10 najbogatszych ludzi mody

Wczoraj magazyn Forbes ogłosił listę światowych bogaczy. My prezentujemy 10 najbogatszych ludzi związanych z branżą mody i urody.

Bernard Arnault

Bernard Arnault - Prezes i udziałowiec firm LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton) i Christian Dior S.A. Ma 62 lata i jest najbogatszym Francuzem. W rankingu światowym zajmuje 4 miejsce. Nazywany jest "lordem luksusu". Jego fortunę szacuje się na 41 miliarda dolarów. W ubiegłym roku majątek Arnaulta powiększył się o 13,5 miliarda dolarów, dzięki temu, że udziały firmy LVMH wzrosły prawie dwukrotnie. Było to spowodowane popytem zwłaszcza na rynku azjatyckim, na dobra luksusowe, jak szampan Dom Perignon, koniak Hennessy, zegarki Tag Heuer i akcesoria Louis Vuitton. W ubiegłym roku grupa nabyła również akcje w firmie Hermes i posiada już 20% udziałów, a w marcu przejęła włoską markę luksusowej biżuterii Bulgari.

<b>3. Amancio Ortega (57 mld dolarów)</b>
Majątek Hiszpana wzrósł w ciągu roku o 20 mld dolarów, a sam biznesmen awansował z 5. na 3. miejsce; jego majątek został wyceniony na 37,5 mld dolarów. Ortega jest również najbogatszym Europejczykiem.
76-latek ustąpił w 2011 roku z funkcji szefa koncernu odzieżowego Inditex skupiającego takie marki jak Zara, Pull & Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho i Zara Home oraz Massimo Dutti. Mimo to wciąż posiada 60 proc. akcji koncernu, którego wartość w ubiegłym roku wzrosła o 50 proc. 
3. Amancio Ortega (57 mld dolarów) Majątek Hiszpana wzrósł w ciągu roku o 20 mld dolarów, a sam biznesmen awansował z 5. na 3. miejsce; jego majątek został wyceniony na 37,5 mld dolarów. Ortega jest również najbogatszym Europejczykiem. 76-latek ustąpił w 2011 roku z funkcji szefa koncernu odzieżowego Inditex skupiającego takie marki jak Zara, Pull & Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho i Zara Home oraz Massimo Dutti. Mimo to wciąż posiada 60 proc. akcji koncernu, którego wartość w ubiegłym roku wzrosła o 50 proc. www.inditex.com

Amancio Ortega

Amancio Ortega, 74-letni współzałożyciel firmy Zara, która wchodzi w skład korporacji INDITEX. Do tego roku był również prezesem firmy. Nadal posiada 87% udziałów w firmie i spółkach zależnych. Według magazynu Forbes jest najbogatszym Hiszpanem i siódmym bogaczem na świecie. Jego majątek szacuje się na 31 miliardów dolarów.

Stefan Persson - H&M Stefan Persson - H&M fot. mat. prasowe

Stefan Persson

Stefan Persson, 63-letni syn założyciela Hennes & Mauritz (H & M). Przejął firmę w 1982 roku, a w 2009 roku władzę przekazał synowi. Stefan jest najbogatszym człowiekiem w Szwecji i 13 na świecie. Nazywany jest szychą "taniej mody". Jego majątek szacuje się na 24,5 miliarda dolarów. W ubiegłym roku H&M kontynuował ekspansję na arenie międzynarodowej: otwarto pierwsze sklepy w Turcji i Izraelu, a w 2011 planowane jest wejście do Chorwacji i Rumunii.

Liliane Bettencourt

Liliane Bettencourt jest jedyną córką Eugène Schellera - francuskiego chemika, który w 1907 roku założył firmę L'Oréal, i głównym udziałowcem kosmetycznego koncernu. W światowym rankingu zajmuje 15 miejsce i jest drugą najbogatszą osobą we Francji, zaraz po Bernardzie Arnault. Jej majątek szacuje się na 23,5 miliarda dolarów. Do koncernu L'Oréal należą też marki, jak m.in. Giorgio Armani, Ralph Lauren, Cacharel, Garnier Paris, Maybeline, Biotherm i Vichy.

Phil Knight - Nike Phil Knight - Nike fot. mat. prasowe

Phil Knight

Phil Knight, założyciel Nike z majątkiem 12,7 miliarda dolarów plasuje się na 63 miejscu w rankingu światowych bogaczy i 22 w rankingu amerykańskim. W 2004 roku ustąpił ze stanowiska prezesa, ale pozostał w zarządzie. Jego udziały wzrosły o 37% w ubiegłym roku.

Francois Pinault Francois Pinault fot. EAST NEWS

Francois Pinault

Francois Pinault, 74-letni Francois jest trzecim najbogatszym człowiekiem we Francji i 67 na świecie. Majątek jego rodziny wynosi 11,5 miliarda dolarów. To francuski tytan dóbr luksusowych. Jest większościowym udziałowcem PPR (Pinault-Printemps dawniej-Redoute) który ma w portfolio takie marki, jak Gucci, Yves Saint Laurent i Puma. Jest jednym z największych konkurentów Bernaulta Arnault. Ich wojna o Gucci przeszła do historii mody. Francois Pinault jest także właścicielem domu aukcyjnego Christie's.

Giorgio Armani Giorgio Armani Giorgio Armani fot. EAST NEWS

Giorgio Armani

Giorgio Armani, na 136 miejscu w rankingu światowych bogaczy znalazł się pierwszy projektant. Imperium 76-letniego, włoskiego kreatora wyceniane jest na 7 miliardów dolarów. W jego skład wchodzą marki odzieżowe (projektuje również ubranka dla dzieci), perfumy, wyposażenie wnętrz, zegarki oraz hotele. Jest czwartym najbogatszym Włochem.

Isak Andic i Scarlett Johansson Isak Andic i Scarlett Johansson fot. EAST NEWS

Isak Andic z rodziną

Isak Andic jest jednym z założycieli i głównym udziałowcem hiszpańskiej sieci odzieżowej Mango. Jego majątek wynosi 6,1 miliarda dolarów. Isak jest drugim najbogatszym Hiszpanem, po Ortedze, a w rankingu światowych bogaczy zajmuje 159 miejsce. Założona przez niego firma ma dziś ponad 1200 sklepów w 92 krajach. Ma również udziały w Banco Sabadell, jednej z największych grup bankowych w Hiszpanii.

Ralph Lauren Ralph Lauren ralphlauren.com

Ralph Lauren

Ralph Lauren, drugi projektant w zestawieniu zajmuje dopiero 173 miejsce w rankingu światowym i 53 w amerykańskim. Jego majątek wynosi 5,8 miliarda dolarów. Za 850 tysięcy dolarów projektant sprzedał akcje w Polo Ralph Lauren. Jego imperium oferuje odzież, galanterię skórzaną, wyposażenie wnętrz i perfumy.

Johann Rupert Johann Rupert fot. mat. prasowe

Johann Rupert z rodziną

Johann Rupert, założyciel szwajcarskiej grupy dóbr luksusowych Richemont, w skład której wchodzą marki Cartier, Dunhill, torby Chloe i pióra MontBlanc. Jego majątek oszacowano na 4,8 miliarda dolarów i zajmuje 219 miejsce w rankingu światowym i drugie w Południowej Afryce, gdzie ma biuro. Firma radzi sobie lepiej niż oczekiwali analitycy dzięki wzrastającej sprzedaży w regionie Azji i Pacyfiku. W ubiegłym roku firma Richemont wykupiła luksusowy butik internetowy Net-a-Porter.

Więcej o: