostatek wielu lukratywnych kontraktów reklamowych wywołany kryzysem, którego skutkiem było stawianie na znane twarze i wykorzystywanie gwiazd w kampaniach sprawia, że firma Estee Lauder zasługuje na uznanie. Zamiast celebrities do swojej kampanii zatrudniła trzy najbardziej obiecujące modelki. Liu Wen, Constance Jablonski i Joan Smalls połączyły siły, by promować jeden z najważniejszych koncernów kosmetycznych na świecie.

Kristen Mcmenamy w i-D Kristen Mcmenamy w i-D fot. skan

Kristen Mcmenamy w i-D

Moda zatoczyła koło i do modelingu powróciły ikony, jak Kristen McMenamy, która wzięła udział w pokazie Viktor & Rolf i pojawiła się w licznych sesjach zdjęciowych oraz na okładkach Vogue Italia i i-D. Modelka wprowadziła również modę na siwe włosy.

Lea T w Vogue Paris Lea T w Vogue Paris fot. skan

Lea T w Vogue Paris

Jedną z największą kontrowersji 2010 był udział Lea T w kampanii Givenchy, która otworzyła drogę androgynicznych modeli, jak choćby Andrej Pejic, którego niedługo zobaczymy w kampaniach Marc by Marc. Obok męskiego typu w modelingu pojawili się modele, który mogliby konkurować urodą z niejedną koleżanką po fachu.

Baptiste Giabiconi urodził się w 1990 roku we Francji. Baptiste Giabiconi urodził się w 1990 roku we Francji. Baptiste Giabiconi fot. facebook.com

Baptiste Giabiconi

Urodziwi, wręcz zniewieściali modele nie wyparli jednak typowo męskich modeli. W 2010 prym nadal wiódł lider. Jedni go kochają, inni nie znoszą, ale Baptiste Giabiconi jest nadal najczęściej komentowanym męskim modelem i nadal zajmuje pierwsze miejsce w rankingach. Bez wątpienia to zasługa bycia pupilkiem Karla Lagerfelda, ale to jego styl wywołuje większe zamieszanie niż relacja z "maestro". Baptiste to bez wątpienia męski fenomen mody.

Daphne Groeneveld na okładce Vogue Paris i Kirsi Pyrhonen w Dazed & Confused Daphne Groeneveld na okładce Vogue Paris i Kirsi Pyrhonen w Dazed & Confused fot. skan

Daphne Groeneveld na okładce Vogue Paris i Kirsi Pyrhonen w Dazed & Confused

Podsumowując rok wart0o wspomnieć o najważniejszych debiutach. Kilka nowych modelek szybko urosło do niesamowicie wysokiej rangi. Daphne Groeneveld z modelki tygodnia models.com została zatrudniona na wyłączność przez CK i pojawiła się na okładce Vogue Paris razem z Tomem Fordem. Jest najmłodszą modelką, która w 2010 otrzymała takie wyróżnienie. Przejście od pojawienia się w Daily Duo do okładki Vogue Italia zajęło jej mniej niż 3 miesiące. To nowy rekord w modelingu. Podobny sukces osiągnełą w tym roku również Kirsi Pyrhonen. Rok 2010 był również świetny dla Arizony Muse. Wzięła udział w kampaniach Prada i YSL, dzięki czemu trafiła go grona najlepiej zapowiadających się modelek 2011.

Więcej o: